Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 04. 2018 19:25

MilanPater
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Pedagogické minimum, detaily

Dobrý den,

omlouvám se, že píši zrovna sem, ale nenašel jsem žádné jiné aktivní fórum, které by se tímto tématem i jen přibližně zabývalo.

Jsem absolventem dvou středních škol s maturitním vzděláním, jinými slovy fyzicky vlastním dvě maturity. První je ze všeobecného gymnázia a druhá z průmyslové střední školy se zaměřením na obráběcí stroje. Časem jsem si ještě doplnil jeden příbuzný obor, konkrétně elektřinu (tentokrát bez maturity).

Mám praxi ve svém oboru a mám praxi i s "neoficiálním učitelstvím", ale uvažuji, že bych se chtěl do budoucna stát učitelem doopravdy. Rád bych vyučoval buď své odborné předměty na SŠ, anebo matematiku, fyziku a chemii na ZŠ.

Problémem ale je, že nemám vysokoškolské vzdělání.

Pokud si udělám pedagogické minimum, budu moci pracovat pouze jako učitel praktického vyučování, což je mistr ne učitel. Abych mohl oficiálně učit i teorii, musím si vzdělání doplnit.

Mé otázky k tomuto tématu jsou:

1) Počítá se z pohledu pedagogického minima jakékoli vyšší vzdělání jako podmínka? Stačí mi titul Bc.? Nebo i jenom DiS.?

2) Musím nutně dokončit vysokou školu v oboru, který chci vyučovat? Nestačí si jen sehnat "bezcenný titul" z nějakého jiného oboru?

3) Je možné si pedagogické minimum udělat už teď a vyšší vzdělání si doplnit až někdy později, anebo se minimum zaměřuje přímo na oficiální vzdělání, které mám v době jeho studia?

4) Mimochodem, není samotné pedagogické minimum také už v podstatě vyšší vzdělání?

Ještě jednou se omlouvám, že jsem to napsal právě sem a těším se na vaše odpovědi.

Děkuji

Offline

 

#2 13. 04. 2018 07:44

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Pedagogické minimum, detaily

↑ MilanPater: Dobry den,

zakon hovori toto: http://www.msmt.cz/dokumenty/aktualni-z … h-k-1-zari

Pokial ide o prakticku aplikaciu, popisem situaciu na Slovensku, predpokladam, ze v tomto asi rozdiel medzi CR a SR nebude mimoriadne vyrazny.

Pedagogicke minimum (napriklad v oblasti matematika), je urcene pre absolventov neucitelskeho studia matematiky alebo pribuznych programov (fyzika, informatika). Teda uz ukoncene uplne vysokoskoske vzdelanie (Mgr.) je podmienkou pre prijatie do kurzu pedagogickeho minima. Tu je jedna vynimka, myslim, ze niektore fakulty organizuju uz pocas studia pre svojich studentov aj kurz pedagogickeho minima, ale predpokladam, ze certifikat o jeho ukonceni je platny iba spolu s platnym dokladom o ukonceni magisterskeho studia.

Odpovede na vase otazky by teda (v SR) boli taketo:

1) Počítá se z pohledu pedagogického minima jakékoli vyšší vzdělání jako podmínka? Stačí mi titul Bc.? Nebo i jenom DiS.?

Nie, musi ist o vzdelanie v rovnakom alebo pribuznom odbore v magisterskom stupni.

2) Musím nutně dokončit vysokou školu v oboru, který chci vyučovat? Nestačí si jen sehnat "bezcenný titul" z nějakého jiného oboru?

Nestaci.

3) Je možné si pedagogické minimum udělat už teď a vyšší vzdělání si doplnit až někdy později, anebo se minimum zaměřuje přímo na oficiální vzdělání, které mám v době jeho studia?

Obvykle nie, az ne popisany pripad (napriklad) sucasneho studia teoretickej fyziky a pedagogickeho minima z fyziky.

4) Mimochodem, není samotné pedagogické minimum také už v podstatě vyšší vzdělání?

Nie.

Ale mozem sa aj mylit, nejako hlbsie sa tymto veciam nevenujem.

Offline

 

#3 14. 04. 2018 13:47

MilanPater
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Pedagogické minimum, detaily

↑ vlado_bb:

Dobrý den, děkuji za odpověď.

Přečtení zákona mi to pomohlo v mnoha oblastech vymezit dost jasně. Všiml jsem si také, že existuje přímo obor "Učitelství odborných předmětů", který bylo možné minimálně v předchozích letech studovat i během výkonu samotného povolání.

Vztahuje se tato výjimka i na nové učitele, a nebo se týká pouze těch původních? Mohu být tedy zaměstnán jako učitel vlastně od stejného školního roku, kdy se stanu studentem kombinovaného studia na VŠ?

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 14. 04. 2018 14:06

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Pedagogické minimum, detaily

↑ MilanPater: Podla mna to uz zavisi od konkretnej skoly, ci vas prijmu aj bez kvalifikacie.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson