Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj, prosím o pomoc s tímhle příkladem. Asi je to primitivní, ale já jsem to ve škole nějak nepochopila. Pokaždé mi vyjde jiný výsledek. Nevím co je správně. Dík
http://forum.matweb.cz/upload/126125350 … brazce.jpg
Offline
↑ halogan:
dolní mez -1, horní mez 6 a obsah 55,7
Offline
↑ xkaca100:
mez - souhlasí, obsah plochy mi vychází 114,3 - zkus sem umístit svůj postup výpočtu, proč máme rozdílné výsledky? Děkuji.
Offline
↑ jelena:
Počítala jsem to ještě jednou a vyšlo mi to takhle....
http://forum.matweb.cz/upload/1261311648-100_8306.JPG
Offline
↑ xkaca100:
Zdravím, ty počítáš obsah plochy omezené takovou křívkou (navíc, křívka je pod osou x, tedy v integralu má být absolutní hodnota, obsah nemůže být záporný), ale to vůběc není tvé zadání.
Máš počítat obsah takového obrazce.. Je to srozumitelné?
Offline
↑ xkaca100:
Máš tam (-5)^3, má tam ale být (-5)^2.
Ale je tam úplně zásadní a fatální chyba. Nemůžeš jen tak celý předpis funkce vydělit dvěma, to prostě nejde. Jinak dobré.
Offline
↑ halogan:
Zdravím,
co je na tom "jinak dobre"? - v zápisu má být "horní funkce 10x-x^2" - "dolní funkce x^2-12", ovšem ve skutečnosti je to celé vyděleno (-2).
Jinak pozoruji, že jsem již zcela zhlouplá - Rektorys (obr. 14.24, str. 539), Bartsch a Wikipedie požaduji, že pokud odečitam "dolní" od "horní", musí platit podmínka, že obě funkce mají mít kladné hodnoty. Naše s kolegou O.o oblibená kniha ovšem žádné takové omezení nepožaduje nebo povídá něco, čemu nerozumím.
Já jsem cvičně počítala na jednotlivé oblasti a přes rozdíl funkcí, výsledek je stejný. Tak mi, prosím, řeknete, jak je to s podmínkou, že hodnoty všech funkcí f(x), g(x) maji být kladné (vůběc to nehoří, stačí v srpnu). Děkuji.
Offline
↑ halogan:
tak teď jsem teda uplně zmatená.... prosím prosím... je možné poslat ten postup celý?
Offline
↑ xkaca100:
jelikož tady nesmyslnou debatu začínám já, tak to napravím a napiši to v souladu s knihou y VŠCHT:
vzorec kopírován z Wikipedie v posledním platném vydání
to je funkce k integrování (jak je to s podmínkou nezápornosti, snad mi někdo vysvětlí).
Integrovat umíš, potvrzuje to kolega.
Offline
Je jasné, že když k oběma ohraničujícím funkcím přičteme tutéž konstantu, dostaneme tutéž oblast, jen nějak posunutou ve směru osy y, takže její obsah bude stejný jako obsah oblasti, který hledáme. Podívejme se, jak se to projeví např. na našich funkcích,
když k nim přičteme třeba 20:
Viz grafy.
Z tohoto je již patrné, že můžeme obsah oblasti vypočítat jako
,
což však díky linearitě integrálu můžeme upravit na
.
Stačí tedy zintegrovat rozdíl funkcí.
EDIT: Teď si pozorněji pročítám diskusi předtím, no, snad jsem objasnil tu záhadu, proč se nemusíme (aspoň v tomto případě) zabývat nějakými znaménky.
Offline
jelena napsal(a):
Já jsem cvičně počítala na jednotlivé oblasti a přes rozdíl funkcí, výsledek je stejný. Tak mi, prosím, řeknete, jak je to s podmínkou, že hodnoty všech funkcí f(x), g(x) maji být kladné (vůběc to nehoří, stačí v srpnu). Děkuji.
Pěkný den, do sprna daleko, ale i tak .......
Pro libovolnou konstantu c plati
A pokud by teda funkce f(x) nebo g(x) nebyly nezaporne, da se k nim pricist cislo c (k oboum funkcim stejne), tak, aby funkce f(x)+c a g(x)+c nezaporne byly. Integral vyjde stejne. Podminka se ve vzorci z wikipedie tedy da zeslabit na a proto jsem to opravil i na Wikipedii. Ted uz by to tam melo byt spravne a dokonce v souladu s obrazkem (pouvodne prohozene f a g).
Offline
↑ kaja(z_hajovny):
Zdravím Vás a děkuji, teď bych mohla být v naprostém klidu - ale co edit Rektoryse a Bartsche?
Jak to vzniklo? - došla jsem v nočních hodinách zasněženou Opavou z práce a jen tak jsem relaxovala, vypočetla jsem standardním způsobem jako rozdíl "horní"-"dolní", výsledek jsem si zkontrolovala na Wolfram, ale když jsem chtěla vykopírovat vyTeXaný vzorec z Wikipedie, tak takový šok (a když jsem stejnou podmínku našla i v knize...). Tak jsem celá vyšokovana přepočetla na jednotlivé díly, po nějaké době jsem také došla na posun osy x, jak navrhuje kolega ↑ Olin: (pochodovat Opavou zpět k analytické váze se mi už nějak nechtělo) a až poté jsem umístila svůj výsledek ↑ jelena:. Teď ještě ve shodě s Vaši opravou budu editovat vzorec vykopirovaný z Wikipedie.
Kde a proč to tedy Bartsch s Rektorysem sebrali?
"vůběc to nehoří, stačí v srpnu" - to tak nějak vzniklo s našimi programátory, že do leta všechno udeláme, ať mohu v letě psát zprávy o překonání obtíží a manuály (žádný informatik mi nechce psát manuály, jenže my podle předpisů musíme, tak to napíši sama) a standardy. Tento rok máme v podstatě všechno hotovo, až na jeden nový modul - který měl být v červenci, pak "bla-bla" až do 5. prosince. Minulý týden jsem lehce přitvrdila hlas a výsledek - na třetí den jsem měla místo PF hotovou zprávu o kontrole systému, kterou očekávám od srpna, a přislib, že mezi svátky dojedou - dobře jim tak, mohli v srpnu.
Ještě máme "umyt nádobí" - to když se udělá hodně změn, co není vidět, a pak jedna nenáročná, ale efektní - nějaka tisková sestava, kterou někdo požadoval.
Mějte se hezky a děkuji :-)
Offline
Stránky: 1