Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑ winner123:A co máš vlastně spočítat?Nebo jde o konstrukci?
Stenly
Offline
↑ winner123: Půjde o konstrukci ? Kde leží bod E ?
Offline
↑ Ivana:
Zdravím, Ivano,
tipuji: bod E bude průsečík uhlopříček, uhel AEB=120 stupňů, e je uhlopříčka AC. Kreslí se to tak, že nejdřív zakreslíme trojuhelník AB´C, kde je AB´=a+c, AC=e, úhel ACB´je 120 stupňů.
A teď si u žehlení počkám, zda můj tip bude potvrzen :-)
Offline
↑ Ivana: nevyrušuješ :-) takový zkrácený popis:
nakreslím úsečku AB´=(9+6) cm. z bodu A kružnice s poloměrem e=10 cm. A potřebujeme množinu bodů, ze které je vidět úsečku AB´pod úhlem 120 stupnů. Kde se protne kružnice a množina bodu, tam je bod C, spojim s B´. Na úsečce AB´je bod B (AB=9 cm), v bodě B rovnoběžně CB´bude strana BX (bod D vznikne jako průsečík BX a přímky CY (rovnoběžná AB). Nebo z C kružnice o poloměru c=6 cm.
Nevychází to?
Offline
↑ Ivana: děkuji :-)
↑ winner123:
postup 10 v odkazu (kružnicové oblouky). Sestrojuješ trojuhelník AB´C podle strana, nejdelší strana, úhel proti nejdelší straně.
Dálo by se sestrojovat od úhlu (120 stupňů), na jedno rameno strana e, z konce strany e kružnice o poloměru (a+b), ale nebylo by to pohodlné pro umístění na papír.
Offline
↑ jelena:↑ winner123:
Tak jsem podle návodu Jeleny , ten poslední návrh , sestrojila úhel 120° atd a něco jsem vypotila . Jen mi body vyšly posměru hodinových ručiček , což by mělo být obráceně . Asi moje únava :-)
Offline
↑ jelena:↑ winner123: Tak jsem to sestrojila znova , postup je stejný jako před tím , jen jsem otočila body , aby to vyšlo podle pravidel o označení bodů .
Offline
↑ winner123:
Začni úhlem 120° a drž se podle mého postupu , nakonec to není tak těžké , jak se zdálo na začátku :-)
Offline
↑ Ivana:
Zdravím, Ivano a děkuji za obrázek :-)
Postup s "množinou bodů, ze které vidíme úsečku AB´ pod úhlem 120 stupňů" se zdá komplikovaný? Měla jsem za to, že je to standardní základní konstrukce (vždy na závěr základních konstrukcí), ale co já vím, co je standardní.
↑ winner123: pokud jsi zvolil druhou variantu konstrukce, tak není třeba používat osu. Pokud máš v plánu nacvičit i postup s "kružnicovým obloukem", tak se postupuje stejně pro každý úhel - nejdřív se zaznačí úhel 120 stupňů, pak od "horního" ramena úhlu návrat o 90 stupňů. Hledáme průník "navráceného ramena" a osy úsečky AB´.
Offline
↑ Ivana: Také hezky den, Ivano :-)
je možné, že se tomu říká "kružnicový oblouk" (ale skutečně takto sestrojíme množinu všech bodů, ze kterých vidíme usečku... Thaletova kružnice je třeba množina bodů, ze kterých vidíme přeponu pravoúhleho trojuhelníku pod úhlem 90 stupňů).
Asi chybně tvořím množné číslo ve větě vedlejší, omlouvám se :-)
Offline