Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Dobré ráno, vím že je to jednoduché, ale opravdu teď nevím, co s tím...
Je dán lineární prostor všech polynomů stupně nejvýše 2. Rozhodněte, zda skupina polynomů p1(x) = 2 + x, p2(x) = 3x + x2, p3(x) = 1 − x2, p4(x) = 2 − 3x z tohoto prostoru je lineárně (ne)závislá. Své tvrzení zdůvodněte.
Offline
Sestavíš si vektory souřadnic - (0, 1, 2), (1, 3, 0), (-1, 0, 1), (0, -3, 2), dáš je do matice po řádcích a budeš dělat G eliminaci. Pokud ti nějaký řádek vypadne, tak jsou LZ jinak LN. Každopádně pokud to má být v obecnosti, tak LZ/LN závisí na charakteristice tělesa. Není řečeno, že to má být vyšetřeno jen v R, takže bys měl udělat eliminaci ještě nad tělesem zbytkových tříd modulo prvočíslo.
Offline
Jsou to souřadnice vektorů vůči kanonické bázi prostoru polynomů stupně nejvýše 2 (tedy báze {x^2; x^1; x^0} = {x^2; x; 1}).
Měl jsi zadaný polynom p1 = 2 + x - což je 0*x^2 + 1*x + 2*1 tedy přesně (0; 1; 2)... Stejně tak u dalších vektorů. Mimochodem stýv má pravdu, protože prostor polynomů stupně n má dimenzi n+1. Tedy prostor polynomů stupně nejvýše 2 má dimenzi 3 a mohou v ní být nejvýše 3 LN vektory. A tedy tvoje množina je určitě lineárně závislá, protože se skládá ze čtyřech vektorů.
Offline
↑ Fangorn:
Ahoj. Jsme na prostoru polynomů stupně nejvýše dva. Tím pádem v našem případě jsou vektory ty polynomy. Protože jsme na vektorovém prostoru konečné nenulové dimenze, má ten prostor nějakou bázi, a každý polynom (byvše vektorem toho prostoru) se tedy dá vyjádřit jako nějaká lineární kombinace té báze. No, tak si zvolme třeba takovouhle bázi (jednotlivé vektory báze označím e s pořadovým indexem):
.
Potom platí, že souřadnice vektoru p1 v té bázi jsou (0,1,2). To můžeme snadno ověřit. Když , potom hodnota polynomu p1 v nějakém bodě x je rovna - ta prostřední rovnost plyne z definice sčítání a násobení polynomů. Takže je to pravda. Analogicky můžu zapsat souřadnice těch ostatních polynomů v té zvolené bázi, a lineární závislost/nezávislost pak vyšetřím stejně jako na prostoru n-tic.
Je to jasné? Prostě je potřeba se oprostit od představy, že vektory jsou n-tice čísel. Obecně to tak není, v definici vektorového prostoru je řeč pouze o neprázdné množině prvků. Pokud je to množina brambor, pak jsou brambory vektory. U nás jsou to polynomy.
Edit: teď jak jsem si přečetl reakci rychlejšího Merlího mi došlo, že jsem nakonec zapomněl upozornit na tu Stývovu poznámku, která to v tomhle případě opravdu vyřeší okamžitě a bez počítání. Tak to ještě napravuju.
Offline
Stránky: 1