Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 10. 2009 21:10

Marvv
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Výpočet střední hodnoty

Prosím o radu jakým směrem se ubírat, jaké vzorečky použít a k jakému výsledku by jsem měl dojít, díky moooc :).

Zadání:
Zjistětě střední hodnotu, kolik jogurtů musíme koupit aby jsme měli všechny 4 obrázky, které jsou u nich přibaleny a to u každého právě jeden.
a zjistětte Var téhož.

Offline

 

#2 18. 10. 2009 21:43

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet střední hodnoty

Spočítat pravděpodobnost, že když koupím k jogurtů, tak budu mít všechny 4 obrázky (některé eventuelně vícekrát) - tento počet označme P(k). Střední hodnota bude součet k.P(k) pro k od 1 do nekonečna.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 18. 10. 2009 21:46 — Editoval Marvv (18. 10. 2009 21:47)

Marvv
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Výpočet střední hodnoty

Dal by se na to nějak napasovat vzoreček pro geometrickou distribuci - počet akcí než nastane kýžený jev?

Offline

 

#4 19. 10. 2009 15:56

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výpočet střední hodnoty

↑ Marvv: zdravím, obdobný problém se řeší zde - úloha 7..

Stejná úloha už zde na  foru byla (čokoladová zvířatka), ale kolega Fin všechno smazal (hodně toho smazal, není nad pořadkumilovnost), ale neformuloval, že se jedná o střední hodnotu (ovšem kolega Kondr tuto variantu zadání navrhoval) - teď je zadání jednoznačné.

Offline

 

#5 19. 10. 2009 18:51

Marvv
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Výpočet střední hodnoty

Mohl bych mooc poprosit o konkrétní výpočet an tento příklad, ať vím, jestli jsem se dobádal ke správnému číslu? A jak by to bylo s tou Variací?

Offline

 

#6 19. 10. 2009 22:49 — Editoval jelena (19. 10. 2009 22:50)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výpočet střední hodnoty

↑ Marvv:

to už jen opakuji, co se povídalo: ↑ check_drummer: a kolega Kondr v příspěvku, který Fin smazal.

1) střední hodnota se bude počítat jako součet středních hodnot jednotlivých jevů - dle vlastností střední hodnoty součtu:

$\operatorname{E}(X_1+X_2+X_3+X_4)=\operatorname{E}(X_1)+\operatorname{E}(X_2)+\operatorname{E}(X_3)+\operatorname{E}(X_4)$

X_1 - hned v prvním nákupu mám jeden obrazek (pravděpodobnost takového jevu je 1, E(X_1=1/p=1/1)
X_2... X_4 - v dalších nákupech se pravděpodobnost, že dostanu požadovaný obrazek je menší a dle vzoru ve cvičení v odkazu a dle Wikipedie

$\mathrm{E}(X_k) = \frac{1}{p_k}$, ${p_k}=\frac{4-k}{4}$, k=1, 2, 3

$\operatorname{E}(X_1+X_2+X_3+X_4)=1+\frac{4}{3}+\frac{4}{2}+\frac{4}{1}$ souhlasi?

Ona "ta variace" je v českých poměrech "ten rozptyl" (vy se učite z anglických materiálů? - alespoň orientačně, kde jsou takové vymoženosti?)

A teď uvažuji - pokud je střední hodnota součtu, tak i rozptyl by se měl počítat pro součet - nebo jak? Pokud douvažuji, tak to zedituji (ale nevzpomínám si, že jsem kdy douvažovala k něčemu kloudnému)

---------------------------------
Pro vážené Moderatorstvo - jelikož jsem pouze opsala postupy a návody od vás a z odkazu (tak prosím překontrolovat a zpřipomínkovat nebo schvalit, pokud je to v pořádku a není nutné přesouvat) a děkuji za zastání- snahu jsem měla, dnes ovšem nemám náladu něco diskutovat. Zdravím.

Offline

 

#7 20. 10. 2009 00:58

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Výpočet střední hodnoty

↑ jelena:Taky se přikláním k tomu, že variace bude to samé, co rozptyl (viz anglický ekvivalent), takže je to také aditivní veličina a
$\operatorname{Var}(X_1+X_2+X_3+X_4)=\operatorname{Var}(X_1)+\operatorname{Var}(X_2)+\operatorname{Var}(X_3)+\operatorname{Var}(X_4)$. Pro variace jednotlivých jevů stačí dosadit rozptyl geometrického rozdělení z odkazu.

----
A samozřejmě pozdrav :o) ...


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#8 20. 10. 2009 05:37

Marvv
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Výpočet střední hodnoty

Jelena - dekuiji moc, jsem asi ale natvrdly, porad nevim co do te variace dosadit - do jakeho vzorce - pro stredni hodnotu jsme meli 1-p/p ale tady se to pritom pocita pouze 1/p. Tak nevim jestli u te var vychazet z 1-p/p^2 nebo z ceho :-(

Offline

 

#9 20. 10. 2009 09:16

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výpočet střední hodnoty

↑ Marvv:

zdravím, podívej se na odkaz z anglické wikipedie - vzorec pro Var je stejný (jen jeden), tak jak uvádiš. Jinak zkus pohledat podle slov Collector problem (nebo podobně) - třeba něco takového, str. 10

V zadání máš, že je potřeba najit 4 obrazky - proto jednotlivé střední hodnoty (vypočtené dle vzorce pro E ještě navzájem sčítáme). Bohužel, mám omezené časové možnosti na něco rozsahlejšího.

pro kolegu Kondra: děkuji :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson