Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 10. 2023 10:52 — Editoval terezatm (25. 10. 2023 10:55)

terezatm
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Rezistory

Ahoj, řeším výpočet proudu na jednotlivých větvích a potřebuju tu spočítat celkový odpor všech rezistorů. Dívám se na jednu prezentaci a nerozumím, proč rezistory 2 a 3 (na obrázku) jsou počítány jako paralelní. Měla jsem zato, že takové zapojení se bere jako sériové. Moc díky!

https://i.postimg.cc/T1zgKhjZ/Sn-mek-obrazovky-2023-10-25-104937.png

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) terezatm)

#2 25. 10. 2023 13:08

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Rezistory

↑ terezatm:
Proč by to nemělo být paralelní? Obvod se rozvětví, v každé větvi je jeden rezistor, a pak se to zase spojí.

Offline

 

#3 25. 10. 2023 18:35

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ terezatm:

Přesně nevím jak se určuje, zda je paralelní nebo seriový, ale tady je naznačen i směr proudu, tak je to podle mě jasné - teče proud i1 a ten se rozdělí na proudy i2 a i3 a tudíž to lze považovat za paralelní zapojení (R2 a R3).
Pokud by směr proudu i2 byl z nějakého důvodu obrácený (nevím zda je to reálně možné), pak si myslím, že budou R2 a R3 zapojeny sériově.

Takže se dá říct, že předem nemusí být zřejmé, zda je zapojení seriové nebo paralelní.

Ale možné mě nějaký fyzik opraví.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 25. 10. 2023 20:41

Aleš13
Příspěvky: 332
Reputace:   
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:To by tam musel být nějaký zdroj, třeba že by se zkratoval ten zdroj vlevo místo toho uvedeného v zadání. Pokud je to takhle, vždycky budou paralelně. Když se to schéma trochu překreslí (R3 přemístit a dát místo zdroje 1.5V), je to jasně vidět.

Offline

 

#5 25. 10. 2023 22:12 — Editoval MichalAld (25. 10. 2023 22:13)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Né, žádný směr proudu na to nemá vliv. Je to čistě věc topologie. Pokud mezi dvěma body vede jen jedna "cesta" ve které jsou oba odpory, tak jde o sériové zapojení, pokud mezi těmi body vedou dvě cesty a v každé je jeden z odporů, jedná se o paralelní zapojení.

Záleží samozřejmě na volbě těch bodů ... co je mezi jednou dvojcí bodů paralelně, může být mezi jinou dvojicí sériově.

Offline

 

#6 26. 10. 2023 04:17 — Editoval check_drummer (26. 10. 2023 04:22)

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ MichalAld:
Pak je každé zapojení paralelní, protože obvod je uzavřený a tedy mezi každými dvěma body vedou dvě cesty.... To je vlastnost kružnice.

A nebo jinak - nikdy nelze určit zda jde o seriové nebo paralelní zapojení - aniž by byly určeny ty body, ke kterým se to vztahuje. Tedy i v tomto případě (R2,R3) může jít o seriové i o paralelní zapojení.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 26. 10. 2023 05:09

Aleš13
Příspěvky: 332
Reputace:   
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:Ty body jsou určeny zadáním, jsou to svorky zdroje 15 V.

Offline

 

#8 26. 10. 2023 11:11

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Jenže my neuvažujeme celý obvod, ale jen nějakou část, kterou chceme zjednodušit (nahradit několik odporů jedním). V našem případě teda tu část, obsahující odpory R2 a R3. Větev s odporem R1 si prostě na chvíli zakryjeme papírem...

Offline

 

#9 26. 10. 2023 11:19

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Nebo jinak - nebavíme se o obvodu, ale o "dvojpólu" či "jednobranu", což je nějaká součástka či kombinace součástek, která má dva vývody. Takto se (někdy) přistupuje k analýze elektronických obvodů. A tyhlety dvojpóly potom můžeme spojovat do el. obvodu. Existují samozřejmě i složitější součástky, třeba čtyřpóly (dvojbrany) - jako třeba transformátor, nebo řízený zdroj (zesilovač).

Takže si z našeho obvodu vybereš jen nějakou část, co má 2 připojovací místa, a pak už lze rozhodnout, jestli mezi těmi svorkami jsou odpory zapojené v sérii nebo paralelně. U dvou odporů asi jiná možnost není. Lze nějak dokázat, že libovolně složitou síť rezistorů se dvěma přívody lze nahradit jediným rezistorem. Musí to tak být, protože je li závislost proudu na napětí lineární, u odporové sítě, tak koeficient té úměrnosti je hodnota náhradního odporu.

Offline

 

#10 26. 10. 2023 11:21

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Samozřejmě - vhodnou volbou bodů dosáhneš i toho, že R2 a R3 budou v sérii, ale problém je, že mezi nimi je ta odbočka, kterou nemůžeš ignorovat. Buď tam vyrobíš další připojovací bod - ale pak už to nebude dvojpól ale trojpól, no a nebo do toho musíš nějak zahrnout i ten odpor R1, a to je vlastně úplně stejná situace jako předtím, jen s jinými indexy...

Offline

 

#11 26. 10. 2023 11:24

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

Nebo ještě jinak - pokud můžeme ty dva odpory z našeho obvodu odstranit tím, že přerušíme jen dva přívodní vodiče ... tak potom můžeme rozodnout, jestli jsou zapojeny v sérii nebo paralelně, a nahradit je tedy příslušným náhradním odporem. Takto na to můžeš koukat - vzhledem k tomu, že je chceme nahradit jedním odporem - jestli máme použít pro výpočet náhradního odporu sériovou nebo paralelní kombinaci.

Offline

 

#12 26. 10. 2023 14:25

terezatm
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Re: Rezistory

Ahoj, děkuju za diskuzi. Trošku jsem pohledala ještě na internetu a docela mě uspokojila pomůcka ,,pokud dva rezistory sdílejí pouze jeden uzel, jsou sériové, a pokud sdílejí dva uzle, jsou paralelní”. Zatím mi to v příkladech docela sedělo.
Dívala jsem se před tím na pár středoškolských materiálů a tam se mluví pouze o pozici (za sebou x vedle sebe).

Offline

 

#13 26. 10. 2023 18:53

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

Já to moc nechápu - přece když máš na stole knížky, taky poznáš, jestli jsou položené na sobě, nebo vedle sebe. A nepotřebuješ na to žádnou speciální teorii, žádnou topologii, teorii grafů, proudy, uzly, pomůcky...

Offline

 

#14 26. 10. 2023 20:11

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ MichalAld: i odpory zapoené paralelně můžeš odstranit tak že odstraníš dva vodiče... jeden před a jeden za...

Zatím jsem uspokojivou defincii paralelního a sériového zapojení neviděl. Je jasné co se tím myslí, když se to nakreslí izolovaně - na jednom drátu za sebou dva odpory je v serii, jeden drát se rozvětví, pak zas spojí a v obou větvích odpor, tak je to paralelně....

Ta definice na zákaldě topologie je možná korektní, ale asi nám neřekne nic o tom, kdy můžeme dva odpory nahradit jedním. Pro toto nahrazení je podle mě nuté se omezit jen na ty dva "triviální" izolované případy - přičmž za seriové zapojení bych nepovažoval takové, kdy jsou ty odpory sice "za sebou", ale z vodiče mezi nimi vychází odbočka. Stejně tak bych v definici paralelního zapojení zakázal jiné větvení než "na začátku" a "na konci". A podle této definice nejsou R2,R3 zapojeny ani seriově ani paralelně....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#15 26. 10. 2023 20:12

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ MichalAld:
To podle mě nejde - když provedeš takové zakrytí, tak můžeš z paralelního zapojení udělat seriové.... A nevím jestli je to korektní v takovémto seriovém obvodu najradit dva odpory jedním - a potom zase "odkrýt papír"....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#16 26. 10. 2023 20:17

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

Taky mi není jasné proč v tom řešní ten obvod zkratují a pak něco počítají - to už je přece jiný obvod než ten původní.

Podle mě správné řešní u takového složitějšího obvodu bude použít Kirchhofovy zákony nebo jak se to jmenuje. :-) A vůbec neřešit žádné seriové a paralelní zapojení, ale jen lokální vlastnosti každé větve/odbočky.....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#17 26. 10. 2023 21:16

Aleš13
Příspěvky: 332
Reputace:   
 

Re: Rezistory

Moc to komplikuješ. Kdekoliv najdeš dva odpory spojené paralelně (první obrázek), můžeš je nahradit jedním odporem a o zbytek se nemusíš starat. Totéž pro dva odpory spojené sériově (druhý obrázek).

https://img.obrazky.cz/?url=160191e5e8ca9f69&size=2

Offline

 

#18 27. 10. 2023 02:54

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Ptáš se na něco, co asi mělo být řečeno na začátku. K řešení lze využít princip superpozice a to, že ideální zdroj napětí má nulový vnitřní odpor. V příspěvku #1 je uveden první krok. V druhém kroku bychom postupovali podobně, ale zkratem (nulovým odporem) bychom nahradili zdroj 15V. Vyšly by nám nějaké jiné tři proudy I1, I2, I3. Nakonec bychom sečetli řešení prvního a druhého kroku a dostali bychom výsledné proudy. Samozřejmě je při tom potřeba dodržovat znaménka, tj. směry proudů podle směrů šipek (přičemž ty směry šipek lze na začátku zvolit libovolně).

Využití Kirchhoffovych zákonů povede ke stejnému výsledku.

Offline

 

#19 27. 10. 2023 08:13

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ Aleš13:
Ano, s tím souhlasím - ale co situace, kdy bybch sice narazil na ty případy co píšeš, ale navíc by tam byly nějaké vodiče "navíc" jak píšu, tj. nějaké větvení - pak to nahrazení taky lze použít? A pokud ano, kam pak povede po tom nahrazení ten "vodič navíc"? Tj. kromě toho co je zakreasleno tam bude ještě někde na existujícím vodiči spojující R1 a R2 ještě nějaká "odbočka" vedoucí krovíkam.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#20 27. 10. 2023 08:15

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

Nebo jinak - když tedy jdou odpory R2,R3 nahradit jediným odporem (spočteným podle vzorce pro paralelní odpor), tak mi prosím namalujte jak ten výsledný odpor bude vypadat...... R1 ponechte jak je, opravdu jde jen o tu náhradu odporů R2,R3 za jeden...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#21 27. 10. 2023 09:39

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

↑ check_drummer:
Není problém spíš v tom, že tam je nakreslený ještě i ten zdroj? Samozřejmě, když tam je zdroj, tak dva odpory jedním nahradit nemůžeš.

Spočítat výsledné proudy s pomocí Kirchhoffových zákonů je určitě správný postup, fyzikálně ten nejsprávnější (protože to bude fungovat vždycky), ale také ten nejkomplikovanější, protože dostaneme nejvíce rovnic.

Proto se v lineárních obvodech (u ss napětí tedy v obvodech se zdroji a rezistory) vymyslely způsoby, které jsou jednodušší. Jeden z nich je využití tzv. "prinicpu superpozice". To znamená, že v obvodu kde je více zdrojů ponecháme jen jeden (ostatní napěťové zdroje nahradíme zkratem a proudové zdroje rozpojením) a spočítáme proudy. To samé uděláme pro každý další zdroj - a nakonec všechny dílčů proudy sečteme a dostaneme výsledný proud. Prostě - v lineárních obvodech působí každý zdroj jakoby nezávisle na těch ostatních.

A v obvodech, kde jsou jen rezistory (mezi dvěma svorkami) a nic jiného můžeme využít metodu postupného zjednodušování. Není to nakonec ani moc elegantní a jednoduché, ale nepotřebujeme na to žádnou složitější matematiku. Vystačíme si se sčítáním, násobením a dělením. Proto se to taky na školách dělá. Ono řešit soustavu tří nebo čtyř lineárních rovnic - je sice přímočaré, ale přeci jen komplikované, když na to člověk nemůže použít počítač.

Samozřejmě, pokud obvod obsahuje kromě odporů i zdroje, tak už tohle dělat přímo nemůžeme. Obvod se dvěma odpory a zdrojem už nelze jen tak jednoduše nahradit sériovou či paralelní kombinací těch odporů. Ale zase ho můžeme v principu nahradit jedním odporem a jedním zdrojem. Jen už to asi nestojí za tu námahu...

Offline

 

#22 27. 10. 2023 15:27

Aleš13
Příspěvky: 332
Reputace:   
 

Re: Rezistory

check_drummer napsal(a):

Nebo jinak - když tedy jdou odpory R2,R3 nahradit jediným odporem (spočteným podle vzorce pro paralelní odpor), tak mi prosím namalujte jak ten výsledný odpor bude vypadat...... R1 ponechte jak je, opravdu jde jen o tu náhradu odporů R2,R3 za jeden...

Jestli vyjdu z toho už upraveného schématu kdy je zdroj 1.5 V zkratovaný tou červenou propojkou, tak si odmysli tu červenou čáru, zdroj 1.5 V a odpor R3.  Místo odporu R2 tam bude odpor 1/(1/R2+1/R3). (omlouvám se, že to nekreslím, ale teď by to pro mě bylo technicky složitější).

Offline

 

#23 27. 10. 2023 16:41

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Rezistory

check_drummer napsal(a):

za seriové zapojení bych nepovažoval takové, kdy jsou ty odpory sice "za sebou", ale z vodiče mezi nimi vychází odbočka.

No ano, sériově zapojené jsou jen tehdy, když mezi nimi žádná odbočka není.

check_drummer napsal(a):

Stejně tak bych v definici paralelního zapojení zakázal jiné větvení než "na začátku" a "na konci". A podle této definice nejsou R2,R3 zapojeny ani seriově ani paralelně....

Dokud je tam ten zdroj, tak máš pravdu. Pokud zdroj nahradíme zkratem, tak paralelně zapojené budou.

Offline

 

#24 27. 10. 2023 20:43

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

MichalAld napsal(a):

Dokud je tam ten zdroj, tak máš pravdu. Pokud zdroj nahradíme zkratem, tak paralelně zapojené budou.

Ano, já totiž nepochopil, že ten zkrat znamená, že tu větev, kde je ten zdroj, úplně odstraníme.....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#25 27. 10. 2023 20:45

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Rezistory

↑ Aleš13:
Už je to jasné - mě zmátlo to, že tam po tom zkratování zůstala i ta větev s tím zdrojem.... když ji dáme pryč, tak je to pak opravdu čisté paralelní zapojení.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson