Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahojky potřebovala bych trošku pomoci s příklady, aspoň mě navést, jak na to.
1) Vypočítejte úhlové zrychlení kol auta, které z rychlosti 45 km/hod zastaví na dráze dlouhé 25 m. Průměr kola je 80 cm.
nějaké vzorečky jsem si našla, jen nevím jak je zkombinovat a jestli je vůbec v tomto případě nějak použiji.
2 )Řemenem se převádí otáčivý pohyb z řemenice o průměru d1=50cm, konající 300 otáček za minutu, na řemenici o průměru di=25 cm. kolik otáček za minutu bude konat druhá řemenice?
Tady jsme si řekla, že když řemenice o průměru 50 cm koná 300 ot/min, tak v tom případě řemenice o polovičním průměru, bude konat 2x více otáček. Ale asi bych k tomu měla dojít přes nějaký vzoreček :-)) ale nevím jaký.
3) Jaký je poloměr kola, když při jeho otáčivém pohybu má bod na obvodě kola 3-krát větší rychlost než bod, který je o 10 cm blíž k ose otáčení?
nevím jestli jsem postupovala správně, prvně jsme 10 vynásobila 3 = 30 a pak jsme to podělila 2 = 15 ... ale nevím jestli to tak má být :-)
Budu vděčná za jakoukoli radu. Děkuji
Offline
Ahoj.
1) předpokládám, že má jít o rovnoměrně zpomalený pohyb. Začal bych tím, že bych spočítal za jakou dobu se to auto vůbec zastaví, a jaká je úhlová rychlost před začátkem brzdění - to jsou veličiny které budeš potřebovat pro výpočet úhlového zrychlení.
2) úvaha je správná, pokud chceš vzoreček, ujasni si, jaký je obecně vztah mezi frekvencí a obvodovou rychlostí, a až to budeš mít, uvědom si, že obvodová rychlost obou řemenic musí být stejná.
3) výsledek je správně, ale pravděpodobně mám moc špatnou představivost, abych ti mohl zkontrolovat i postup (ním neříkám že je špatně, jenom to že mu nerozumím) - někdo třeba okomentuje. Já jsem musel počítat déle, přičemž jsem vyšel ze stejného vzorce jako ve 2ce (vztah mezi frekvencí a obvodovou rychlostí). Klíčem je, že úhlová rychlost je pro oba body stejná.
Offline
↑ Vergil:
Ahoj.
1) V tom případě jeden z nás počítal blbě, mně vyšel čas t=4 s. Úhlovou rychlost mám stejnou. Pokud jde o znaménko: . Přitom , kde je úhlová rychlost před bržděním a po něm.
2) Ano, ten taky. Ten udává vztah mezi frekvencí a úhlovou rychlostí. Navíc potřebuješ ještě vztah mezi úhlovou a obvodovou rychlostí.
Offline
↑ Vergil:
Teď už docela spěchám, takže to nebudu rozepisovat, ale rychle jsem to přepočítal znova, a opět mi vyšel čas 4 s. Prosím někoho z kolegů, aby se na to podíval a udělal nám v tom trochu jasno. Děkuji.
Offline
↑ medvidek:
ahoj díky, tak teď v tom mám už jasno. Moc díky za objasnění ;-)
Offline
↑ medvidek: Dobrý den, zkoušela jsem to počítat, ale vychází mi zrychlení kladně :-(
Offline
↑ dasha: zdravím,
myslím, že vysvětlení záporného znaménka již naznačil LukasM v příspěvku #4.
Úhlovému zrychlení odpovídá změna úhlové rychlosti za časový interval .
V našem případě je změna úhlové rychlosti záporná - od větší k menší .
představuje dobu, během které auto zabrzdilo. My ji máme vypočtenou jako čas .
Není-li to jasné, ptej se :-)
Offline
Stránky: 1