Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 03. 2021 19:45

Luke1122
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

Zdravím,
snažím se řešit příklad do deskriptivní geometrie, ale protože moc nevím, jak postupovat, tak jsem si chtěl příklad nakreslit a vyzkošet nějaké varianty. Bohužel nemůžu rozluštit ani zápis roviny. Vždy jsem měl příklad zadaný pomoci roviny α(x,y,z), ale zde je to zadané úplně jinak.
Zkoušel jsem si to přepočítat pomoci vektoru apod., ale to si myslím, že to není úplně správně zvolený postup. Nebyla by zde prosím nějaká rada, jak příklad rozluštit?

Je dán bod M[40; 90; 60] a rovina α = (B, a), a = (P[30; 35; 0], N[−5; 0; 80]), B[10; 35; 20]. Sestrojte kolmý průmět R bodu M na rovinu α a bod M’ souměrně sdružený s bodem M podle roviny α. Příklad řešte v Mongeově promítání.

Offline

 

#2 05. 03. 2021 21:21 — Editoval Jj (06. 03. 2021 00:05)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

I↑ Luke1122:

Hezký den. Pokud není k zadání roviny dáno nic jiného, tak při použitém zápisu předpokládám, že rovina má procházet bodem B a má obsahovat přímku a = PN. Přitom bod P leží v půdorysně (= půdorysný stopník přímky a), bod N v nárysně (nárysný stopník).

Stopy roviny α  sestrojíme třeba tak, že bodem B vedeme rovnoběžku s přímkou 'a' (ta musí rovněž ležet v rovině α) a sestrojíme její stopníky. Pak

- půdorysná stopa roviny α prochází půdorysnými stopníky přímky 'a' a rovnoběžky,

- nárysná stopa roviny α prochází nárysnými stopníky přímky 'a' a rovnoběžky.

Tím máte sestrojen průmět roviny s můžete zkoušet další postup.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 06. 03. 2021 10:29

Luke1122
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

↑ Jj:

Ještě tedy pro upřesnění, jsem na deskriptívu úplný jelito a když nevidím žádný podobný příklad, tak se mi to vypracovává hodně těžce.

Pokud tomu tedy dobře rozumím, tak spojím body PN, tedy v půdorysně P(30; 35) N(-5; 0) a nárysně body P(30; 0) N(-5; 80), tím mi vzniknou dvě rovnoběžky, na tyto rovnoběžky udělám další rovnoběžku, která bude procházet bodem B. Rovnoběžku, si prodloužím tak, aby mi vznikl průsečík se základnou, tím získám stopníky.
Ze stopníku jsem již schopný získat půdorysnou i nárysnou stopu roviny.
Bude to takto?
Děkuji za čas.

Offline

 

#4 06. 03. 2021 14:42 — Editoval Jj (06. 03. 2021 15:03)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

↑ Luke1122:

No, předpokládám, že snad ano, ale nejsem si jistý, že mluvíme stejným jazykem.

Myslím, že je (aspoň kdysi byl) pro pořádek zaveden úzus o označení půdorysných průmětů objektů indexem 1 (= 1. průmět), nárysných průmětů indexem 2 (= 2. průmět).

Pak půdorysný průmět přímky a1 prochází body P1N1 v půdorysně, nárysný a2 body P2N2 v nárysně. Tyto průměty mi nepřijdou rovnoběžné.

Máme-li vést bodem B rovnoběžku b s přímkou a, tak ano - její průměty budou procházet průměty B1, B2 s tím že b1 || a1, b2 || a2. Po sestrojení stopníků přímky b lze sestrojit stopu roviny.

Pro úplnost ještě dodám, že se mi zdálo příhodné použít pro sestrojení průmětu roviny α rovnoběžku b. Vám se to líbit nemusí:  Rovina α je podstatě zadána body P, N, B tzn, leží v ní různoběžky BN, BP, PN -> je možno použít stopníky přímky BN k sestrojení stop. Výsledek musí být pochopitelně stejný.

Jinak myslím, že bez náčrtků se v deskriptivě nelze domluvit, a to ani u této jednodušší úlohy. Vkládání obrázků sem na fórum už není funkční. Máme-li rozumně  komunikovat, doporučuji abyste obrázek s vyneseným zadáním a dílčími kroky podle potřeby ofotil a soubor vložil na server ctrlv.cz a sem vložil odkaz na tam uložený obrázek.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 06. 03. 2021 16:05 — Editoval Jj (06. 03. 2021 16:09)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

↑ Luke1122:

A hele - úplně jsem přehlédl asi nejjednodušší kostrukci stop roviny α (bohužel už na to mám nárok - stáří je stáří):

Přímka BP je s ohledem na její zvláštní polohu  (rovnoběžnost s nárysnou) hlavní přímkou 2. osnovy roviny α.

Takže sestrojit nárysný průmět přímky BP, který prochází průměty B2P2. Nárysná stopa roviny α prochází přes N2 rovnoběžně s B2P2. Doplnit půdorysnou stopu (prochází přes P1). A je to.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#6 07. 03. 2021 18:22

Luke1122
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: Deskriptivní geometrie: Mongeovo promítání

Děkuji, rovina se mi podařila díky Vašim radám nakonec narýsovat, dokonce i zbytek úkolu je snad vypracovaný správně. Uvidíme, jak se bude tvářit cvičící.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson