Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 01. 2024 14:39

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Obor konvergence řady

Zdravím. Mám příklad nalezení oboru konvergence řady funkcí [mathjax]\frac{n!}{(x^{2}+1)*...*(x^{2}+n)}[/mathjax]. Použitím limitního podílového kritéria dojdu k [mathjax]\frac{n+1}{x^{2}+n+1}[/mathjax], čehož limita je jedna. Z definice co mám ve skriptech to vypadá, že použitím tohoto kritéria s výsledkem jedna o tom, zda řada konverguje, nebo diverguje nemůžeme rozhodnout. Z vypočítaných příkladů co mám ve skriptech to vypadá, že by řada měla divergovat (k čemuž se přikláním i já). Z výsledku však má řada konvergovat na R bez nuly. Avšak tomu poslednímu moc nevěřím, protože ve výsledcích je chyb jak máků. Takže jak to teda je? A pokud teda tato řada nediverguje a z podílového kritéria nic nezjistím, tak jaké jiné kritérium bych měl použít?

Offline

 

#2 18. 01. 2024 15:29

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Obor konvergence řady

↑ Chobot:
Zkuste použít Raabeovo kritérium, které je citlivější. Pomocí podílového (D'Alambertova) to zjistit nelze (limita je 1).
O řadách je též na mém webu www.tucekweb.info. (sekce matematika)

Offline

 

#3 18. 01. 2024 15:38

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Obor konvergence řady

↑ Richard Tuček: Děkuji za radu. Raabeovo kritérium mě napadlo, ale zapomněl jsem zmínit jednu věc. Ve skriptech máme uvedeny pouze srovnávací, odmocninové a podílové (to vše včetně limitních) kritéria a rád bych využil pouze toho, co máme ve skriptech. Za předpokladu, že odmocninové, ani podílové kritérium v tomto případě nefunguje, tak mám možnost využít asi pouze srovnávací kritérium. Jakou řadou bych to tedy mohl ohraničit, abych dosáhl výsledku?

Offline

 

#4 18. 01. 2024 16:04

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Obor konvergence řady

↑ Chobot:
Zkusil jsem to spočítat Raabeovým kritériem, vyšlo mi, že řada konverguje pro abs(x)>1.
Jak řadu ohraničit mě nyní nenapadá. Jedno ohraničení bych měl, člen je menší než 1 nebo roven 1, ale to nám nepomůže.
Pro x=1 řada diverguje (harmonická řada).

Offline

 

#5 18. 01. 2024 17:54

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Obor konvergence řady

↑ Richard Tuček: Díky za snahu. Kdyby mě něco napadlo, tak napíšu. :-)

Offline

 

#6 19. 01. 2024 08:05

osman
Příspěvky: 209
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: Obor konvergence řady

↑ Chobot:
Ahoj, pro x mezi -1 a 1 bych řadu zdola omezil harmonickou řadou.

Pro x>√2 bych to shora omezil řadou
2/((n+1)(n+2))

Ještě se porvat s intervalem (1, √2)...


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson