Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 08. 2019 10:20

mahen
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Úloha Leonarda da Vinci (???)

Pěkný den všem! Snad zde tato úloha ještě nebyla, snažil jsem se ji tu někde v historii najít, ale zatím neúspěšně. Dočetl jsem se o ní v knížce, která by snad (rádoby) měla obsahovat úlohy přisuzované Leonardu da Vinci (osobně o tom dost pochybuji, no ale to asi není až zas tak podstatné). Přiznám se, že jsem ani za měsíc ode dne, kdy jsem si její zadání přečetl, nedospěl k dostatečně uspokojivému řešení, a tak se na Vás obracím s prosbou, neuměl-li by někdo poradit.

Zadání úlohy zní:
Máme kružnici známého poloměru $r_{0}$, pro jednoduchost řekněme 1. Této kružnici opíšeme rovnostranný trojúhelník, kterému následně opíšeme zase kružnici (její poloměr označme $r_{1}$ ). Této druhé kružnici opíšeme nyní čtverec a jemu následně opíšeme zase další kružnici (o poloměru $r_{2}$ ). Pokračujeme v opisování posledně získané kružnice nyní pravidelným pětiúhelníkem, kterému opět opíšeme kružnici (nyní již o poloměru $r_{3}$ ). Jak už jistě chápete, následovat budeme opisováním pravidelným šestiúhelníkem (jemuž poté opíšeme kružnici o poloměru $r_{4}$ ), pravidelným sedmiúhelníkem, ...  Otázka zní: ke které hodnotě bude konvergovat nekonečná posloupnost poloměrů $r_{n}$ kružnic opisovaných takto postupně dalším a dalším víceúhelníkům?

Již jsem byl schopen si jakž-takž zdůvodnit, že tato posloupnost vůbec konvergovat bude a nechat si ve wolframu spočítat výsledek té limity  (ta její hodnota je přibližně  8,700-násobek hodnoty $r_{0}$). Nějak mi to ale nestačí a rád bych věděl, existuje-li nějaká cesta, jak k tomu výsledku dospět běžnými znalostmi studenta základního kursu matematické analýzy na vysoké škole. Říkám si: jak by totiž na ni mohl znát odpověď už samotný Leonardo? (Chápu při tom, že v jeho době mohla mít ta úloha jinou formulaci, třeba mít  o něco méně náročnější požadavek - např. jen nějaké omezení, jak velký papír je zapotřebí si vzít, aby se mu to tam ty konstrukce všech těch mnohoúhelníků vešly...).

Vlastně tak chci odpověď na dotaz, jak se dospěje k tomu, že $\prod_{i=3}^{\infty }\frac{1}{cos\frac{\pi }{i}}\doteq \text{8,7}$

(omlouvám se za neumětelství v zápisu v matematických výrazů pomocí LaTeXového editoru - má první zkušenost)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mahen)

#2 07. 08. 2019 14:41 — Editoval Rumburak (14. 08. 2019 13:27)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Úloha Leonarda da Vinci (???)

↑ mahen:

Ahoj.

Mnoho úloh tohoto typu je presentovýáno (často i s nástinem důkazu) formou přednášky na You-Tube,
kterou najdeš na webu pod vyhledávacím heslem "jak napálit matfyzáka".
Zda tam je i úloha, kterou uvádíš, to nevím  -  neměl jsem tolik času, abych mohl příslušnou přednášku
sledovat celou, ale určitě se k ní někdy vrátím.
Přednášku doporučuji i pro inteligentní humor přednášejícího.

Offline

 

#3 13. 08. 2019 11:20 — Editoval jarrro (13. 08. 2019 11:24)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Offline

 

#4 20. 08. 2019 17:21

mahen
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Úloha Leonarda da Vinci (???)

↑ jarrro:
Mockrát díky! To jsem nečekal, že je to tak "výživné"  (a silně pochybuji, že to mohl vyřešit už Leonardo...).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson