Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 10. 2009 13:18

XOR
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

rozbor textu, důkaz kontradikce

Ahoj, prosím o radu. Mám dokázat, jestli platí tato teorie. Nejsem si jistý, jestli postupuji správně.
Text: Je-li pěkné počasí a obloha je jasná, jdeme se koupat nebo na lodičky. Není tomu tak, že když obloha je jasná, jdeme se koupat. Tudíž, jestliže nejdeme na lodičky, počasí není pěkné.
Můj zápis:
$((P \wedge J) \Rightarrow (K \vee L)) \wedge \neg(J \Rightarrow K) |= (\neg L \Rightarrow \neg P)$
a to jsem upravil to konjunktního normálního tvaru:
$(\neg P \vee \neg J \vee K \vee L) \wedge (J \wedge \neg K) \wedge (\neg L \wedge P)$

A mam dokázat, jestli to platí, tedy jestli je to kontradikce. Nebo jsem to již dokázal tím, že jsem formuli převedl do KNT? Nebo je k tomu důkazu pottřeba nakreslit sémantický strom?
Předem díky.

Offline

 

#2 14. 10. 2009 17:28

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: rozbor textu, důkaz kontradikce

Přepsal jsi to dobře (ikdyž aby to byla KNF, je třeba vynechat zbytečné závorky: $(\neg P \vee \neg J \vee K \vee L) \wedge J \wedge \neg K \wedge \neg L \wedge P$).

Zbývá rozhodnout, zda je to kontradikce. To lze buď pomocí nějakého stromu (znám pojem rezoluční strom -- možná to samé co sémantický) nebo pomocí pravdivostní tabulky. Rezolučním stromem se ale snadno dokáže, že to kontradikce je.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson