Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 11. 2018 22:53

Hanz777
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

sportka - vsazený plný tiket

Ahoj všem,
čas od času si vsadím plný tiket Sportky  (losuje se  6 ze 49, sázím plný tiket, tedy 10 sloupců) a nechám si ho automaticky vygenerovat Sazka automatem. Po určitě  době jsem pojal podezření, že vygenerované čísla jsou až na můj vkus nahodile vybrána tak, aby minimalizovala  výhru tiketu, např. čísla mezi sloupci se až nepřirozeně často opakují, atd..
Možná je to záměr nebo chyba v generátoru NČ nebo se prostě jen mílím.  Rád bych si, v rámci cvičení, napsal program , který by pro vsazený vygenerovaný tiket vypočítal něco jako koeficient optimálnosti rozložení čísel a ten porovnal s optimálně vygenerovaným tiketem (tedy takovým tiketem, co maximálně pokrývá stavový prostor všech možných kombinací).

Poradí mi někdo jak na to?
(omlouvám se za neodborný popis úlohy, kdyžtak upřesním..)

Díky H7

Offline

 

#2 06. 11. 2018 15:12

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

Můj osobní názor je, že pokud neřešíš 2., 3. či další pořadí výher, pokud tě zajímá jen hlavní výhra (trefit všechna čísla), tak je úplně jedno, jaká budou, pokud budou různá. I když se jednotlivé sázky budou lišit jen v jediném čísle (a ostatní budou stejná), pokrývá to "stejné množství prostoru" jako když ty sázky budou nějak principiálně odlišné.

Pokud jde o ta další pořadí (já přesně nevím, jak jsou specifikována), tak jde zase jenom o to, aby tam nebylo nic 2x.

Představa že "vhodným rozhozením" sázek zvýšíš pravděpodobnost výhry je chybná. Pokud je generátor opravdu náhodný, tak je to úplně jedno.

Offline

 

#3 06. 11. 2018 22:35

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

MichalAld napsal(a):

Představa že "vhodným rozhozením" sázek zvýšíš pravděpodobnost výhry je chybná. Pokud je generátor opravdu náhodný, tak je to úplně jedno.

V průměru to asi jedno je, ale u konkrétní relaizace to být jedno nemusí. Kdyby třeba ten náhodný generátor vyplivl pokaždé stejných 6 čísel, tak to je horší než vhodně rozprostřená čísla v tiketech.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 06. 11. 2018 23:19

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

↑ check_drummer:
Mluvíš o generátoru co generuje tikety, nebo o tom, co generuje výherní kombinaci ?

Ale jinak - v čem je pokaždé stejných 6 čísel (a jedno jiné) horší nebo lepší než rozprostřená čísla ? Myslím z hlediska pravděpodobnosti výhry ?

Offline

 

#5 06. 11. 2018 23:25

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

Offline

 

#6 07. 11. 2018 10:17

Hanz777
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

check_drummer napsal(a):

MichalAld napsal(a):

Představa že "vhodným rozhozením" sázek zvýšíš pravděpodobnost výhry je chybná. Pokud je generátor opravdu náhodný, tak je to úplně jedno.

V průměru to asi jedno je, ale u konkrétní relaizace to být jedno nemusí. Kdyby třeba ten náhodný generátor vyplivl pokaždé stejných 6 čísel, tak to je horší než vhodně rozprostřená čísla v tiketech.

...zkusím zadání ještě trochu zpřesnit. Za optimálně vygenerovaný (sazka automatem) plný tiket (10 sloupečků, v každém vsazeno 6 čísel)  považuji ten, kde jsou rozložená čísla ve všech sloupcích takovým způsobem, aby maximálně pokrývala stavový prostor a tím pádem má tiket největší šanci vyhrát jakoukoliv výhru. Velikost výhry nás vlastně vůbec nezajímá...

Hint: Nejméně vyhrávající tiket (tzn. pro mně špatně, pro Sazku dobře) bude mít ve všech sloupcích  stejná čísla.

Rád bych si vypočítal číslo, které vyjadřuje aktuální rozložení čísel na tiketu  a to porovnal s optimálním rozložení.
jsem programátor  a né matematik, proto bych rád dostal radu jaký matematický aparát použít.

Jen aby bylo jasno, vím  že  statistika je proti sázejícímu  a že nemůžu přijít na žádný geniální způsob jak vyhrát prachy.  Hodně lidí přijde do trafiky a  z důvodu pohodlnosti si nechá tiket vygenerovat. Pokud by Sazka záměrně generovala tikety sub-optimálně, tak při tolika vsazených tiketech by z toho plynul extra zisk a nikdo si toho nevšimne :-)

Offline

 

#7 07. 11. 2018 13:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

Z pohledu organizátora sportky je to samozřejmě jinak - sportka je absolutně neférová hra - protože když vyhraje více lidí, tak se mezi ně rozdělí ta jedna výhra, namísto aby se vyplatila n-krát.

Z pohledu sporkty by tedy bylo optimální, aby měli všichni stejný ticket.

Z pohledu sázejících je zase optimální, když budou mít každý jiný (jak říkáš, když se pokryje co nejvíce možností).

Z pohledu jednoho člověka je to ale podle mě všechno jedno. Pokud nemáš k dispozici informace o tom, jak vsadili ostatní, tak stejně nic nevymyslíš. A pokud máš, tak ti to stejně moc nepomůže, jen že by ses  o případnou výhru nemusel dělit.

Offline

 

#8 07. 11. 2018 15:38

Hanz777
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

MichalAld napsal(a):

Z pohledu jednoho člověka je to ale podle mě všechno jedno. Pokud nemáš k dispozici informace o tom, jak vsadili ostatní, tak stejně nic nevymyslíš. A pokud máš, tak ti to stejně moc nepomůže, jen že by ses  o případnou výhru nemusel dělit.

Jak už jsem psal, neřešme velikost výhry a ani počet  výherců/hráčů. Možná jsem vůbec nemusel zmiňovat, že se jedná o sportku,  jen nás to všechny mate.

Z pohledu  jednoho hráče  samozřejmě je důležité jak  byl tiket vygenerován,  pokud máte ve všech sloupcích stejná čísla tak máte určitě menší šanci na jakoukoliv výhru než když máte tiket s optimálně rozloženými čísly.

Offline

 

#9 07. 11. 2018 16:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

Jasně, sloupce musí být rozdílné, ve smyslu toho, co vyhrává.


Teď koukám, že nějaká malá výhra je i za trefení 3 čísel. Takže by to mělo být tak, aby se ani žádná 3 čísla neopakovala.

Offline

 

#10 07. 11. 2018 22:50

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

↑ MichalAld:
Mějme tolik tiketů, kolik je možných šestic. Pokud mi to vygeneruje pořád stejných 6 čísel, tak je pravděpodobnost výhry malá. Pokud mi to vygeneruje rozprostřené tipy, tj. všechyn šestice, pak je pravděpodobnost výhry 100%.
Sice v praxi nesázíme všechny šestice, ale z tohoto extrémního případu je vidět, že to asi vliv mít bude i když budeme sázet méně tiketů.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#11 07. 11. 2018 23:01

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

↑ check_drummer:
No vždyť já říkám, nesmějí se opakovat. Ale to je všechno.

Sázky typu

1, 2, 3, 4, 5, 6
1, 2, 3, 4, 5, 7
1, 2, 3, 4, 5, 8
1, 2, 3, 4, 5, 9

jsou stejně dobré jako jakékoliv jiné.

Offline

 

#12 08. 11. 2018 09:22

Hanz777
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: sportka - vsazený plný tiket

↑ MichalAld:

To by platilo, pokud budete mít cíl vyhrát první cenu, tedy uhodnout všech 6 čísel.

Ale jak jsem psal, pro mě je úspěch jakákoliv výhra, přičemž minimální výhra je  3 uhodnutá čísla a pro ně je lepší mít tiket like:

1,2,3,4,5,6
7,8,9,10,11,12

protože  jím jednoduše pokryjete větší část stavového prostoru.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson