Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 09. 2009 15:25

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Sekce "Chemie"?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda neuvažujete o přidání sekce "Chemie"?
Je tu i Fyzika a Chemie by se někdy hodila.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) byk7)

#2 26. 09. 2009 16:09

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ Honza Matika:
To by sa už fórum rozšírilo na všetky prírodné vedy :) Chémia by sa hodila, ale to by sme tu museli mať aj nejakého "garanta", ktorý by zabezpečoval toto fórum. Neviem, kto na tomto fóre má aj chemické vzdelanie, aby sa prípadný tazatel dočkal aj odpovede na svoj problém.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 26. 09. 2009 16:14

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ lukaszh: Do přírodních věd patří ještě biologie(o:


Vesmír má čas.

Offline

 

#4 26. 09. 2009 22:51

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ Honza Matika:
Neuvažujeme :-).

Ale pokud bude dostatek pozitivních ohlasů, tak není problém sekci založit.


2+2=4

Offline

 

#5 27. 09. 2009 12:08

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Zdravím vás :-)

↑ Honza Matika: pokud máš nějaký dotaz, klidně ho napíš do Ostatního, není vyloučeno, že odpověď bude (třeba tu jsem se bavila :-)

↑ lukaszh:

a) budeš muset přečíst úvodní příspěvky v tématu "O nás" - kolega O.o studuje VŠCHT a absolvoval farm. - chem. průmyslovku (chemička byla gadgetka, ale nějak teď nepíše, z méně přispívajících kolegů Avery, Formol)  a já mám v diplomu napsano: "uděluji kvalifikaci "...(titul)-chemik-technolog" - pravda, při nějakém jednání s úřady v záležitosti kvalifikací mi bylo řečeno, že to není přirodovědné zaměření (zřejmě umelecké nebo co) a navíc není ziskáno v zemích EU (v EU zřejmě i NaCl je jiná), no nijak mi to profesně nevadí, zaklepu :-)

b) vážený Admin by mohl povyprávět, kolik odborných garantů měl v týmu, když celý projekt tohoto fóra zakládal :-) A trojčlenku zvladneš i Ty a i v jiných úlohách jsi prokázal dobrou orientaci v chem. terminologii.

↑ Tychi: to tedy nemusím - vím, že "buňka je základ" a umím vypočítat takové úlohy z genetiky (1:3 a pod), vážený lesní inženýr by mohli vést zeměpísný kroužek mimo jiné.

↑ Lukee: a toto je podstatné - jak se neuvažuje na vrcholných pozicích, tak já revoluci dělat nebudu :-)

Vážně - vysvětlovat mechanizmy reakcí a technologie výroby vybušnin - to asi ne, ale taková běžná věc, jako názvosloví, výpočty a vyčíslení reakcí by problém nebyl, navíc s místním TeX se to píše bez problému.
-------------
To se mi povídá - sedím si tady u sousedovic stodoly, mám novou antenku na připojení (hezky funguje) a byla jsem hodnou dcerou požádána, abych posoudila zralost jablek, co obírá - ale přes jablka je přec odborník kolega halogan. A slibila jsem řešit problém "zděř". Hezký pozdrav :-)

Offline

 

#6 27. 09. 2009 12:20

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ jelena:
Je pravda, že sa neorientujem v tom, čo je napísané v O nás, i keď som to zo začiatku čítal, nejako som pozabudol na to, kto má aké vzdelanie :-) A v tom vlákne čo si zaslala sa Lukas neodvážil založiť Fyziku a predsa ju tu teraz máme :-), tak prečo to neskúsiť aj s chémiou?


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#7 07. 03. 2010 15:36

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ Lukee:

Já bych byl pro založení sekce chemie. Tímto se přidávám k pozitivním ohlasům. :-)

Offline

 

#8 07. 03. 2010 15:59

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ BrozekP: Jsem také pro  :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 12. 03. 2010 17:58

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Sekce "Chemie"?

je mně líto panstvo, ale já jsem razantně proti


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#10 12. 03. 2010 18:34

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ Thalet_byl_sumak: :-) , copak ti udělala chemie ? Vždyt´se můžeš o ní dozvědět něco více . :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#11 12. 03. 2010 19:01

hradecek
Příspěvky: 772
Pozice: Student
Reputace:   25 
Web
 

Re: Sekce "Chemie"?

Zdravím,
Viem že tu nemám veľké slovo, ale tiež som za. V škole chémiu nemám a tiež by som chcel vedieť, či som ešte niektoré veci nezabudol poprípade dozvedieť sa niečo nového.


Netrápte sa nad svojimi problémami s matematikou, môžem vás uistiť, že tie moje sú ešte väčšie. ~~Albert Einstein~~
Jak spozná člověk, že není pitomec ? - Moudrý člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno. ~~Jak přicházejí básnici o iluze~~
Někteří lidi se nikdy nezmění. Anebo se rychle změní a pak se zase rychle změní nazpátek. ~~Homer Simpson~~

Offline

 

#12 12. 03. 2010 19:45

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Sekce "Chemie"?

Prý exaktní věda, cha, to se pěkně mýlíte,
na chemii pozor, bacha, nebo z toho zešílíte.

Všude samej mol a proton, pouho pouhých entit sled,
co se stane avšak příště, prolomí se tenkej led?

Néné panstvo, všichni s trochou soudnosti, s Wichterlem a Votočkem navíc v zádech,
musí uznat i bez jasnozřivosti, že to nemá ani ten hloupej exaktní nádech.


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#13 12. 03. 2010 20:03

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ Thalet_byl_sumak:

   Studui chemii a nějak mi tvá rýmovačka nedává smysl. Ještě jsem nezešílel, mezi exaktní vědy se řadí, nevidím jaký je problém s molem a protony (energie ve fyzice má také svoji jednotku, my ji mít nemůžeme? :-)), má více jak nádech.



PS: Nevím, jak moc je perspektivním tématem zde na foru, ale nejspíš bych se zapojil do příspívání, ale těch pár dotazů co se tu občas objeví, kdo ví, jestli si zaslouží jinou sekci než-li ostatní (alespoń prozatím).
PPS: Aby nevyznělo PS proti-chemii, tak jsem pro :)

Offline

 

#14 12. 03. 2010 20:10

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Sekce "Chemie"?

ta nelogičnost je alegorií na chemii ;)


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#15 12. 03. 2010 21:08

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ O.o: :-) pozdrav a děkuji za příspěvek pro kolegu ohledně aminokyselin (tak jsem doufala, že se řešení objeví tady), nijak extra samostatnou sekci neprosazuji - když bude v rozsahu ↑ výpočty, vyčíslení reakcí a pod.: tak se to dá zvladnout, pochybuji, že se dá zvladnout něco více.

Zešílení také snad nehrozí, ale při debatě s milou Pavlinkou jsem byla trochu blizko zhroucení, doufám, že kolegyňka tu laborku uspěšně dorazila.

O tom, že neexaktní - to je jen závist:

"všechno teče" - to nám zavídí každý "spojitý matematik",
"uhlík je čtyřvazný" - to nám zavidí každý "diskrétní matematik",
"zákony zachování" - to nám zavidí každý,
ale my se přeci s radosti podělíme o trojčlenku :-)

A nejsem si úplně jistá, kdo byl Thalet, ale přesně vím, co je šumák a nesmirně oceňuji basnickou tvorbu (je vlastní?) - toho je zde velmi malo, děkuji :-)

Offline

 

#16 24. 03. 2010 21:27

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Já se přidám (pro chemii),
i kdyby tam bylo témat málo,
tak se podívejte kolik je úloh v ZÚzMS a ZÚzDM.
Myslím, že chemie by narostla rychleji,
než tyto dvě témata.


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#17 27. 03. 2010 18:27

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: Sekce "Chemie"?

Zdravím, chtěl bych se zeptat adminů (nebo moderátorů), zda budou uvažovat o té chemii, či nikoliv.
Děkuji, Honza.

Offline

 

#18 04. 04. 2010 22:04

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Poprosil bych ostatní moderátory, aby se vyjádřili. Lukee, už je dost pozitivních ohlasů?

Přece jenom je chemie od matematiky vzdálenější, tak bych se raději ujistil, že nikdo (kromě Thalet_byl_sumak) není proti.

Offline

 

#19 04. 04. 2010 22:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ BrozekP:

Zdravím srdečně,

jak tady agituji kolegu Pietro, tak povídám, že na celou sekci nemám dost odvahy. Hlasí se ještě někdo další, že v této sekci bude odpovídat?

Děkuji.

Offline

 

#20 05. 04. 2010 12:16

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ jelena: kludne by mohlo byt ( aby admini nemali problem ) opatrit nazov cistej sekcie Fyzika ,  zatvorkou + Chemie)....... Fyzika(+Chemie).. a je to... aj tak tam prenikaju taketo chemizmy obcas... :-)

Offline

 

#21 17. 04. 2010 16:27

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Já si také rýpnu a sice poznámkou, že chemie je aplikovaná fyzika. :-)

Myslím si ale, že chemické výpočty a obecně nějaké vzorce (nemyslím teď strukturní, stechiometrické apod.) zde své místo možná mají, ale dotazy typu "kde všude v přírodě se vyskytuje dusík" už asi ne (pak ovšem vyvstává otázka kde je ta hranice?).

Také si myslím, že je to hodně podobné sekci Algoritmy a programování - tady si zase myslím, že sekce Algoritmy tu své místo zcela jsitě má, ale sekcí Programování si tak nejsem jist (otázky typu "jaká je v Pascalu syntaxe for cyklu" už by měly asi být na jiném foru.)

Abych to uzavřel - já jsem proti chemii prezentované zde v celém jejím rozsahu avšak některé její partie (výpočty apod.) by zde být mohly (např. pod obecnou sekcí Matematika v přírodních a ostatních vědách). Také si nejsem jist, zda existuje nějaké česko-chemické forum a pokud ano, pak nechť se zájemci obrací tam.

Berte toto však jako necertifikovaný návrh. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#22 18. 04. 2010 11:50

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ check_drummer: ďakujem a len dopĺňam: Takže upútavkový názov by mohol byť napr. Fyzika(+jiné výpočty z Chemie, Biologie, Ekonomie.. a pod.).. alebo to nechať na úplnú náhodu...

Offline

 

#23 18. 04. 2010 18:58

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Založím tedy sekci "Matematika v ostatních vědách" s popiskem "Chemie, Biologie, Ekonomie, ..." (případně doplním další vědy, které navrhnete). Zároveň bych nechal sekci fyzika odděleně, protože v ní je podle mě v současnoti dostatek dotazů a nepřipadá mi vhodné tam míchat další z jiných věd.

Nenamítá nikdo nic? :-)

Offline

 

#24 18. 04. 2010 19:30

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Sekce "Chemie"?

↑ BrozekP:

ekonomii bych do popisku nedavala - není finančních altruistů, ale je velmi moc škol ekonomického zaměření, budeme tady mít moc ...(hm, abych zůstala slušná)...otázek.

A je třeba pochválit kolegu Pietro za ohleduplnost k Adminům (tak nějak se spokojime i se zátvorkou :-)

Zdravím.

----
OT: na smazání: 1) a 2). děkuji :-)

Offline

 

#25 18. 04. 2010 22:13

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Sekce "Chemie"?

Alebo jednoducho založiť Aplikovaná matematika. K finančnej matematike by toho bolo dosť, čo sa týka matematiky, hlavne metódy matematickej analýzy, variačného počtu a stochastických parciálnych diferenciálnych rovníc. Financie sú toho presýtené, no ľudí, ktorí by boli v téme je málo. Za moje pôsobenie sa tu nikto taký neobjavil. Som teda proti. Ale za tú aplikovanú matematiku som.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson