Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 03. 2021 07:09

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

Dobrý den,
dokázal by mi prosím někdo uvézt příklady funkcí které nejsou Riemannovsky integrovatelné ale mají nenulový  integrál Lebesgueův? Ideálně kdyby šlo o funkce se vztyhem na fyziku.
Děkuji Petr

Offline

 

#2 05. 03. 2021 07:38

mirek_happy24
Místo: Praha
Příspěvky: 156
Škola: Gymnázium Na Pražačce
Pozice: student
Reputace:   
Web
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

Logicky si myslím, že to může být jakákoliv množina, s níž se můžeme setkat v praxi...

Doufám, že jsem Vám půomohl, nechěl bych přijít o reputaci.
Přeji hezký den.


INTELIGENTI SI ROZUMĚJÍ

Offline

 

#3 05. 03. 2021 08:31 Příspěvek uživatele vlado_bb byl skryt uživatelem vlado_bb. Důvod: nespravny pristup

#4 05. 03. 2021 09:54

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

↑ vlado_bb:
Dirichletova funkce má právě nulový L-integrál. V podstatě jsem narazil jen na funkce s nulovým L- integrálem, které nejsou R-integrabilní.

Neustále všude narážim na L-integral, tak zvažuji zda do něj hlouběji proniknout a hledám nějaké "praktické" (fyzikální) důvody. Na distribuce jsem se vždy díval jen technicky, tak úplně nedokážu posoudit, zda tam jen potřeba L-integral nebo stačí Riemannův.

Offline

 

#5 05. 03. 2021 11:06 Příspěvek uživatele vlado_bb byl skryt uživatelem vlado_bb. Důvod: nespravny pristup

#6 05. 03. 2021 11:28

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

$\log x$

Offline

 

#7 06. 03. 2021 14:28

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1053
Reputace:   18 
Web
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

Co takhle vzít funkci C + Dirichletova funkce

Offline

 

#8 10. 03. 2021 21:50

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

Ahoj ↑ Roscelinius:,
Bibliograficka poznamka :
Tu Theorems and Counterexamples in Mathematics
338 Pages ,
· English
by Bernard R. Gelbaum & John M.H. Olmsted
urcite nieco najdes.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#9 11. 03. 2021 00:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4881
Reputace:   125 
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

Já tomu nějak speciálně nerozumím, ale myslel jsem, že funkce jako třeba ten zmíněný log(x), nebo třeba [mathjax]1/\sqrt{x}[/mathjax] nejsou Riemannovsky integrovatelné (v okolí bodu 0), i když je zřejmé, že plocha pod křivkou funkce je konečná, protože s integrací jejich inverzních variant žádný problém není.

Offline

 

#10 13. 05. 2021 12:58

skipii1234
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Nenulový Lebesgueoův integrál Riemannovsky neintegrovatelné funkce

↑ Roscelinius:
Nejjednodušší funkce, co nejde Riemannem ale má nenulový Lebesgueův integrál, je "obrácená" Dirichletova funkce. f(x) = 0 pro x racionální a f(x) = 1 pro x iracionální. Takhle by ti integrál od 0 do 1 dal 1.

Jinak distribuce obecně je nějak zadefinovaná funkce, která požere známou funkci a vyhodí číslo. Když je to hezká distribuce, tak se dá i nějak reprezentovat v integrálním tvaru. Taková hezká je třeba Diracova delta distribuce $\int_{\mathbb{R}} \delta(x)f(x) \mathrm{d}x = f(0)$.

Asi by na většinu distribucí Lebesgueův integrál potřeba, ale při dokazování jejich vlastností se fakt hodí. Ten totiž má relativně slabé požadavky na prohození pořadí derivace, limity a sumy s integrálem. Riemannův je v tomto ohledu oproti Lebesgueovu integrálu dost nepraktickej. Dál třeba dělat Fourierovy řady a Fourierovu a Laplaceovu transformaci přes Riemanna by byl masochismus.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson