Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Ahojte..Mal by som otázku..Existuje nejaký matematický job..Niečo, čo by mohol robiť vyučený matematik, na čom sa dá aj zarobiť a o čo je aj záujem ? Samozrejme, okrem učenia :) Ďakujem za odpoveď
Offline
Je třeba odlišovat (nejméně) dva typy zaměstnání:
1) Primárně matematické (věda v AV/soukromě, analytik v bance/poradenské společnosti/statistické firmě/..., statistik, ...).
2) Obecně pro lidi s analytickým myšlením, kteří z matematických škol častou lezou (obecně poradenství třeba, je toho spousta).
A samozřejmě se dají kombinovat.
Člověk s kvalitním matematickým vzděláním se rozhodně neztratí a není nutné, aby se zaměstnáním typu 1) nadále věnoval.
Offline
Zdravím všechny přítomné. Taky hledám nějakou práci, kde bych mohl uplatnit matematiku. Našel jsem jich několik. Tady uvádím zaměstnání, která mě nejvíc zaujala:
1) CFD support s.r.o.
http://www.cfdsupport.eu/
2) Centrum dopravního výzkumu
http://www.cdv.cz/
3) Mediaresearch
http://www.mediaresearch.cz/
Na něco jsem přišel. Chcete-li uplatnit matematiku v praxi, tak si vyberte praktický obor, který vás zajímá. Řekněme, že je to doprava. A teď hledejte v souvislosti s dopravou slova jako matematik, statistik, analytik, logistik, výpočtář, kalkulant, ...
Ještě mě láká pracovat jako matematik na volné noze, freelancer, nájemný matematik nebo něco takový. Zatím jsem našel portál pro freelancery:
http://www.guru.com/
A z toho se mi hrne denně cca 5 nabídek práce. Bohužel to je ale programování C, Java, php, sql, ... a to já neumím. Umím akorát v Matlabu a nechce se mi učit se jiné programovací jazyky. Radši se chci zlepšit v matematice, kterou jsem dosud tak trochu flákal.
Lidi, budu rád, když se tady založí nějaká samostatná sekce, kam se budou dávat různé konkrétní pracovní nabídky pro matematiky. Prosím vás, je-li tady někdo, kdo podniká v matematice, třeba i jako konzultant, napište o tom sem. Taky chci podnikat v tomto oboru. A myslím, že to asi bude těžký. Budu rád, když se se mnou podělíte o své podnikatelské zkušenosti.
Offline
↑ halogan:
Chci se zeptat na soukromé dělání vědy. Za co dostanu zaplaceno a od koho? To musím napsat nějaký články do matematického časopisu? Nebo jak si mám představit tento způsob soukromé matematické práce?
Offline
↑ mtptak:
Abych se přiznal, tu soukromou vědu jsem dal spíše do počtu, mám o ní větší povědomí ve svém oboru (teoretická ekonomie), ostatní budou vědět více. Co tak znám či jsem se doslechl, dělají lidé něco takového např. v RSJ (algoritmický trading), a hlavně ve finančních institucích (obecně modelování, ekonometrie). Spíš je to tedy aplikovanější.
Akademická sféra je ale stále fajn, ne?
Offline
↑ halogan:
Akademická sféra je fajn, to jo. Abych však byl úplně spokojen, tak potřebuju vědět ještě o tom, že existuje ta možnost, že nepatřím oficiálně k žádné instituci a můžu si bádat na čemkoliv, co mě zrovna napadne a občas to jít zkonzultovat za kolegy na vš... Prostě možnost úplné svobody. (možná přeháním)
A taky by bylo dobré mít z toho soukromého výzkumu kromě radosti ještě i nějaké peníze na živobytí nebo živit se něčím jiným a bádání mít jako koníčka.
Jsou tady na fóru i vědci amatéři? (Ti, kteří mají bádání v matematice jako svého koníčka, ale živí se něčím jiným?) Já tady zatím neznám nikoho.
Offline
↑ mtptak:
Uvedu příklad z našeho institutu (teoretická ekonomie). Máme spoustu Ph.D. studentů, kteří pracují full time nebo skoro full time někde v soukromé finanční instituci nebo ČNB, ale zároveň bádají a publikují, peníze z toho mají díky grantům od GAČR a jiných.
Je to samozřejmě náplň jejich doktorského studia, takže nevím, zda to plánují dělat i po získání titulu. To teď nedokážu říct, protože moc lidí s doktorátem mimo ak. sféru neznám.
To je jen takový příklad z jiného oboru, snad se přidá někdo s něčím matematickým.
Offline
Googluju:
math careers
math jobs
mathematical jobs
atd. a nacházím např.:
http://www.mathscareers.org.uk/
Offline
Zdravím,
mám za sebou studium obecná matematika v bakaláři->ekonometrie v magistru, a tématu možné práce po dokončení studia jsem se poslední dobou intenzivně zabýval. Pro absoloventy se statistickým zaměřením (finanční matematika, PMSE na obecné matematice) jsou nejčastější tyto pozice:
- aktuařina v pojišťovně,
- risk management v bance.
Nejvíce lidí co znám skončila v těchto pozicích. Nástupní platy se zde podle mých informací pohybují mezi 30 000 a 40 0000 Kč hrubého. Méně časté, ale možné, jsou:
- statistická analýza, výzkum trhu ve firmě typu Mediaresearch,
- obchodování s cennými papíry nebo s energií
- programátor (většina lidí ale neprogramuje moc ráda, takže to nechtějí dělat),
- konzultant v Big4 (KPMG, Deloitte apod.)
- konzultant ve firmě typu McKinsey, BCG
Zde si platy nejsem příliš jistý, Big4 platí podobně jako banky, McKinsey a BCG o hodně víc (myslím cca 60 000), na druhou stranu s v nich také o hodně víc pracuje (60-70 hodin týdně) a dostat se do nich není úplně snadné. Znám i takové, co se na Erasmu naučili německy, pracují ve Vídni a jejich plat je ve srovnatelné pozici dvoj- až trojnásobný. Všeobecně platí, že získat uplatnění není těžké a nezaměstnaný matfyzák neexistuje - někde na internetu koluje statistika, že počet nezaměstaných absolventů MFF po roce po ukončení studia je 0 (doslova). V Karlíně na nástěnkách v jednom kuse visí pracovní nabídky různých firem, několika mým spolužákům byla nabídnuta práce vyučujícími, kteří mají konexe v soukromé sféře.
O uplatnění v akademické sféře toho moc příliš nevím. Jediné co jsem o tom slyšel je, že stipendium na Phd nepokryje ani životní náklady, takže je potřeba 1, při studiu pracovat 2, odejít do zahraničí 3, najít firmu která bude výzkum financovat.
Offline
↑ go01: Tak to jsem taky slyšel - těch 7000Kč měsíčně. Toto že nepokryje životní náklady? Aby mně nestačilo těch 7000, musel bych ještě živit aspoň jedno svoje mladý. Teď žádný mladý nemám a stačí mi měsíčně cca 5000Kč na jídlo, bydlení a na jízdné dohromady. Pobývám v Brně. A na víkendy jezdím domů.
Offline
↑ mtptak:
Nechci se s tebou hádat, je docela dobře možné že člověk na takovém platu dokáže přežít, ale po pěti letech náročného studia většina lidí očekává, že se jejich životní standard alespoň o trochu zvedne. Na těch 7000 Kč, což je mimochodem méně než minimální mzda, je to prostě takové přežívání. Pro porovnání znám čísla z Německa, tam když při studiu odučíš pár hodin týdně, dostaneš 1500 euro čistého měsíčně, což jsou asi 2/3 tamního průměrného nástupního platu v komerční sféře. V porovnání s tím mi přijde to české stipendium jako taková urážka.
Offline
Já jako doktorand na UPOLu dostávám měsíčně 7000 Kč. Zajímavé je, že se to stipendium nezvýšilo už několik let a dnes je 7000 něco trochu jiného než třeba před sedmi lety. Jestli 7000 pokryje životní náklady se asi nejvíce odvíjí od toho, kde člověk bydlí. Když je člověk na kolejích za 2500/měsíc, tak to jde. Pokud chce bydlet někde úplně sám a mimo koleje, tak už to jde hůře. Plus ježdění na víkend „domů” nejspíš dále snižuje náklady na živobytí (předpokládám, že si tam člověk zadarmo vypere atp.).
Jen z těch sedmi tisíc bych opravdu žít nechtěl.
Offline
↑ pietro:
A co kdyby Lagrange dosáhl svého postavení v matematice i přesto, že by byl bohatý (na peníze)? Pravděpodobně je to 50:50. Ale i kdyby náhodou měl pravdu, tak stále ještě mluvil o sobě. A tak to ještě nemusí znamenat, že každý kdo se chce stát dobrým matematikem, musí mít málo peněz.
Líbí se mi představa, že nebudu muset chodit do práce a budu mít peníze na živobytí (bohatě mi postačí 7000Kč měsíčně, ale nebráním se i větší výplatě). Volný čas se mi zvětší o 40 hodin týdně. Protože rád zkoumám (pokud možno matematicky) algoritmy inspirované přírodou, tak se tomu budu věnovat více. Prostě budu mít na to víc času.
Takže myslím, že kdybych byl bohatý (finančně), klidně by se mohlo stát, že dosáhnu i nějakého matematického postavení (proč by se to nemohlo stát i teď?). Ale postavení pro mě není podstatný. Zvykl jsem si na to, že mám ve svém okolí hromadu pečlivějších a pilnějších a chytřejších matematiků, než jsem já. Podstatný je pro mě bavit se matematikou tak jak umím. Toť vše.
Offline
mtptak napsal(a):
Líbí se mi představa, že nebudu muset chodit do práce a budu mít peníze na živobytí (bohatě mi postačí 7000Kč měsíčně, ale nebráním se i větší výplatě). Volný čas se mi zvětší o 40 hodin týdně. Protože rád zkoumám (pokud možno matematicky) algoritmy inspirované přírodou, tak se tomu budu věnovat více. Prostě budu mít na to víc času.
Mám tomu rozumět tak, že aktuálně práci máš a hledáš možnost změny tohoto stavu za účelem navýšení volného času? A bylo by, prosím, možné alespoň rámcový rozpis živobytí za 7000,- Kč měsíčně? Děkuji, zdravím.
Offline
Ahoj ↑ BakyX:,
Mozes napisat, co myslis pod tymto:
Na com sa da aj zarobit?
Offline
↑ BakyX:Ahoj a posúvam nejaké čísla
http://ciselnik.artega.cz/prumerne_mzdy … rofese.php
Offline