Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
V tomto tématu si můžete hrát s LaTeXovou syntaxí. Pokud si nejste jisti, jak TeX něco vysází, můžete to prostě napsat sem.
Pokud chcete vědět, jak se co v TeXu píše, přečtěte si návod: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=224
Offline
\text{text text}\quad small space \qquad big space \, other space
v textovém režimu ("\text{}") se dělají normálně, jinak "\quad" a "\qquad", nebo třeba "\,".
Offline
↑ Ivana: TeX má příkazy, které začínají obráceným lomítkem \ a identifikátorem. Takže třeba příkaz pro odmocninu je \sqrt. Dále musíme nějak vyznačit skupinu příkazů/čísel, které mají být pod tou odmocninou – to děláme pomocí složených cikcak závorek {}. Takže třeba zápis \sqrt{16} značí odmocninu ze 16. Pokud možno vždy používej tyto závorky, existují výjimky, kdy je použít nemusíš, ale bude snažší, když si zapatuješ, že tam ty závorky musí být vždy. Existují i příkazy, která mají dva parametry, třeba zlomek. Takže když chceš napsat jednu čtvrtinu, napíšeš ji takhle: \frac{1}{4}. Výraz v první závorce je čitatel, ve druhé je jmenovatel. V jednotlivých parametrech mohou být i další výrazy, takže třeba tohle \frac{\sqrt{4}}{2} je odmocnina ze čtyř lomeno dvěma.
Důležité je, že bloky se vytvářejí pomocí složených závorek, ne pomocí kulatých. Třeba tenhle zápis: a^(2x+3) hodí do exponentu pouze tu závorku: . Správně je to takhle: a^{(2x+3)}. To zapříčiní, že všechno mezi těma složenýma závorkama bude v exponentu.
To by byly asi tak všechny chyby, kterých jsem si všiml na tom příspěvku, který už jsi stihla vymazat :-). Jestli je něco nejasné, ptej se.
Offline
Ještě teda to pravidlo, kdy tam nemusí být složené závorky – ono se to hodně používá u mocnin. Nemusíš psát x^{2}, když se v exponentu vyskytuje jeden znak nebo jedna číslice. Pokud použiješ příkaz ^ bez závorek, vždy se hodí do exponentu pouze první znak, další ne. Takže x^2 a x^{2} je stejné, ale 2^10 a 2^{10} ne:
Podobně můžeš psát i zlomky: \frac12 = \frac{1}{2}
Offline
stara dobra tuzka s papierom... asi si zozeniem tablet :)
Offline
↑ Ivana: na to ten tablet :) aj ked sa zda ze pre man ten tex problem nebude, ma fajn vypracovanu logiku, 7 rokov informatiky (a medzi nimi asi 3-4 pascalu :) ) sa zacinaju vyplacat, takato logika mi je blizka :)
Offline
2Lukee : Dle J. Rybicky - LaTeX pro zacatecniky jsou typograficka pravidla na sazbu stupne nasledujici. Cituji :
V pripade, ze se jedna o jednotku, je od hodnoty oddelen zuzenou mezerou: 20\,C =
(20 stupnu Celsia - mezi stupnem a
mezera neni). Jedna-li se o soucast jednoho slova, sazi se bez mezer: 15
uhel =
uhel (patnactistupnovy uhel).
Takze asi tak.
Editace : I ja tez zdravim kolegyni Jelenu :)
Offline
Lukee napsal(a):
Lze zapsat stupeň nějak normálně? V hodině jsme to myslím zapisovali jako horní index kolečka 10 ^{\circ}C:
, ale tady to vypadá trochu nehezky.
Na Vychode rikaji, ze ma byt mezera mezi cislem a C :-)
Editace :-Tak je to stejne i na Zapade :-) Zdravim kolegu andrew :-)
Offline
Já znám typografická pravidla :-). Je to stejné jako s procentem – 10 % = deset procent; 10% = desetiprocentní. 10 °C = deset stupňů Celsia; 10°C = desetistupňové vedro (edit: teď mě napadá, že vedro se tady asi moc nehodí :-)). Tedy normálně s mezerou, ve tvaru přídavného jména bez mezery.
Ta otázka spíš směřovala trochu jinam – jestli neexistuje nějaký příkaz na stupeň, či zda se musí vážně stupeň dělat jako exponent kolečka – to mi přijde dementní a typograficky nesprávně, protože to kolečko je výš, než by mělo být.
Offline
2Lukee : jestli neexistuje nějaký příkaz na stupeň, či zdase musí vážně stupeň dělat jako exponent kolečka – to mi přijde dementní a typograficky nesprávně, protože to kolečko je výš, než by mělo být.
No jestli existuje nejaky prikaz na sazbu stupne krome toho \circ to nevim. Ale muzes si nadefinovat vlastni prikaz, inspiraci budis ti treba zde A. Surda.
S tim, ze je to typograficky nespravne dokladaji i tyto stranky. Ale abych tak rekl, to je problem Wordu a podobnych aplikaci. Schvalne jsem si zkusil v TeXu vysazet , kde uz se mi to zda docela prijatelne.
2Kondr : Pouziti balicku gensymb.sty netreba. Nebot nahlednes-li do nej, najdes
\renewcommand{\degree}{\ensuremath{^\circ}}
\DeclareRobustCommand{\celsius}{%
\ifmmode^\circ\mathrm{C}\elseC\fi}
coz je skoro to same co \circ.
Offline