Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 11. 2009 23:39

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Limita funkce

Dobrý den,

počítal jsem si nějaké limity a zasekl jsem se u závěru této:

$\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\tan x \cdot \log (\sin^2 x)}{\sqrt{1 + \sin x}}.$

Nejprve jsem rozšířil, jak se jen dalo:

$\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\tan x \cdot \log (\sin^2 x)}{\sqrt{1 + \sin x}} \cdot \frac{\sqrt{1 + \sin x}}{\sqrt{1 + \sin x}}\cdot \frac {\sin^2 x - 1}{\sin^2 x - 1}$

Po použití trochy aritmetiky limit jsem se dostal k

$\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\sin x \cdot (\sin x - 1) \cdot \sqrt{1 + \sin x}}{\cos x} = \lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\sin x \cdot (\sin x - 1) \cdot \sqrt{1 + \sin x}}{\cos x} \cdot \frac{\cos x}{\cos x} = \lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\sin x \cdot \cos x \cdot \cancel{(\sin x - 1)} \cdot \sqrt{1 + \sin x}}{(-1) \cdot \cancel{(\sin x - 1)} \cdot (1 + \sin x)} = \lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{- \sin x \cos x}{\sqrt{1 + \sin x}$

$=\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{- \sin 2x}{2 \cdot \sqrt{1 + \sin x}}.$

Teď, aniž bych počítal konkrétní limitu, vidím, že bude problém se sinem 2x, protože tam funkce pendluje mezi + a - zleva (resp. zprava). Nepočítám tedy dále, protože vidím, že limita zprava se nebude rovnat té zleva (jmenovatel je shodný). Je tu problém ale, že vlastně ani nevím, jak ji dopočítat.

Ještě jsme nebrali L'Hospitalovo pravidlo, tak se ptám, jak jinak jde dopočítat tato limita? Je to zkouškový příklad, takže možná tam L'Hospital bude potřeba. Zároveň prosím o nějaký komentář, pokud jsem někde udělal nějakou fatální chybu, limity bereme krátce - používám naslepo některé poznatky z dnešní hodiny - a moc to neovládám.

(Všechny známé limity jsem vypouštěl přes aritmetiku o součinu s tím, že se k nim vrátím, až zjistím, že limita zbytku existuje.)

---


Děkuji pěkně a hezký den přeji.

Offline

 

#2 26. 11. 2009 00:07

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Limita funkce

Zdravím, Wolfram Alpha praví, že se jednostranné limity nerovnají. V tuto pozdní hodinu už to bohužel nebudu zkoumat příliš detailně, ovšem myslím, že problémy bude působit ten tangens, který jde zprava k mínus a zleva k plus nekonečnu.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 26. 11. 2009 00:10 — Editoval BrozekP (26. 11. 2009 00:11)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Limita funkce

Postupoval bych velmi podobně. A pokračoval bych asi takto (pro limitu zprava):

$\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{- \sin x \cos x}{\sqrt{1 + \sin x}}=-(-1)\cdot\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \frac{\cos x}{\sqrt{1 + \sin x}}=\nl =\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \sqrt{\frac{\cos^2 x}{1 + \sin x}}=\lim_{x \to -\frac{\pi}{2}} \sqrt{\frac{1-\sin^2 x}{1 + \sin x}}=\ldots$

Offline

 

#4 26. 11. 2009 08:57

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Limita funkce

Jasné, už to v tom vidím. Při vládání kosínu  do odmocniny udělám rychlou diskusi a je hotovo.

Díky!

Offline

 

#5 28. 11. 2009 16:16 — Editoval halogan (28. 11. 2009 16:53)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Limita funkce

Abych to tu nezaplavoval stejnými tématy, budu se ptát na nové limity v tomto tématu vždy po uzavření té předchozí.

$\lim_{x \to 0+} (e^x - 1)^{\frac{\tan^2 x}{\sqrt[3]{x^2}}}$

Přes přepis $a^b = e^{b \ln a}$ (podmínky nutné, vím) to asi nepůjde, protože logaritmus půjde k nule a k tomu žádnou limitu neznám. Zkoušel jsem si základ mocniny rozšířit x/x a umocnit zvlášť $\frac{e^x - 1}{x}$ a $x$. U prvního jsem došel k limitě jedna, u druhého jsem stanul před stejným problémem jako u původní limity - log x.

Jaký postup zde lze použít?

Děkuji

Edit: napadlo mě ještě toto: na jistém pravém okolí 0 bude $e^x - 1$ patřit do intervalu (0, e-1). Pak si spočítám limitu exponentu, ta je 0. A když exponent jde k nule shora, znamená to teoreticky to samé jako n-tá odmocnina. A n-tá odmocnina z kladného reálného čísla je 1. Takže vlastně používám větu o dvou policajtech (spodní a horní odhad základu mocniny). Šlo by?

Edit2: Já hloupá, já mohl vytknout e^x a měl bych logaritmovatelný výraz krát (jdoucí k nule), na co už jde použít známá limita.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson