Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 05. 2021 17:53 — Editoval Prvočíslo (30. 05. 2021 15:51)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Točení klíčenkou s klíči

Dobrý den,

dnes jsem si točil s dlouhou klíčenkou, na které byly zavěšené klíče (třeba takovouto https://graffitistore.cz/doplnky/546-kl … louha.html), ve svislé rovině a všiml jsem si, že při větší frekvenci otáčení se zavěšené klíče dostávají více nad zem, "stoupají". Čím to je? Co to způsobuje?

Offline

 

#2 01. 06. 2021 13:39 — Editoval Prvočíslo (01. 06. 2021 13:40)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

Napadlo mne, že by v tom mohl hrát roli rozdíl tlaků, jako že by na ty klíče působila ve výsledku nahoru nějaká síla, jako u křídel letadla, ale to je asi kravina.

Offline

 

#3 01. 06. 2021 15:33

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

Zdravím, môžeš nejako rozviesť svoj myšlienkový experiment bližšie? Nejak si to v tej zvislej rovine neviem predstaviť...

Pokiaľ máš však na mysli točenie podobné tomu, ako so svojou zbraňou točila Gogo Yubari v Kill Bill jednotke, tak to nie je točenie vo zvislej, ale vo VODOROVNEJ rovine.
Ak je toto ten prípad, tak potom to znova vedie na odstredivú silu a o tej sa tu v posledných týždňoch debatovalo viac než dosť.
A ak napriek tomu všetkému stále tejto problematike nerozumieš, tak znovu dávam do povedomia možnosť doučovania.

Offline

 

#4 01. 06. 2021 16:28

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

↑ Ferdish:

Ano, toto myslím, blbě jsem to napsal.

Když budu točit rychleji, tak na klíče bude působit větší dostředivá síla, takže z pohledu rotující vztažné soustavě bude stejně růst i odstředivá síla, aby z jejího pohledu byly klíče v klidu. Já v tom ale nutně nevidím důvod, proč by klíče měly stoupat výš a výš. Co přehlížím?

Offline

 

#5 01. 06. 2021 17:14

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4882
Reputace:   125 
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

Prvočíslo napsal(a):

Co přehlížím?

Gravitaci?

Offline

 

#6 01. 06. 2021 18:05 — Editoval Prvočíslo (01. 06. 2021 18:18)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

Já si tedy rozložil dostředivou sílu na dvě složky, na tíhovou sílu a tahovou sílu té klíčenky, způsobenou mojí rukou. Pokud chci zvýšit frekvenci otáčení, tak musí klíčenka na klíče působit větší tahovou silou. Výsledná síla ale musí vždy mířit do středu kružnice, kterou klíče při pohybu opisují, takže se klíče s provázkem zvednou, aby poté výslednice obou sil mířila do středu, jinak by to pak nebyl kruhový pohyb a výslednice by do středu nemířila. Mám úvahy správně?

Offline

 

#7 03. 06. 2021 08:15 — Editoval Prvočíslo (03. 06. 2021 10:23)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Točení klíčenkou s klíči

Vlastně pokud klíče teprve roztáčím, tak se zvedají proto, že výslednice tahové síly a tíhové síly nemíří hned do středu, míří "nahoru". Klíče se tedy zvednou a pak už výsledná dostředivá síla míří do středu. Ano?

↑ Ferdish:

Jak jste to myslel s tou odstředivou silou?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson