Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 03. 2008 17:47 — Editoval Ginco (25. 03. 2008 18:01)

Ginco
Místo: Aš
Příspěvky: 617
Reputace:   
 

průběh fce - maličkost

chtěl bych se zeptat, první derivace funkce vyšla $y^'=1-x^{-2}$

chci určit stacionární body
to znamená $1-x^{-2}=0$
                  $1-\frac{1}{x^2}=0 / x^2$                                                 
                  $x^2-1=0$
                  $(x-1)(x+1)=0$

Vím jak na to, ale zaráží mě jen to, že při určení stacionárních bodů položíme 1. derivaci rovno 0.

ale přece první derivace je $1-x^{-2}=0$ a rovno nule jsme položili  $x^2-1=0$ , ale to přece není to samé ne? Může mi to pls někdo vysvětlit?

Offline

 

#2 25. 03. 2008 17:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: průběh fce - maličkost

Ginco napsal(a):

to znamená $1-x^{-2}=0$

toto jeste vlastne nic neznamena - toto prohlaseni zatim nema nejaky vyznam.

Teprve az reknes, ze chces urcit stacionarni body, tak polozis derivaci rovnou nule (vzpominam, ze o zamene priciny a nasledku jsme uz take mluvili, ne :-). A resis rovnici, kterou takto vytvoris. Pak je, myslim, vsechno jasne.

OK?

Offline

 

#3 25. 03. 2008 17:59

Ginco
Místo: Aš
Příspěvky: 617
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ jelena:

jasný, já to zapomněl napsat před to, to je drobnost, ale jak to je s tím mým dotazem?

Offline

 

#4 25. 03. 2008 20:20

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: průběh fce - maličkost

Ginco napsal(a):

ale přece první derivace je $1-x^{-2}=0$ a rovno nule jsme položili  $x^2-1=0$ , ale to přece není to samé ne? Může mi to pls někdo vysvětlit?

$1-\frac{1}{x^2}=0$ porad resis tu stejnou rovnici, jsou to pouze upravy (spolecny jmenovatel atd.) - na to se urcite neptas :-(

$\frac{x^2 -1}{x^2}=0$

cely zlomek je nula, kdyz je jmenovatel odlisny od nuly, a zaroven citatel 0 - a to prave resis tady:

$x^2-1=0$
$(x-1)(x+1)=0$

A ja asi nechapu, v cem vidis problem, tak pokud jsem porad neodpovedela, zkus to nejak upresnit. Dekuji :-)

Offline

 

#5 25. 03. 2008 20:44

Ginco
Místo: Aš
Příspěvky: 617
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ jelena:

jasný, takže já jsem neměl vynásobit celou tu rnici $ x^2$, ale měl jsem dát na společného jmenovatele $\frac{x^2 -1}{x^2}=0$  ?
Je to tak?

Asi je to opravdu hloupost, ale když to vynásobim, tak mi vyjde jiná rovnice , než když to dam na spol. jmenovatele. Už mě chápeš? Je to se mnou celkem složité...:)

Offline

 

#6 25. 03. 2008 20:49

Robert
Zelenáč
Místo: Stříbro
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Ginco: vyjde ti to samé když to vynásobíš i když budeš dávat na společného jmenovatele, což je v podstatě to samé... nezapoměň, že musíš násobit každý člen zvláš? $1$ i $\frac{1}{x^2}$

Offline

 

#7 25. 03. 2008 20:55 — Editoval Ginco (25. 03. 2008 20:55)

Ginco
Místo: Aš
Příspěvky: 617
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Robert:

takže mi chceš říct, že je to samé : $x^2-1=0$ ( po roznásobení $x^2$) a $\frac{x^2 -1}{x^2}=0$ ( po dání na stejného jmenovatele) ?

Offline

 

#8 25. 03. 2008 21:00

Robert
Zelenáč
Místo: Stříbro
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Ginco: no jasný, akorát si budeš muset určit podmínku $x\ne0$ z nějaké dřívější rovnosti... musíš si uvědomit, če zlomek je roven nule pouze pokud je nulový čitatel, jmenovatele tedy můžeš zanedbat, pokud jsi určil podmínky předtím...

Offline

 

#9 25. 03. 2008 21:00 — Editoval jelena (25. 03. 2008 21:02)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Ginco:

Ne, neni to tezke, nebo alespon se snazime, aby nebylo :-)

Kolega ma naprostou pravdu, je to totez - jak uprava, tak vysledek.

Ja jsem zastancem prevadeni na spolecny jmenovatel z toho prosteho duvodu, ze pak mas pred sebou zlomek a muzes rici prave veskere podminky - citatel 0, jmenovatel nesmi byt 0.

Jelikoz bezne vidim to nasobeni, tak to akceptuji, ovsem za podminky, kdyz pred nasobenim reknu - zapisi "nasobim, pokud x^2 neni 0". Coz vidim malokdy, vlastne temer nikdy :-)

Je to pak trochu zradna uprava - musi se delat zkouska atd., A hlavne, pokud si na ni clovek zvykne a pak se pokousi pouzit u nerovnic. Tam tedy v zadnem pripade. Ale je to spise takovy celkovy nazor na upravy.

Uz asi se to vysvetlilo, alespon doufam - nebo se ptej dal :-)

Editace: no vidim, ze s kolegou Robertem tvorime dvouhlas - a na vterinu presne :-)

Offline

 

#10 25. 03. 2008 21:04

Ginco
Místo: Aš
Příspěvky: 617
Reputace:   
 

Re: průběh fce - maličkost

díky moc, asi ty problémy hledám, ale přišlo mi to divné a mám rád v hlavě pořádek... :)

Offline

 

#11 25. 03. 2008 21:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Ginco:

poradek v hlave - to je podstatne, daleko dulezitejsi, nez na stole :-) - viz nasi prispevny v ostatnim

Offline

 

#12 25. 03. 2008 21:51

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ Ginco:
Ak som spravne pochopil, pytas sa preco sa I. derivacia polozi rovna nule. Stacionarne body su body v ktorych sa funkcia meni z klesajucej na rastucu alebo naopak. Su to bud lokalne alebo globalne extremy. Cez tento extrem prechadza jedna jedina priamka, rovnobezna s osou x. Tato priamka, je vlasne dotycnicou grafu funkcie v jej extreme a ma smernicu 0. t.j. tangens uhla, ktory tato priamka zviera s osou x je 0 stupnov. Ak vies, ze derivacia funkcie v bode T, je smernica priamky vedenej tymto bodom, potom vlastne vies preco derivaciu polozime rovnu nule. Ide vlasne o hladanie x-ovej suradnice bodu, cez ktory vedieme dotycnicu ku grafu, ktora je rovnobezna s osou x.
$\lim_{h\rightarrow 0}\frac{f(x+h)-f(x)}{h} = f'(x)$
Na lavej strane mas zapis derivacie ako limity a napravo samotnu derivaciu funkcie.
Prostrednictvom limity vypocitas derivaciu funkcie ktoru mas vypocitanu na zaciatku. Kedze derivacia funkcie v danom bode je smernica jej dotycnice v tom bode. Odtial:
$\lim_{h\rightarrow 0}\frac{f(x+h)-f(x)}{h} = 0$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#13 25. 03. 2008 21:59

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: průběh fce - maličkost

↑ lukaszh:

Stacionarni body nejsou nutne body, ve kterych se meni rust funkce na jeji pokles nebo naopak. Jsou to pouze potencialni kandidati na "post" lokalni extremu funkce. Vem si treba f(x)=x^3. Naic nekdy treba ani derivace ve stacionarnim bode nemusi existovat, pak neni prilis efektivni hovorit o tecne (tedy dotycnici) grafu funkce f(x) v uvazovanem bode z D(f). Tve poznamky neresi tedy pripad, kdy napriklad existuje extrem v bode x_0, ale zaroven neexistuje prva derivace uvazovane funkce.

Lokalizaci a povahu extremu muzeme provest efektivneji napr. za pomoci diskuze znamenka prve derivace.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson