Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 01. 2020 17:01

Verquido
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Vzorce pro průběh hry

Zdravím,

Potřeboval bych vyřešit zadání příkladu. Jde o hru ke které potřebujeme podle zadání vymyslet základní rovnice podle kterých budeme pak implementovat program.

Program by měl řešit hru "Vladce ostrova". Aktuální stav ostrova je určen zejména počem obyvatel a peněžním pokladem. Je dána rozloha ostrova (v hektarech, zemědělská půda). Stav je dán aktuální produktivitou továren (PRODUKTIVITA - udáváná v procentech z investovaných prostředků), výnosnostní půdy (VÝNOS - udáván ve výnosnosti na hektar) a spotřebou byvatel (spotřeba - udávána spotřebou na obyvatele a rok). Ivestuje-li hráčnapříklad 1000 jednotek do průmyslu, zvýší se poklad o 1000 * (PRODUKTIVITA - 1) jednotek. Investuje-li hráč například tisíc jednotek do zemědělství, zvýší se poklad o 1000 * (VÝNOS) jednotek. Každý rok se odečte od pokladu spotřeba obyvatel ostrova určena parametrem spotřeba. Poklad je veden v celých číslech.

Pravidla hry:

- Hra probíhá v ročních cyklech (krok = rok)
- Vládce investuje poklad nebo jeho část do zemědělství a do průmyslu
- podle investovaných prostředků a produktivity či výnostnosti se určí HDP
- Odečte se spotřeba obyvatel ( pokud výnos nestačí, odpovídajíc část obyvatel zahyne)
- Hra končí úspěchem pokud se vládci podaří vládnout 10 let, aniž by vymřelo obyvatelstvo ostrova
- Hra končí neúspěchem pokud zahynou všichni obyvatelé

Každý krok se zadává ivestive ve tvaru průmysl/zemědělství.

Děkuji

Offline

 

#2 27. 01. 2020 20:40

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vzorce pro průběh hry

Ahoj, a lidé se nerodí, ale jen případně ubývají?
Je to smutné, ale na první pohled mi připadá, že nejvýhodnější je nechat co nejrychleji co nejvíce lidí vymřít (ale ne všechny), aby nebyla tak velká spotřeba.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 27. 01. 2020 21:39

Verquido
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Vzorce pro průběh hry

Lidé se nerodí, zadání je aby obyvatelé přežili minimálně 10 kol hry. :)

Offline

 

#4 27. 01. 2020 22:17

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vzorce pro průběh hry

Tak to stačí v prvním kroku do všeho dát málo, pak už určitě zbyde na udržení zbytku populace:-)

Offline

 

#5 27. 01. 2020 22:21

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vzorce pro průběh hry

Kdysi jsem viděl takovou hru v Qbasicu. Stavba pyramidy. Cílem bylo do 10 let postavit pyramidu. Když jsi dal moc otroků na stavbu, nastal hladomor a příště jich bylo málo, když se to opakovalo, mohla tě svrhnout revoluce. Když stavělo málo, faraon tě popravil, že jsi to nestih postavit. :-)

Offline

 

#6 27. 01. 2020 22:37

Verquido
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Vzorce pro průběh hry

↑ edison:

No, mě to právě kvůli špatné implementaci nepřežívalo ani při malých částkách obojího. :/ Nepochopil jsem zadání a z čeho propočítat ostatní.

Offline

 

#7 28. 01. 2020 00:29

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vzorce pro průběh hry

Pokud první rok investuju do půdy 1000 a druhý rok 2000, tak si první rok tedy připíšu výnos 1000 * (VÝNOS) a jaký bude výnos jen za druhý rok? 2000 * (VÝNOS) (a tedy za oba roky jsem vydělal 3000 * (VÝNOS)) nebo 3000 * (VÝNOS) (a tedy za oba roky jsem vydělal 4000 * (VÝNOS))? Tedy započítavají se mi do výnosu za daný rok i to, co jsem investoval v předchozích letech?
Podobně to platí i u průmyslu?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#8 28. 01. 2020 08:43

Verquido
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Vzorce pro průběh hry

↑ check_drummer:

To je dotaz či odpověď? :) Já myslím, že se jen spočítá "x * 1000" a při každém kroku je zadané nové x.

Offline

 

#9 28. 01. 2020 16:20

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vzorce pro průběh hry

↑ Verquido:
Je tam otazník, takže je to dotaz. :-)
Takže když první rok investuju a další roky už ne, tak mám výnos jen první rok a další roky ne?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson