Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 05. 2021 19:11

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Tažené těleso+účinky

Dobrý den Vám všem, byl jsem upozorněn, abych příklady dle pravidel fora rozdělil, tak i činím.

Posílam příklad, který se zdá lehký, ale u nějakých bodů , nevím , co má přijít za odpověd :)

Kdyby se našel někdo , kdo by mi napsal co a jak, budu nesmírně rád.

Ještě jednou děkuji.

PŘ:

Krabice o hmotnosti 40,0 kg je z klidu tlačena po dráze 5,00 m po drsné vodorovné podlaze konstantní přiloženou silou 130 N. Činitel tření mezi krabicí a podlahou je 0,300. Najdi (a) práci vykonanou působící silou, (b) přírůstek vnitřní energie krabice a podlahy v důsledku tření, (c) práci vykonanou normálovou silou, (d) práci vykonanou gravitační silou, (e) změnu kinetické energie krabice a (f) konečnou rychlost krabice.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Piky)

#2 20. 05. 2021 19:33

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

Zdravím,

píšeš, že u niektorých bodov netušíš správnu odpoveď. Ktoré konkrétne to sú?

Offline

 

#3 20. 05. 2021 21:11

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish:

Díky za odezvu - předně co jsem pochopil:
a) Mám vypočítat práci bez pasivních účinků=> tj bez uvažování tření (W=F*s)
b)To je chápáno , že vypočítám tření? Tj. Ft=m*g*f?
c) Jak je toto myšleno?
d)to saméé> v obrázku pusobí obě dvě na stejné nositelce, ale s opračnou orientací
e)To beru integrální cestou s mezema od 0 do 5m?
d)konečná rychlost krabice- to to musím spočítat zrychlení a z toho určit rychlost?

Děkuji za odpověď

Offline

 

#4 21. 05. 2021 10:20 — Editoval Ferdish (21. 05. 2021 10:20)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

Na úvod, je dosť podstatný rozdiel medzi "nevedieť odpoveď na niektoré otázky" a "nevedieť odpoveď na všetky otázky okrem jednej". OK, beriem že na strednej si fyziku nemal resp. iba v prvom ročníku a neviem, čo všetko ste stihli prebrať a do akých detailov a podrobností ste išli, ale zavádzať kvôli tomu netreba.

Myslím, že rozpisovať sa tu o mechanickej práci, nakoľko existuje plno rozličných zdrojov kde je to vysvetlené, nemá zmysel (a v práci sa tomu nemôžem venovať nalno). Prvotný odpich môže poskytnúť česká Wiki, ale neostával by som iba pri nej. Ak nerozumieš resp. ti chýbajú tie základy, ktoré sa v rámci fyziky preberajú na gymnáziách, tak sa obávam, že sa to budeš musieť doučiť, či už sám alebo s pomocou nejakého doučovateľa.

Offline

 

#5 21. 05. 2021 10:23

Mirek2
Příspěvky: 1181
 

Re: Tažené těleso+účinky

Na krabici působí:

1) tažná síla [mathjax]F[/mathjax] ve směru pohybu
2) tíhová síla [mathjax]F_G=mg[/mathjax] směrem dolů
3) síla podložky [mathjax]F_N[/mathjax] kolmo vzhůru, této síle se říká normálová, je to reakce na tíhovou sílu, kterou krabice působí na podložku, tj. [mathjax]F_N=F_G[/mathjax]
4) třecí síla [mathjax]F_t[/mathjax] proti směru pohybu, [mathjax]F_t=fF_N[/mathjax]

Práce síly, která působí ve směru pohybu [mathjax]W=Fs[/mathjax],
práce síly, která se směrem pohybu svírá určitý úhel, je [mathjax]W=Fs\cos\alpha[/mathjax].

Body a) až d) se vypočítají jako práce té které síly.
Krabice byla na začátku v klidu, proto:
e) změna kinetické energie krabice = výsledná práce vykonaná silami na krabici (vychází mi asi 50 J),
f) výslednou rychlost vypočítáme z výsledné kinetické energie krabice.

Offline

 

#6 07. 06. 2021 21:41

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Mirek2: Dokázal by jsi mi napsat vztahy , jak to počítat => jsem z toho docela zoufalý=> učitel mi píše, že záleží na směrech sil a prostě ten příklad celkově nechápu....

Pokud by to šlo , budu rád.

Děkuji

Offline

 

#7 08. 06. 2021 16:26

Mirek2
Příspěvky: 1181
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Myslím, že takto: (značení viz předchozí příspěvek)

a) práce tažné síly [mathjax]W_1=F\cdot s[/mathjax]
b) práce třecí síly [mathjax]W_2=F_t\cdot s[/mathjax], přírůstek vnitřní energie je stejný jako práce třecí síly

c) práce normálové síly [mathjax]W_3=F_N\cdot s\cdot \cos\alpha[/mathjax], kde [mathjax]\alpha=90^{\circ}[/mathjax] (síla svírá se směrem pohybu pravý úhel)
d) práce gravitační síly [mathjax]W_3=F_G\cdot s\cdot \cos\alpha[/mathjax], také tak

e) změna kinetické energie [mathjax]\Delta E_k=W_1-W_2[/mathjax]
f) rychlost určíme ze vztahu pro kinetickou energii

Offline

 

#8 08. 06. 2021 17:25

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

[mathjax]W_3=F_N\cdot s\cdot \cos\alpha[/mathjax]  => toto mě také napadlo => prý tomu tak není => jedná se prý o skalární součet , nevím , co tím chtěl učitel říct  :)

Kromě bodů c,d mám všechno a dobře=> to mi potvrdil :) => až na tyto dva => prý jde výhradně o směry a skalární součin :)

Offline

 

#9 08. 06. 2021 17:35

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Tvoj kantor mal zrejme na mysli skalárny súčin. Výsledkom skalárneho súčinu dvoch vektorov je skalár (číslo) a počíta sa tak, ako píše kolega ↑ Mirek2: (pod [mathjax]F_{N}[/mathjax] a [mathjax]s[/mathjax] si predstav veľkosti uvedených vektorov).

Offline

 

#10 08. 06. 2021 17:48

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

Mám 2 alternativy:

Fg(0,400,0) s(5,0,0) => nevykoná žádnou práci

a nebo jsem postě udělal  W=Fg*s   =>   W=m*q*s     => W=40*10*5     => w=2000J?

Na ostattní jsem už přišel, jen body c a d mě zlobí :)

Offline

 

#11 08. 06. 2021 18:18

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Čo si spravil alebo nespravil vieš len ty sám. My sme tvoje odpovede, ktoré si posielal kantorovi, nevideli :-)

Offline

 

#12 08. 06. 2021 18:43

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish: Nemusí to zavánět sarkasmem :) , já Vás tu prosím o pomoc, nic víc :) . Ještě jsem mu to neposílal, jen jsem to s ním diskutoval .
Pokud by mi to uvedl někdo na pravou míru, byl bych rád. Ideálně výsledkem=> to nikomu nic neudělá a mě to  pomůže, kde dělám chybu. Díky

Offline

 

#13 08. 06. 2021 18:55 — Editoval Ferdish (08. 06. 2021 18:57)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
To nebol sarkazmus. Kolega Mirek2 ti už podal vysvetlenie v príspevku #7. Stačí si len uvedomiť, čo sa za jednotlivými označeniami skrýva. Prípadne dodatočný náčrt pomôže?

Offline

 

#14 08. 06. 2021 19:10

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish:

Pokud by to bylo možné, tak ano => pokud bych věděl , tak už dávno tohle vlákno zamknu => potřebuji s tím pomoci :)

Skalární součin vím jak vypadá => a i ten vzorec , jak psal kolega Mirek znám taky =. ale nevím , jakýho korektního výsledku se mám dopočítat. A zdali mají tyto síly vůbec vliv na práci :)

Moc se omlouvám, chci jenom toto dorešit a už nebudu otravovat :) => vím, jaký to je, když se člověku snažíte pomoct, ale on furt nechápe => tak se to potom musí brát krok po kroku , ideálně to s ním vypočítat a on si v tom najde svůj pořádek už :)

Offline

 

#15 08. 06. 2021 19:41 — Editoval Ferdish (08. 06. 2021 19:41)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Čierne sú silové vektory [mathjax]\vec{F}[/mathjax], [mathjax]\vec{F}_G[/mathjax] a [mathjax]\vec{F}_N[/mathjax], červený je vektor posunutia [mathjax]\vec{s}[/mathjax]. [mathjax]T[/mathjax] je ťažisko debny. Proporčne to presné nie je, ale hlavné je to kde aký vektor smeruje a to je z toho náčrtu jasné.

Offline

 

#16 08. 06. 2021 20:18

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish: JJ , takhle vím , jak to vypadá, jenom ten výpočet mi není jasný , co a jak udělat => klasicky výpočet, jak jsem psal výše? :D

Offline

 

#17 08. 06. 2021 20:23 — Editoval Ferdish (08. 06. 2021 20:24)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Vieš si vektor [mathjax]\vec{s}[/mathjax] presunúť tak, aby jeho počiatok bol v ťažisku debny a na základe toho určiť uhly, ktoré vektor [mathjax]\vec{s}[/mathjax] zviera s vektorom [mathjax]\vec{F}_G[/mathjax] a [mathjax]\vec{F}_N[/mathjax]?

Offline

 

#18 08. 06. 2021 20:41

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish: s těmi svíra 90 stupnu => z toho je jasně daný, že cos 90=1

Offline

 

#19 08. 06. 2021 20:52

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
A ja si naopak myslím, že platí [mathjax]\sin 90°=1[/mathjax].

Offline

 

#20 08. 06. 2021 21:20

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish:
:D :D :D :D Hanbím sa celkem => ciže je obou skalární součin =0 ?

Offline

 

#21 08. 06. 2021 21:29

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Piky:
Správne...tak, ako ti kolega ↑ Mirek2: tvrdil už pred piatimi hodinami ;-)

Offline

 

#22 08. 06. 2021 22:19

Piky
Příspěvky: 30
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Tažené těleso+účinky

↑ Ferdish: => Dobrý , přiznávám , že jsem uvažoval nad uplně nesmyslně => hledal jsem tam složitosti :D

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson