Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 06. 2021 10:55

Luke1122
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Rotační kužel v mongeově promítání

Zdravím,

Chtěl bych poprosit o radu se zadáním, které jsem nahrál na odkaz.
https://ctrlv.cz/dUdg
Printscreen jsem převzal z diplomové práce.

Nerozumím této části: ,,Její průsečík A s rovinou podstavy a, který sestrojíme např. pomocí krycí přímky /, leží na podstavné hraně kužele. V rovině a sestrojíme podstavnou hranu, tj. kružnici k, která má střed v bodě S a prochází bodem A a dokončíme obrys kužele.''

Pokud mám přímku m = MV, jak zní získám bod hrany podstavy A? Respektive, jak vím, kudy povedu krycí přimku l a jak získám poloměr kružnice?
Další věc je - píše se tam, že sestrojím kružnici k podstavné hrany, která bude procházet bodem A a bude mít střed v bodě S, neměla by být podstavná hrana elipsa?

Nemohl by mi to prosím někdo trochu laicky popsat? Pokud se někdo najde, tak předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 02. 06. 2021 15:06 — Editoval Jj (07. 06. 2021 17:02)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Rotační kužel v mongeově promítání

↑ Luke1122:

Hezký den.

S užitím krycí přímky se seznamte třeba podle Odkaz nebo libovolného jiného materiálu. Něco tu opisovat nemá smysl.

Řešitel úlohy podle obrázku z diplomky si zřejmě vybral krycí přímku l, která musí ležet v rovině α  tak, že její nárysný průmět je totožný s nárysným průmětem  přímky m (tj. [mathjax]l_2=m_2[/mathjax]).  Lze to podle gusta i "naopak",  tj.  ztotožnit první průměty (tj. [mathjax]l_1=m_1[/mathjax]), oba způsoby vedou k nalezení bodu A.

Poloměr kružnice podstavy r zjistíte jako (skutečnou) vzdálenost bodů A a S. A ano, průměty kružnice podstavy budou samozřejmě elipsy. Hlavní osa o délce 2r leží v hlavní přímce, vedlejší osa ve spádové přímce roviny α.

Edit: opraven překlep


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 07. 06. 2021 14:10

Luke1122
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: Rotační kužel v mongeově promítání

Podařilo se, díky!

Offline

 

#4 07. 06. 2021 15:55

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Rotační kužel v mongeově promítání


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson