Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 12. 2010 22:27

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Matematický job

Ahojte..Mal by som otázku..Existuje nejaký matematický job..Niečo, čo by mohol robiť vyučený matematik, na čom sa dá aj zarobiť a o čo je aj záujem ? Samozrejme, okrem učenia :) Ďakujem za odpoveď


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#2 27. 12. 2010 22:34

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Matematický job

Třeba finance? V bankách je těchto lidí určitě potřeba.


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#3 27. 12. 2010 23:02 — Editoval halogan (27. 12. 2010 23:21)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematický job

Je třeba odlišovat (nejméně) dva typy zaměstnání:

1) Primárně matematické (věda v AV/soukromě, analytik v bance/poradenské společnosti/statistické firmě/..., statistik, ...).
2) Obecně pro lidi s analytickým myšlením, kteří z matematických škol častou lezou (obecně poradenství třeba, je toho spousta).

A samozřejmě se dají kombinovat.

Člověk s kvalitním matematickým vzděláním se rozhodně neztratí a není nutné, aby se zaměstnáním typu 1) nadále věnoval.

Offline

 

#4 27. 12. 2010 23:07

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Matematický job

BakyX napsal(a):

... vyučený matematik ...

o učebním oboru matematika jsem ještě neslyšel:-D

Offline

 

#5 14. 06. 2012 20:14

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

Zdravím všechny přítomné. Taky hledám nějakou práci, kde bych mohl uplatnit matematiku. Našel jsem jich několik. Tady uvádím zaměstnání, která mě nejvíc zaujala:

1) CFD support s.r.o.
http://www.cfdsupport.eu/
2) Centrum dopravního výzkumu
http://www.cdv.cz/
3) Mediaresearch
http://www.mediaresearch.cz/

Na něco jsem přišel. Chcete-li uplatnit matematiku v praxi, tak si vyberte praktický obor, který vás zajímá. Řekněme, že je to doprava. A teď hledejte v souvislosti s dopravou slova jako matematik, statistik, analytik, logistik, výpočtář, kalkulant, ...

Ještě mě láká pracovat jako matematik na volné noze, freelancer, nájemný matematik nebo něco takový. Zatím jsem našel portál pro freelancery:
http://www.guru.com/
A z toho se mi hrne denně cca 5 nabídek práce. Bohužel to je ale programování C, Java, php, sql, ... a to já neumím. Umím akorát v Matlabu a nechce se mi učit se jiné programovací jazyky. Radši se chci zlepšit v matematice, kterou jsem dosud tak trochu flákal.

Lidi, budu rád, když se tady založí nějaká samostatná sekce, kam se budou dávat různé konkrétní pracovní nabídky pro matematiky. Prosím vás, je-li tady někdo, kdo podniká v matematice, třeba i jako konzultant, napište o tom sem. Taky chci podnikat v tomto oboru. A myslím, že to asi bude těžký. Budu rád, když se se mnou podělíte o své podnikatelské zkušenosti.


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#6 14. 06. 2012 20:17

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ halogan:
Chci se zeptat na soukromé dělání vědy. Za co dostanu zaplaceno a od koho? To musím napsat nějaký články do matematického časopisu? Nebo jak si mám představit tento způsob soukromé matematické práce?


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#7 18. 06. 2012 18:27

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematický job

↑ mtptak:

Abych se přiznal, tu soukromou vědu jsem dal spíše do počtu, mám o ní větší povědomí ve svém oboru (teoretická ekonomie), ostatní budou vědět více. Co tak znám či jsem se doslechl, dělají lidé něco takového např. v RSJ (algoritmický trading), a hlavně ve finančních institucích (obecně modelování, ekonometrie). Spíš je to tedy aplikovanější.

Akademická sféra je ale stále fajn, ne?

Offline

 

#8 18. 06. 2012 23:04

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ halogan:
Akademická sféra je fajn, to jo. Abych však byl úplně spokojen, tak potřebuju vědět ještě o tom, že existuje ta možnost, že nepatřím oficiálně k žádné instituci a můžu si bádat na čemkoliv, co mě zrovna napadne a občas to jít zkonzultovat za kolegy na vš... Prostě možnost úplné svobody. (možná přeháním)
A taky by bylo dobré mít z toho soukromého výzkumu kromě radosti ještě i nějaké peníze na živobytí nebo živit se něčím jiným a bádání mít jako koníčka.
Jsou tady na fóru i vědci amatéři? (Ti, kteří mají bádání v matematice jako svého koníčka, ale živí se něčím jiným?) Já tady zatím neznám nikoho.


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#9 19. 06. 2012 12:36

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematický job

↑ mtptak:

Uvedu příklad z našeho institutu (teoretická ekonomie). Máme spoustu Ph.D. studentů, kteří pracují full time nebo skoro full time někde v soukromé finanční instituci nebo ČNB, ale zároveň bádají a publikují, peníze z toho mají díky grantům od GAČR a jiných.

Je to samozřejmě náplň jejich doktorského studia, takže nevím, zda to plánují dělat i po získání titulu. To teď nedokážu říct, protože moc lidí s doktorátem mimo ak. sféru neznám.

To je jen takový příklad z jiného oboru, snad se přidá někdo s něčím matematickým.

Offline

 

#10 26. 07. 2012 21:59

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

Googluju:
math careers
math jobs
mathematical jobs
atd. a nacházím např.:
http://www.mathscareers.org.uk/


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#11 27. 07. 2013 09:19

go01
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Matematický job

Zdravím,
mám za sebou studium obecná matematika v bakaláři->ekonometrie v magistru, a tématu možné práce po dokončení studia jsem se poslední dobou intenzivně zabýval. Pro absoloventy se statistickým zaměřením (finanční matematika, PMSE na obecné matematice) jsou nejčastější tyto pozice:
- aktuařina v pojišťovně,
- risk management v bance.
Nejvíce lidí co znám skončila v těchto pozicích. Nástupní platy se zde podle mých informací pohybují mezi 30 000 a 40 0000 Kč hrubého. Méně časté, ale možné, jsou:
- statistická analýza, výzkum trhu ve firmě typu Mediaresearch,
- obchodování s cennými papíry nebo s energií
- programátor (většina lidí ale neprogramuje moc ráda, takže to nechtějí dělat),
- konzultant v Big4 (KPMG, Deloitte apod.)
- konzultant ve firmě typu McKinsey, BCG
Zde si platy nejsem příliš jistý, Big4 platí podobně jako banky, McKinsey a BCG o hodně víc (myslím cca 60 000), na druhou stranu s v nich také o hodně víc pracuje (60-70 hodin týdně) a dostat se do nich není úplně snadné. Znám i takové, co se na Erasmu naučili německy, pracují ve Vídni a jejich plat je ve srovnatelné pozici dvoj- až trojnásobný. Všeobecně platí, že získat uplatnění není těžké a nezaměstnaný matfyzák neexistuje - někde na internetu koluje statistika, že počet nezaměstaných absolventů MFF po roce po ukončení studia je 0 (doslova). V Karlíně na nástěnkách v jednom kuse visí pracovní nabídky různých firem, několika mým spolužákům byla nabídnuta práce vyučujícími, kteří mají konexe v soukromé sféře.

O uplatnění v akademické sféře toho moc příliš nevím. Jediné co jsem o tom slyšel je, že stipendium na Phd nepokryje ani životní náklady, takže je potřeba 1, při studiu pracovat 2, odejít do zahraničí 3, najít firmu která bude výzkum financovat.

Offline

 

#12 27. 07. 2013 11:33

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ go01: A kolik tak může být stipendium na Phd?


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#13 27. 07. 2013 19:49

go01
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ mtptak:

Jak říkám, moc jsem se o to nezajímal, ale slyšel jsem že to je 7000 Kč měsíčně, pokud člověk nedostane granty, stipendia  nebo něco podobného.

Offline

 

#14 27. 07. 2013 23:35

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ go01: Tak to jsem taky slyšel - těch 7000Kč měsíčně. Toto že nepokryje životní náklady? Aby mně nestačilo těch 7000, musel bych ještě živit aspoň jedno svoje mladý. Teď žádný mladý nemám a stačí mi měsíčně cca 5000Kč na jídlo, bydlení a na jízdné dohromady. Pobývám v Brně. A na víkendy jezdím domů.


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#15 28. 07. 2013 08:35

go01
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ mtptak:
Nechci se s tebou hádat, je docela dobře možné že člověk na takovém platu dokáže přežít, ale po pěti letech náročného studia většina lidí očekává, že se jejich životní standard alespoň o trochu zvedne. Na těch 7000 Kč, což je mimochodem méně než minimální mzda, je to prostě takové přežívání. Pro porovnání znám čísla z Německa, tam když při studiu odučíš pár hodin týdně, dostaneš 1500 euro čistého měsíčně, což jsou asi 2/3 tamního průměrného nástupního platu v komerční sféře. V porovnání s tím mi přijde to české stipendium jako taková urážka.

Offline

 

#16 28. 07. 2013 09:21

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Matematický job

Já jako doktorand na UPOLu dostávám měsíčně 7000 Kč. Zajímavé je, že se to stipendium nezvýšilo už několik let a dnes je 7000 něco trochu jiného než třeba před sedmi lety. Jestli 7000 pokryje životní náklady se asi nejvíce odvíjí od toho, kde člověk bydlí. Když je člověk na kolejích za 2500/měsíc, tak to jde. Pokud chce bydlet někde úplně sám a mimo koleje, tak už to jde hůře. Plus ježdění na víkend „domů” nejspíš dále snižuje náklady na živobytí (předpokládám, že si tam člověk zadarmo vypere atp.).

Jen z těch sedmi tisíc bych opravdu žít nechtěl.


2+2=4

Offline

 

#17 28. 07. 2013 12:16

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ BakyX:
Další job pro matematika může být následující. Ale bacha! Je to dřina. DATAMINING. Hrozí zadření počítače.


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#18 28. 07. 2013 12:46

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Matematický job

Joseph Louis Lagrange:

Keby som bol bohatý, nedosiahol by som pravdepodobne svoje postavenie v matematike.
=========================

Táto veta asi hovorí za všetko.

Offline

 

#19 28. 07. 2013 16:02

mtptak
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: Přf UPOL
Reputace:   
 

Re: Matematický job

↑ pietro:

A co kdyby Lagrange dosáhl svého postavení v matematice i přesto, že by byl bohatý (na peníze)? Pravděpodobně je to 50:50. Ale i kdyby náhodou měl pravdu, tak stále ještě mluvil o sobě. A tak to ještě nemusí znamenat, že každý kdo se chce stát dobrým matematikem, musí mít málo peněz.

Líbí se mi představa, že nebudu muset chodit do práce a budu mít peníze na živobytí (bohatě mi postačí 7000Kč měsíčně, ale nebráním se i větší výplatě). Volný čas se mi zvětší o 40 hodin týdně. Protože rád zkoumám (pokud možno matematicky) algoritmy inspirované přírodou, tak se tomu budu věnovat více. Prostě budu mít na to víc času.

Takže myslím, že kdybych byl bohatý (finančně), klidně by se mohlo stát, že dosáhnu i nějakého matematického postavení (proč by se to nemohlo stát i teď?). Ale postavení pro mě není podstatný. Zvykl jsem si na to, že mám ve svém okolí hromadu pečlivějších a pilnějších a chytřejších matematiků, než jsem já. Podstatný je pro mě bavit se matematikou tak jak umím. Toť vše.


Rád zkoumám algoritmy inspirované přírodou.

Offline

 

#20 28. 07. 2013 23:06

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematický job

↑ pietro:

To nehovorí za nič, pretože to tu vôbec neriešime.

Offline

 

#21 29. 07. 2013 16:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Matematický job

mtptak napsal(a):

Líbí se mi představa, že nebudu muset chodit do práce a budu mít peníze na živobytí (bohatě mi postačí 7000Kč měsíčně, ale nebráním se i větší výplatě). Volný čas se mi zvětší o 40 hodin týdně. Protože rád zkoumám (pokud možno matematicky) algoritmy inspirované přírodou, tak se tomu budu věnovat více. Prostě budu mít na to víc času.

Mám tomu rozumět tak, že aktuálně práci máš a hledáš možnost změny tohoto stavu za účelem navýšení volného času? A bylo by, prosím, možné alespoň rámcový rozpis živobytí za 7000,- Kč měsíčně? Děkuji, zdravím.

Offline

 

#22 29. 07. 2013 17:20

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Matematický job

Ahoj ↑ BakyX:,
Mozes napisat, co myslis pod tymto:
Na com sa da aj zarobit?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#23 29. 07. 2013 21:32 — Editoval Tomas.P (29. 07. 2013 21:45)

Tomas.P
Příspěvky: 648
Reputace:   22 
 

Re: Matematický job

↑ BakyX:
Zdravím, uvedl bych za sebe příklad, např. programováním PLC. Zde můžeš využívat různé funkce, jak z oblasti analogové, číslicové, mikroprocesorové techniky, tak třeba matematiky (viz. http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-07/25721_Function.JPG).

Offline

 

#24 29. 07. 2013 23:50

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Matematický job

Offline

 

#25 30. 07. 2013 10:00

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematický job

Jestli tu jde o peníze, tak v Londýně stále chtějí matematiky. Od krize chtěj hlavně hard sciences lidi.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson