Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 12. 2009 16:53 — Editoval radeek (18. 12. 2009 16:54)

radeek
Příspěvky: 76
Reputace:   
 

Stejnolehlost

zdravím, dostal jsem úkol a chtěl bych se poradit.

mám narýsovat TEČNY KE KRUŽNICI k Z NEDOSTUPNÉHO VRCHOLU s využítím STEJNOLEHLOSTI...

http://img683.imageshack.us/img683/1866/stejnolehlost.png

_____

jako nápad mě napadlo udělat rovnoběžky s p,q a kde se protnou, tak bude vrchol a mám tečky, ale moc se mi to nezdá, navíc tam chybí ta stejnolehlost

http://img40.imageshack.us/img40/521/stejnolehlost2.png


DÍKY za pomoc případnou

Offline

 

#2 18. 12. 2009 21:10 — Editoval marnes (18. 12. 2009 21:11)

marnes
Příspěvky: 11183
 

Re: Stejnolehlost

↑ radeek:Ty ale máš tečny z nějakého jiného vrcholu, ne toho nepřístupného!
Popíšu postup, kterým si ale nejsem úplně jistý, že může být

1) narýsuj libovolný trojúhelník ABS, kde S je střed té kružnice, A patří p a B patří q
2) veď rovnoběžku s AB blíže k nepřístupnému vrcholu. Průsečík s p označ A´,s q B´, veď rovnoběžku s AS procházející A´,veď rovnoběžku s BS procházející B´,kde se tyto rovnoběžky protnou, je bod S´. Trojúhelníky ABS A´B´S´ jsou stejnolehlé a spojnice SS´ prochází také nepřístupným vrcholem
3) pomocí čtvrté geometrické úměrné sestroj poloměr kružnice k´
4) máme dvě kružnice k a k´,které jsou stejnolehlé, takže musí mít společnou tečnu vycházející z nepřístupného bodu

5) bod který nevím jestli si mohu dovolit a to je přiložit pravítko tak, aby se dotýkalo obou kružnic - pokud by to šlo, tak by to byla ta tečna
Jde o to, že když chci zkonstruovat tečnu z bodu pomocí Thaletovy kružnice, tak ten bod musím znát - on je ale nepřístupný. Možná já neznám, jak sestrojit tečnu ke dvěma různým kružnicím, aniž bych právě mohl střed stejnolehlosti najít


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 18. 12. 2009 21:18

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Stejnolehlost

Mě napadlo to udělat takto:
Úplně všechno zobrazím ve stejnolehlosti s dostatečně malým kladným koeficientem se středem S. Tím se nám přímky p, q docela dost přiblíží, takže jejich průsečík už je najednou přístupný. Tímto průsečíkem vedeme tečny k té malé kružnici, která je obrazem k ve stejnolehlosti a následně je zobrazíme v inverzní stejnolehlosti (opět se středem S, koeficient převrácená hodnota toho předchozího). Obrazy tečen k malé kružnici jsou tečny k původní kružnici k, které jsme hledali.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#4 18. 12. 2009 21:39

marnes
Příspěvky: 11183
 

Re: Stejnolehlost

↑ Olin:Postupu bych rozumněl, ale bude platit pro všechny situace. Volba p,q k je libovolná. Docílím vždy průsečíku? Pokud ano, tak pak to beru. Toto není kritika:-) to diskutuju.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#5 18. 12. 2009 21:48 — Editoval Olin (18. 12. 2009 21:49)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Stejnolehlost

Mlčky předpokládám, že p, q jsou různoběžné. Ono to zadání úlohy je řekněme dost nematematické - není jasné, proč když neumíme určit průsečík dvou nějakých přímek, proč ho už umíme určit tehdy, když je nějak přiblížíme (argument, že pak se to vejde na papír, nemá s matematikou mnoho společného). Nicméně vždycky si můžu zvolit koeficient stejnolehlosti dostatečně malý na to, aby se průsečík přiblížil k S libovolně blízko. Z praktického hlediska tu bude jen ten problém, že když bude ten nedostupný průsečík fáááááákt daleko, tak musíme všechno fááááákt hodně zmenšit a k té fááááákt malé kružnici se nám budou tečny špatně rýsovat :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson