Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 05. 2010 18:17

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Konvergence alternující řady

Dobrý podvečer přeji,

mám tu následující řadu:

http://forum.matweb.cz/upload/1275062825-Screen%20shot%202010-05-28%20at%2018.06.28%20.png

A mám vyšetřit její konvergenci.

1) Vzhledem k tomu, že sudé členy budou nulové, jsem si řadu přepsal jako

$\sum_{n = 1}^{\infty} (-1)^{n + 1} \text{tan} \(\frac{1}{2n - 1}\) \frac{3 (2n - 1)^2 + 1}{2 (2n - 1)^2}$

Teď je otázka, co s tím.

1) Jít na to přes implikaci AK => K. To už od pohledu nefunguje, protože poslední faktor se chová jako konstanta, tangens se chová jako argument, takže to celkově vypadá jako 1/kn, což diverguje.

2) Zbývá jen Leibniz (vzhledem k mým omezeným možnostem) a má se to přes něj i řešit. Teď jak ukázat, že členy klesají?

a) Derivovat a dostat něco hnusného.

b) Dát to do nerovnosti a dostat něco neporovnatelného.

c) Suše říci, že když b_n (to je a_n bez toho alternujícího faktoru) jde k nule a jsou to samé kladné hodnoty, tak kdyby to neklesalo, tak by se to muselo "vlnit", ale to bychom měli nekonečné množství lokálních extrémů, které ale v té derivaci nemohou nastat, protože to bude polynom druhého stupně (a nějaké nenulové složky jako je tangens kolem nuly nebo kosínus kolem nuly).

---

Jak jinak to vysvětlit?

Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halogan)

#2 28. 05. 2010 20:02 — Editoval Marian (28. 05. 2010 20:17)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Konvergence alternující řady

↑ halogan: Chce to jen drobný vtípek. Stačí upravit racionální funkci do tvaru

$ R(n):=\frac{3(2n-1)^2+1}{2(2n-1)^2}=\frac{3}{2}+\frac{1}{2(2n-1)^2}. $

Odtud je vidět, že racionální funkce $R(n)$ je kladná a klesající. Stejně tak je klesající a kladná funkce tan(1/(2n-1)). Proto jejich součin je opět kladná klesající funkce. Odtud z Leibnizova kritéria plyne bezprostředně konvergence předložené nekonečné řady.




Poznámka. Zapisuj racionální argumenty funkcí pro jistotu do závorky. Tvůj zápis potom může být matoucí. Dále bych chtěl upozornit na drobnost. Původní řada s členem $\sin (n\pi /2)$ a tebou transformovaná řada s členem $(-1)^{n+1}$ nejsou stejné nekonečné řady. Důvod je v definici nekonečné řady. Pokud chceme pracovat seriózně s nekonečnou řadou, je zapotřebí ji vnímat jako posloupnost částečných součtů (a tyto nejsou stejné). Ovšem na konvergenci to vliv mít nebude. Dokonce nebude mít tvé počínáná vliv ani na součet nekonečné řady. Takovému jevu se říká dilution of the infinite series. Pokud se chceš přesvědčit, že vliv na konvergenci skutečně nemá, podívej se na Větu 6, str. 51. Přečti si také poznámku nad větou a poznámku pod čarou (vše na téže stránce).

Offline

 

#3 28. 05. 2010 20:10

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Konvergence alternující řady

↑ Marian:

Ono i bez toho převodu je vidět, že ke své limitě jde zeshora, takže klesá. Při té úpravě jsem měl v hlavě předchozí řadu (s arctan n), a byl jsem tím pádem přesvědčen, že ten tangens roste :-) Stejně na té úloze bude asi stěžejní vůbec si uvědomit, jak přepsat tu řadu.

Přestávám počítat a jdu se věnovat něčemu jinému.

Jako vždy děkuji pěkně a přeji příjemný zbytek týdne.

---

Reakce na poznámku:

Děkuji za upozornění. Argument byl v závorce, ale nebyl vytexován. Vycházel jsem z toho, že pokud je nekonečno opravdu nekonečno, tak že když budu postupovat trochu rychleji, tak toho tolik nepokazím. S tím jsem tiše doufal, že na součet to nebude mít vliv. Děkuji za odkazy.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson