Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 03. 2023 19:46 — Editoval kolotoc (13. 03. 2023 20:04)

kolotoc
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Určení neznámého uhlovodíku

Dobrý den,

moc moc prosím, vůbec si nevím rady s tímto příkladem:

Dokonalým spálením 1 dm3 plynného uhlovodíku vzniknou 3 dm3 oxidu uhličitého a 4 dm3  vodní páry (objemy plynů jsou měřeny za stejných podmínek). Jaký je souhrnný vzorec tohoto uhlovodíku?

Mohl by mi někdo poradit?

Moc děkuji.

Offline

 

#2 13. 03. 2023 22:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: Určení neznámého uhlovodíku

No, převeď to na moly ... a urči, jaký je poměr molů uhlíku, vodíku a kyslíku. Stejný poměr musí mít i atomy v molekulách, které se reakce účastní.

A nejspíš to ani na ty moly převádět nemusíš, protože stejný počet molů zabírá i stejný objem, takže klidně můžeš říct, že 1mol toho uhlovodíku + x molů molekul kyslíku vzniknou 3 moly CO2 a 4 moly H20. Ten uhlovodík žádný kyslík neobsahuje (předpokládám, protože jinak by se to nenazývalo "uhlovodík".

Co platí pro moly, platí i pro samotné molekuly (akorát že molu může být půlka, zatímco molekuly né).

Takže to zkus nějak dát do rovnosti a uvidíš.

Když z jedné molekuly uhlovodíku vzniknou 3 molekuly CO2, tak asi bude mít 3 uhlíky.

To samé pro ostatní prvky, neměl by to být žádný problém.

Offline

 

#3 14. 03. 2023 07:24

kolotoc
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Určení neznámého uhlovodíku

↑ MichalAld:

Děkuji, už jsem různě zkoušel převádět a dávat do poměru všechno možné, ale vždy mi vyjde nějaký nesmysl... nevím v čem dělám chybu :/

Pomocí vzorce m=ró.V jsem vypočítal, že hmotnost CO2 je 5,94g a hmotnost H2O 3,22g. Potom podle vzorce n=m/M jsem vypočítal, že látkové množství CO2 je 0,135 mol a látkové množství H2O 0,179 mol. 0,179 mol jsem vynásobil dvěma, protože H2O obsahuje 2 vodíky? Když jsem dal so poměru 0,135:0,358 a rozšířil 10, tak mi vyšel poměr uhlíku k vodíku cca 1:4, což odpovídá CH4, což ale moc nedává smysl podle toho, co jste psal výše...

Offline

 

#4 14. 03. 2023 07:57

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: Určení neznámého uhlovodíku

Podle mě z toho převádění nakonec žádný užitek není. Pokud je to ideální plyn, tak platí stavová rovnice ideálního plynu, tedy

pV = nRT

a protože tlak i teplota jsou pro všechny stejné, tak z toho plyne, že n = C * V, C je prostě nějaká konstanta. A protože nás zajímají jen poměry, nemusíme její velikost znát, nebo si ji dokonce můžeme stanovit libovolně - například rovnou jedné. Pak to sice budou "trochu jiné moly" než ty běžně používané, ale vzhledem k tomu, že chemici stejně nevědí kolik molekul ten mol vlastně obsahuje, tak je to ničemu nevadí.

Takže bych to zkusil nedřív takto.

PS: já vím, že dnešní chemici už vědí, kolik má mol molekul, ale v rámci chemie samotné na to nelze přijít. Protože tam jde vždycky jen o poměry.

Navíc, u těch desetinných čísel se poněkud ztrácí fakt, že jejich poměr je 3:4

Offline

 

#5 14. 03. 2023 08:34 — Editoval Jj (14. 03. 2023 08:37)

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Určení neznámého uhlovodíku

Hezký den.

Řekl bych, že podle zadání při spálení 1 molekuly uhlovodíku X vzniknou

- 3 molekuly CO2 -> v molekule X jsou 3 atomy C,
- 4 molekuly H2O -> v molekule X je 8 atomů H.

Takže X ~ C3H8

(aspoň podle mě - ale třeba se pletu?)


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#6 14. 03. 2023 08:46

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Určení neznámého uhlovodíku

↑ kolotoc:

Hezký den.

Řekl bych, že v posledních dvou větách odpovědi kolegy tady ↑ MichalAld: je jasný návod na sestavení sumárního vzorce tzv. "z hlavy".


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson