Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 11. 2020 20:07

opik101
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

graf

Dobrý den,
mám dotaz ohledně řešení grafu nevím jestli mi s ním někdo poradí, ale alespoň to zkusím. Mám problém s jedním úkol v excelu, tak se chci zeptat, zda by jste někdo nevěděl. Mám zadanou tabulku hodnot otáček a momentů asynchronního motoru a mám vytvořit graf momentové charakteristiky, ale problém je, že u 4. a 5. bodu zprava si motor sníží a najednou opět zvýší své otáčky. Toto snížení a následné zvýšení je způsobeno chybou v měření. Takže ta křivka nemusí procházet všemi naměřenými body. Pro eliminaci takovýchto chyb se dá s výhodou využít spojnice trendu (která poté nějakým způsobem eliminuje chybně změřené body). Problém ale je, že tato funkce je tak specifická, že žádný přednastavený proklad na ní nesedí. Tak se chci zeptat zda nevíte o lepším řešení.

graf je uložen na stránce (nevěděl jsem jak ho sem jinak vložit): http://imgway.cz/s/Hkf

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) opik101)

#2 21. 11. 2020 22:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4881
Reputace:   125 
 

Re: graf

My jsme to museli malovat na milimetrovém papíře a křivítkem.

Offline

 

#3 21. 11. 2020 23:11

opik101
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: graf

↑ MichalAld:↑ MichalAld:
A nevíte nějakou fintu, kterou to jde v excelu. Musím to odevzdat právě tomto programu.

Offline

 

#4 22. 11. 2020 10:45

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: graf

↑ opik101:
V excelu:
Jako nezávisle proměnnou volit otáčky (nejlépe v tisících-aby potom vyšly nějaké koeficienty), závisle proměnná bude moment.
V excelu pak vytvořit graf XY bodový a jako regresní křivku (spojnici trendu) zvolit polynomickou křivku 4.stupně

Offline

 

#5 22. 11. 2020 13:45

opik101
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: graf

↑ Honzc:

Děkuji moc za vysvětlení, to bylo přesně co jsem hledal.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson