Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 11. 2020 19:02 — Editoval check_drummer (10. 11. 2020 19:03)

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Vejce

Ahoj,
dělám si míchaná vejce, na jednu porci potřebuju $k$ vajec. Každé vejce je s pravděpodobností $p$ vadné, vadné vejce poznám až po rozklepnutí. Postupuju tak, že postupně do jedné misky rozklepávám vejce a když zjistím, že právě rozklepnuté vejce je vadné, všechna doposud vyklepnutá vejce vyhodím (misku případě vydezinfikuju) a pokračuju zvovu dokola. Pokud naplním misku $k$ nevadnými vejci, tak si z nich udělám kýžená míchaná vejce. Otázka zní, jaký je střední počet vajec, které takto spotřebuju?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 10. 11. 2020 19:22

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Vejce

Lepšie je IMO rozklepávať vajíčka postupne po jednom do vhodnej menšej misky/hrnčeka a po následnej kontrole či je závadné alebo nie buď preliať do vhodnej väčšej nádoby alebo vyhodiť (a rozklepávaciu misku/hrnček prípadne vydezinfikovať) :-)

Offline

 

#3 10. 11. 2020 20:16

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Vejce

Tu platí zákon schválnosti:

Keď chceš rozklepať n vajec, pokazené je to enté, to je jasné...

Offline

 

#4 11. 11. 2020 13:19

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vejce

↑ Ferdish:
To ano, ale tak zadání neznělo. Bylo schválně formulováno tak jak je, aby nebyly výpočty tak triviální.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 05. 02. 2021 14:15 — Editoval bedrnik (05. 02. 2021 14:54)

bedrnik
Příspěvky: 54
Reputace:   
 

Re: Vejce

Ahoj,

Pro tuto a podobné úlohy existuje elegantní řešení s použitím teorie martingalů. Narazil jsem na něj v těchto knihách:

Sheldon M. Ross, Stochastic Processes, Example 6.2(a): Computing the Mean Time Until a Given Pattern Occurs.
David Williams, Probability with Martingales, E10.6.

V tomto případě mi vyšlo:



Testoval jsem to pomocí simulací a sedí to, takže snad je to ok.

Zde je nástřel důkazu:



Edit: Původní odpověď jsem napsal s tím, že $p$ je pravděpodobnost, že vejce je čerstvé. Nyní jsem to opravil, aby to odpovídalo zadání, takže p = pravděpodobnost zkaženého a q = pravděpodobnost čerstvého vejce.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson