Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 02. 2010 18:19

jamsoft
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Rezoluční metoda

Ahoj všem, prosím o radu s rezoluční metodou. Z definic jsem nějak nepochopil některé věci... Je mi jasné, že pro použití rezoluční  metody musím formuli převést do KNF, popř. Skolemovy, v případě prediktátové logiky a znegovat formuli nebo závěr.  Jednotlivé klauzule výsledné formule napíšu pod sebe a rezolvuji...Nenegovaný z jednoho disjunktu formule s negovaným z jiného disjunktu a výslednou rezolventu napíšu jako další do seznamu. Tento princip je mi jasný, a až potud mám všechny příklady dobře. Nevím, ale zda:

1) Můžu např. provést rezoluci 1,2 a pak opakovaně použít první klauzuli a udělat rezoluci např. 1,3 s použitím původní klauzule 1?
2)Musím "vyčerpat", použít, všechny predikáty či výrokové proměnné z původních formulí anebo stačí, když prostě (teoreticky) najdu 2 samotné predikáty nebo výrokové proměnné, třeba hned v 1. kroku rezoluce, které se navzájem "vykrátí" a rezolventou bude prázdná množina klauzulí, čili spor?

Za odpověď moc děkuji....zítra mám zkoušku a s tímto mám trochu problém...

Jirka

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Kondr)

#2 05. 02. 2010 04:15

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Rezoluční metoda

1) Můžeš, pokud není řešeno, že má jít o nějaký speciální typ rezoluce
2) Nemusíš.

Jak dopadla zkouška?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 05. 02. 2010 16:51

jamsoft
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Re: Rezoluční metoda

↑ Kondr:Díky moc za rady...sice trošku s křížkem po funuse, ale přece :-) Myslel jsem si, že to tak nějak bude, na zkoušce to tak udělal a mám za 2, tak jsem celkem spokojený.... Blbě jsem zformalizoval 1 příklad, ale vyloženě svou nepozorností....ale neva, zkoušku mám a to je hlavní....Na červený už to stejně nemám, vloni mi moc nevyšla Teorie grafů :-). Ještě jednou díky, budu si alespoň jistý v dalším období.

Offline

 

#4 05. 02. 2010 17:19

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Rezoluční metoda

No s logikou jsem dopadl mizerně (za D), tak jsem rád, že si ještě něco pamatuju. Jinak celkem pěkné online materiály: http://www.fi.muni.cz/~popel/lectures/bak_logika/

Bohužel na zobrazení animací musíš být student FI MU.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#5 06. 02. 2010 19:37

jamsoft
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Re: Rezoluční metoda

↑ Kondr: To bohužel nejsem, ale i tak díky....Ty ostatní materiály jsou dobré. A za D nebo za E....hlavně, že jsi prošel :-) Mě teď čeká opravka z vybraných partií z matematické analýzy.... Ne, že bych to neuměl, ale nějak jsem se zamotal u jednoho Taylorova rozvoje 3. řádu v daném bodě (udělal jsem chybu při 3. parciální derivaci) a než jsem na to přišel a opravil to, tak už jsem nestihnul ostatní věci na dostatečný počet bodů... No, co taky po 2 hoďkách spánku a 3 dnech zkoušek po sobě:-) 2. termín, taky termín....i když na to nejsem moc zvyklý, dělat napodruhé, ale nejde o život. Tak hodně štěstí a ještě jednou díky!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson