Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 02. 2008 08:20

rikri
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

Ahoj, potřebovala bych poradit s odvozením vzorce pro výpočet objemu jehlanu, vím, že potřebuju zjistit obsah jeho průřezu a s tím mám problémy. Následnou integraci obsahu průřezu snad zvládnu, tak se tím nemusíte zdržovat. Děkuju

Offline

 

#2 19. 02. 2008 08:24

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

nevznikne nahodou jehlan tak, ze nechas rotovat cast primky y=ax kolem osy x? Objem takovyho rotacniho telesa se pak pocita nejak jako pi*integral z kvadratu ty funkce.. pak dostanes tech (pi*v*r^2)/3


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#3 19. 02. 2008 09:27

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

to thriller: to, co popisujes ty, je kuzel, otazka se ale tyka jehlanu :)

Offline

 

#4 19. 02. 2008 09:33

rikri
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

ano, opravdu se otázka týká jehlanu, který rotací nevzniká

Offline

 

#5 19. 02. 2008 10:10

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

pro pravidelny jehlan se ctvercovou podstavou to lze udelat takto: budeme pocitat pouze osminu objemu, jehoz zakladnou je prvni oktant. pak je zrejme, ze pro nasi oblast bude platit $ x \in \left( 0, \frac{a}{2} \right), \quad y \in (0, x)$, kde $a$ je delka hrany podstavy. pak je treba zavzpominat na analytiku a vyjadrit si rovinu, kterou je oblast omezena "shora", tedy ve smeru osy z. ja jsem si nasel tri body, kterymi rovina prochazi: $\left[ \frac{a}{2}, - \frac{a}{2}, 0 \right], \quad \left[ \frac{a}{2}, \frac{a}{2}, 0 \right], [0,0,v]$, kde $v$ je vyska jehlanu. z techto tri bodu si spocitame rovinu $-avx - \frac{a^2}{2}z + \frac{a^2}{2}v = 0$ a vyjadrime $z=v - \frac{2v}{a}x$, cimz jsme ziskali posleni meze oblasti: $z \in \left( 0, v - \frac{2v}{a}x \right)$. pak objem jedne osminy jehlanu spocteme jako $V' = \iiint \mathrm{d}x \mathrm{d}y \mathrm{d}z = \int_0^{a/2} \int_0^x \int_0^{v-\frac{2vx}{a}} \mathrm{d}x \mathrm{d}y \mathrm{d}z = \dots = \frac{a^2 v}{24}$. objem celeho jehlanu je pak $V = 8 V' = \frac{a^2 v}{3}$.

Offline

 

#6 19. 02. 2008 12:34

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

Ahoj, tak sem si byl kupovat oblek a při té příležitosti jsem objevil, že objem libovolného jehlanu by měl být S.v/3, kde S je plocha podstavy. Vykoukal jsem totiž, že obsah průřezu takovýho jehlanu v závislosti va výšce řezu nad podstavou je $S(z)=S(0) (\frac{z}{v})^2$ a objem by pak měl být $\int_0^v S(z) dz = \frac{S(0)}{v^2} \int_0^v z^2dz = \frac{S(0) v}{3}$

http://matematika.havrlant.net/forum/upload/674-jehlan.JPG


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#7 20. 02. 2008 22:01

rikri
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

Ahoj, děkuji za rady! Osminy jsou teda na mě moc složité :-( druhý postup se mi zdá lehčí, i když teda netuším, jaks přišel v obsahu přůřezu na (z/v)^2. Ale ten jeden krok se dá zapamatovat :-)

Offline

 

#8 20. 02. 2008 22:08

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Odvození vzorce pro výpočet objemu jehlanu

Je to opravdu velice velice chytrý!! Co člověka nenapadne při kupování obleku!

Pokud jsou délky větší k-krát, jsou plochy větší k^2 krát, objemy k^3 krát. Proto ta druhá mocnina.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson