Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 10. 2010 08:45 — Editoval Dunemaster (06. 04. 2021 19:24)

Dunemaster
Host
 

-

-

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 10. 10. 2010 09:00

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: -

↑ Dunemaster:

Zdravím,

vážený Moderátor pojmem "návodné úlohy" označil (a ve své zprávě tak píše), že jsou to úlohy starších ročníků. Podařilo se najit v odkazech - viz úvodní téma SŠ? Děkuji.

Některé úlohy se dají najit v sekci Zajimavé pro ZŠ nebo pro SŠ - viz asi prostřední část hlavní stranky fóra.

Offline

 

#3 10. 10. 2010 09:12 Příspěvek uživatele Dunemaster byl skryt uživatelem Dunemaster.

#4 10. 10. 2010 09:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: -

↑ Dunemaster:

něco jiného, než to, co je uvedeno v úvodním tématu - úlohy starších ročníků + studijní texty korespondenčních seminářů?

To asi neporadím, snad někdo z kolegů, kdo se účastní takových seminářů (já zatím mám problém najit školního koordinatora pro MO na ZŠ milého syna :-)

Pokud nebude odezva, zkus si založit téma v sekci Připomínky. Děkuji.

Offline

 

#5 10. 10. 2010 17:23

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: -

↑ jelena: Sbírky návodných úloh se občas vyskytnou, třeba

http://jcmf.vsb.cz/mo/mo59/MO59.pdf
http://seminar.strom.sk/priklady/navodne58MO.pdf

Pro 60. ročník jsem takovou sbírku nenašel -- možná když půjde pan Kovář kolem, tak nám sdělí, zda něco podobného plánují i letos.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#6 10. 10. 2010 21:48

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: -

↑ Kondr:Tak jdu náhodou kolem...
Ano, já mám příslušné úlohy k dispozici a budu mít přednášku (spolu s pěti kolegy) za 14 dní na Ostravské univerzitě. Není však v mé pravomoci obdržené materiály jakkoliv jinak šířit.

Offline

 

#7 17. 10. 2010 00:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: -

↑ Kondr:, ↑ petrkovar:

zdravím a děkuji za informace, odkaz přidám do úvodního tématu SŠ. Se školním koordinátorem MO (pro milého syna) jsem již hovořila, téma označím za vyřešené.

Offline

 

#8 03. 12. 2010 15:54

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: -

K tomuto tématu:

jelena napsal(a):

Je to opět "přetransformována" úloha aktuální olympiady - stejna sada, kterou jsi již řešila.
Proč to musíš za každou cenu mít vyřešeno? Četla jsem Tvé příspěvky, jsi kvalitní matikářka a fyzikářka (nepřisluší mi to posuzovat, omluva), ale proč zrovna olympiada?

Já nevyřeším ani úlohy MO za 5. třídu a jsem v naprostém klidu.

Nejsem v klidu, když toto téma budu musít oznámit Moderátorům v takto brzkou hodinu - rušit Vělitelství před poledném je nepěkné.

Z jiného tématu:

janca361 napsal(a):

↑ jelena:
Zdravím Jeleno, NEJEDNÁ se o úlohu z aktuální olympiády! Dnes jsem se dozvěděla, že to byla sbírka nějakých návodných úloh k MO, škoda jen, že nemám na ni odkaz nebo tištěnou formu pro zveřejnění zde na foru. Řešení návodných úloh zakázané není, pokud vím.

Jasně, můžu si za to sama. Pokud se jedná přímo o úlohy je to jasné, ale tady se o úlohu nejedená. Napíšeš, že je to MO a přitom není. Ještě mi k tomu někdo dodá -1. Fajn. Asi mě tu opravdu všichni nenávidí. Nevím, proč by mělo být zakázáno řešit návodné úlohy. Úloha v MO je přece daleko širší. Přímo se pořádají semináře k matematické olympiádě. Na Gymnáziu Kapitána Jaroše se návodné úlohy řeší přímo v hodinách matematiky.
Nejsem z města ani kousek od něj. Vím o tom, že se seminář pořádá Gym. Kapitána Jaroše. Brno je pro mě daleko a o tom, že je něco někde blíže jsem se nedoslechla. Někdo vyhledává pomoc tam, někdo jinde.

Z tématu olympiád SŠ:

Pokud s nimi chcete pomoct, rádi Vám pomůžeme vyřešit návodné úlohy (čti úlohy ze starších ročníků) v sekci Zajímavých úloh ze střední školy.

Jediná chyba, kterou jsem udělala, že jsem to nedala do zajmavých úloh....

Offline

 

#9 03. 12. 2010 16:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: -

↑ janca361:

Děkuji za příspěvek.

Je mi dost trapné, že budu připomínat toto téma. Není účelem vytahovat, kdo jaký přestupek proti pravidlům udělal(a). Pokud si z toho udělal(a) závěry - je všechno v pořádku. Tento pocit jsem bohužel neměla.

O žádném negativním vztahu k Tobě jsem nepsala. Naopak:

jelena napsal(a):

Proč to musíš za každou cenu mít vyřešeno? Četla jsem Tvé příspěvky, jsi kvalitní matikářka a fyzikářka (nepřisluší mi to posuzovat, omluva), ale proč zrovna olympiada?

Máš naprostou pravdu ohledně výhody některých škol. Osobně bych byla vděčna i za nějaký matematický kroužek, do kterého by v Opavě chodil náš syn (5. třída). Ne z duvodu, že se mu pomůže s Olympiadou, ale aby měl systematickou přípravu a společnost kamarádů se stejnými zájmy. Snažím se to nahrazovat, ovšem sama netradiční úlohy neumím řešit a navíc jsem tá tvrdá, která nutí do různých aktivit atd. Momentálně řešení MO běru jako součást přípravy na zkoušky 8letého gymnázia. Pokud se to podaří, už ho do matematiky nutit nebudu. I když je velmi schopný a nadaný (skromně řečeno).

Na druhou stranu úspěšnost v MO negarantuje schopnost systematického standardního studia, kterou vyžaduje většina běžných VŠ.

Zvyrazeně téma v sekci o MO vzniklo mimo jiné i proto, že každý rok v období olympiad jsou z toho jen problémy a konflikty. Návodnou úlohou se rozuměla "starší úloha".

V Opavě návodné úlohy se řeší v rámci akcí ZŠ a SŠ Matematického ústavu SLU - jsou zde i návodné úlohy k 60. ročníku.

Teď se omlouvám, musím ještě něco dělat. Omlouvám se, pokud jsem nereagovala na celý příspěvek. Věřím, že se konflikt vyřeší.


Jelena

Offline

 

#10 03. 12. 2010 17:12

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: -

↑ Dunemaster:
Na matematických pátcích pro SŠ na Slezské univerzitě nám nabídli tento dokument (slovensky, ale snad není problém).
http://www.math.slu.cz/SaZS/soub/MO-I-A … odne-1.pdf

Offline

 

#11 04. 12. 2010 09:55

Alan122
Příspěvky: 268
Reputace:   10 
 

Re: -

↑ Hanis:
musím reagovat na ten dokument s návodnými úlohami... Povedal by som že v návodnej úlohe ku 6 ulohe (A kat.) je chybne zapísaná ta nerovnost má byť opačne znak nerovnosti :)

Offline

 

#12 04. 12. 2010 12:57

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: -

↑ Alan122:
Já se tím nezabýval, pouze vím, že to existuje.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson