Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 03. 2021 01:34

zn
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Vázané extrémy funkce

Dobrý den, mám určit vázené extrémy funkce:
[mathjax]g(x_{1},...,x_{n})=\prod_{i=1}^{n}(x_{i})^a[/mathjax] (správně má být ještě [mathjax]x_{i}[/mathjax] na [mathjax]a_{i}[/mathjax], ale editor už to neuměl)
na množině [mathjax]\{[x_{1},...,x_{n}]|\sum_{i=1}^{n}x_{i}=1\}[/mathjax] s nějakými exponenty [mathjax]a_{i}\ge 0\forall i[/mathjax]
To je doslovná citace.
Vím, jak najít vázané extrémy funkce zadané rovnicí pomocí Lagrangeových multiplikátorů, ale toto jsem nikdy neviděl ani jsem to nenašel. Napoví mi někdo, prosím?
Děkuji.

Offline

 

#2 07. 03. 2021 03:16

laszky
Příspěvky: 2358
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Vázané extrémy funkce

↑ zn:

Ahoj, pokud [mathjax]g(x_{1},...,x_{n})=\prod_{i=1}^{n}x_{i}^{a_i}[/mathjax], pak [mathjax]\frac{\partial g}{\partial x_i} = \frac{a_i}{x_i}g[/mathjax]

Resis teda soustavu rovnic [mathjax]\sum_{i=1}^{n}x_{i}=1[/mathjax]  a [mathjax] \frac{a_i}{x_i} g+\lambda=0[/mathjax] pro [mathjax]i=1,2,\dots,n,[/mathjax] nebo-li [mathjax]x_i=-\frac{g}{\lambda}\cdot a_i = k\cdot a_i.[/mathjax]

Sectenim vsech [mathjax]x_i[/mathjax] ziskas [mathjax]1=\sum_{i=1}^nx_i=k\sum_{i=1}^na_i[/mathjax], takze [mathjax]x_i = \frac{a_i}{\sum_{j=1}^na_j}.[/mathjax]

Offline

 

#3 07. 03. 2021 08:25

zn
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vázané extrémy funkce

Děkuji za pomoc, na takové řešení bych sám nepřišel.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson