Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 08. 2023 18:32 — Editoval Prvočíslo (19. 08. 2023 19:56)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Skutečný čas v raketě - dilatace času

Dobrý den,

pokud budu mít na Zemi světelné hodiny a budu se koukat na identické světelné hodiny v raketě, která se vůči mně pohybuje nějakou rychlostí (přičemž hodiny jsme oba zapli ve stejnou dobu), tak je mi jasné, že v raketě uvidím delší trajektorii světelného paprsku než na Zemi, takže v raketě jde čas z mého pohledu pomaleji.

Co tak vím, tak to také znamená, že v raketě hodiny skutečně ukazují ten kratší čas, který já ze Země "uvidím". Jak je to ale možné, když na raketě jsou stejné hodiny a mně by v ní ukázali čas jako předtím na Zemi?

Pokud tedy ze Země vidím, že uplyne na raketě 10 s a na Zemi třeba 20 s, tak z pohledu rakety na ní uplyne 20 s a na Zemi 10 s, platí to recipročně. Proč by tedy hodiny v raketě měli ukazovat 10 s?

Kde mám chyby v úvahách?

Offline

 

#2 19. 08. 2023 21:27

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

↑ Prvočíslo:
Jde o to, čeho jsi součástí. Pokud stojíš na Zemi, tak se pohybuje loď a pokud jsi součástí lodě, tak se pohybuje Země.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 20. 08. 2023 08:11

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

Dopplerov efekt medzi pozorovateľmi nemá vplyv na rýchlosť rovnakých hodiniek každého pozorovateľa.

Offline

 

#4 20. 08. 2023 09:12

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

Základem pochopení téhle teorie je pochopit, že ty hodiny v raketě nejsou jen jedny. Raketa musí být dlouhá (asi né nekonečně dlouhá, ale tak dlouhá, dokud tě bude bavit dělat ten experiment) a po celé své délce mít rozmístěné SYNCHRONIZOVANÉ hodiny. Pro začátek se teď nemusíme trápit představou, jak se dají synchronizovat, ale intuitivně musí "jít stejně".

A když ta raketa letí kolem tebe, koukáž vždycky na ty hodiny, co tě zrovna míjejí. Takže třeba po pěti minutách koukáš už na úplně jiné hodiny než jsi koukal před těma pěti minutama.

Teorie relativity nedovoluje "koukat na dálku". Můžeš koukat jen na ty hodiny, co tě zrovna míjejí, neexistuje žádný způsob jak zjistit, co ukazují "zrovna teď" nějaké hodiny, co jsou od tebe vzdálené.

Pokud pochopíš tohle, máš vyhráno. Pokud né, máš asi smůlu.

No a zpomalují se vždycky ty hodiny "které se nám mění pod rukama".

Offline

 

#5 20. 08. 2023 09:27 — Editoval zvedavec123 (20. 08. 2023 11:47)

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

Ak ďalšie hodiny sledujem o 5 minút neskôr, tak ukazujú o 5 minút viac?
V poriadku. :-)

Offline

 

#6 20. 08. 2023 17:10

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

↑ zvedavec123:
Jakých 5 minut? Změřených čím?

Offline

 

#7 20. 08. 2023 22:45 — Editoval Prvočíslo (21. 08. 2023 23:44)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

↑ MichalAld:

Pokud jsem na Zemi v klidu a naměřím u sebe periodu světelných hodin jako 10 s, tak protože měřím na stejném místě, tak je to vlastní čas, tedy ten v raketě musí být dilatovaný dejme tomu na 20 s. Tedy v jeho soustavě za tu dobu hodiny vykonají celé dva "kmity", které ale v mé soustavě  odpovídají 40 s, tedy čtyřem periodám. V raketě tedy uběhne 20 sekund a to bude v ní vlastní čas, tedy podle rakety uplyne na zemi 40 s.

Stačí si vždy napsat Lorentzovy transformace a pomocí změn času a polohy to vždy spočtu.

Jsou takto mé úvahy korektně? Kde mám kdyžtak chyby?

Jinak přijímám tedy jako fakt, že nejde koukat na hodiny na dálku, jenom na ty, co jsou zrovna u mne, ovšem moc nerozumím tomu, proč je to v myšlenkových experimentech tak důležité, není to tam jedno? Proč ne?

Offline

 

#8 21. 08. 2023 10:46 — Editoval zvedavec123 (21. 08. 2023 10:55) Příspěvek uživatele zvedavec123 byl skryt uživatelem MichalAld. Důvod: Dilatace je logická chyba...

#9 22. 08. 2023 07:52 — Editoval MichalAld (22. 08. 2023 07:58)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Skutečný čas v raketě - dilatace času

Prvočíslo napsal(a):

Pokud jsem na Zemi v klidu a naměřím u sebe periodu světelných hodin jako 10 s, tak protože měřím na stejném místě, tak je to vlastní čas,

Tak, o tomhle nemůže být sporu, a je jedno, jestli měříš světelnými hodiami nebo jakýmikoliv jinými.


Prvočíslo napsal(a):

tedy ten v raketě musí být dilatovaný dejme tomu na 20 s. Tedy v jeho soustavě za tu dobu hodiny vykonají celé dva "kmity", které ale v mé soustavě  odpovídají 40 s, tedy čtyřem periodám. V raketě tedy uběhne 20 sekund a to bude v ní vlastní čas, tedy podle rakety uplyne na zemi 40 s.

Ale jak budeš měřit čas na něčem co se pohybuje? To prostě nejde. Ze země to nejde. Ze země nelze nijak změřit, kolik uběhlo času na nějakých hodinách, které se pohybují.

Prvočíslo napsal(a):

Jinak přijímám tedy jako fakt, že nejde koukat na hodiny na dálku, jenom na ty, co jsou zrovna u mne, ovšem moc nerozumím tomu, proč je to v myšlenkových experimentech tak důležité, není to tam jedno? Proč ne?

No, důležité je to proto, že jinak to vede k paradoxům (logicky si odporujícím výsledkům). Protože nemůžou jedny hodiny jít pomaleji než druhé a zároveň druhé pomaleji než první.

To je pořád zakořeněné to klasické uvažování, že v celé souřadné soustavě máme jeden čas, a že nám tedy stačí jedny hodiny (třeba ve středu naší soustavy). Jenže takto v relativitě uvažovat nemůžeme. Musíme striktně uvažovat tak, že v každém bodě prostoru jsou extra hodiny. Které jsou obecně nezávislé. Jinak se z toho nevyhrabeš.

To se jinak týká i těch hodin v raketě i těch na zemi. Obojích musí být nekonečně dlouhá řada. A porovnávat vůči sobě můžeš jen ty, cojsou zrovna naproti sobě. Žádné jiné. Na dálku jejich údaje porovnávat nelze.

Také je třeba si vzpomenout, že z Lorentzovi transformace neplyne jen ta relativistická kontrakce/dilatace, ale také ten "náklon časové osy". Takže ty hodiny v letící raketě jsou od těch spojených se zemí posunuté podle vzdálenosti ... to je to od toho členu t-vx v LT.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson