Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#201 13. 07. 2008 19:58

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑↑ ttopi:
Upozorňuji, že je to spíše logická úloha než úloha početní

Offline

 

#202 14. 07. 2008 10:52 — Editoval Cheop (15. 07. 2008 11:06)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

Ctverec
http://forum.matweb.cz/upload/795-ctverec.jpg
Dle obrázku platí:
$\frac x2+\frac y4=\frac 13\nly=\frac 43-2x$
Součet s
$s=x+2\,\sqrt{{\frac{1}{4}+{y^2}}}\rightarrow\,min$
Dosadíme za y a dostaneme:
$s=x+2\,\sqrt{{\frac{1}{4}+{\left(\frac43-2x\right)^2}}}\rightarrow\,min$ derivujeme podle x a derivaci položíme rovnu nule
$1+\left(\frac{-16}{3}+8x\right)\cdot\frac{1}{\sqrt{{\frac{1}{4}+{\left(\frac43-2x\right)^2}}}}=0$
úpravou dospějeme k rovnici:
$720x^2-960x+317=0$  řešením rovnice je:
$x_1=0,60211\nlx_2=0,731216$ dopočítáme $y_1$$y_2$
$y_1=0,1291\nly_2=-0,12911$ nelze
Řešením jsou tedy kořeny $x_1$ a $y_1$ dosadíme do vzorce pro součet a dostaneme:
$s=x+2\,\sqrt{{\frac{1}{4}+{\left(\frac43-2x\right)^2}}$
$s\approx\,1,63491\,a$

Přesný výsledek je:
$\left(\frac23+\frac{\sqrt{15}}{4}\right)\,a$


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#203 14. 07. 2008 10:57

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑↑ Chrpa:

Teda, nejak jsem tohle vlakno zanedbaval a vidim, ze se tady rozrostla krasna sbirka uloh. Musim si to tady poradne procist. Jinak ta uloha s nekonecne mnoha mincemi je z meho pohledu velmi jednoducha (cca 15 vterin premysleni + neco malo na ujisteni se, ze to tak opravdu je). Nevim jestli to sem mam psat, abych vam tady nezkazil poteseni z reseni uloh...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#204 14. 07. 2008 11:09

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:

Nepiš to sem a? se nad tím mohou zamyslet i jiní


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#205 14. 07. 2008 12:17

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Cheop:

Ok, tak se domluvime, ze neprijde-li na to nikdo z vas, napisu to sem dnes uderem pulnoci...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#206 14. 07. 2008 12:22

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
Já vím jaké je řešení, i když jsem nad tím přemýšlel déle než Ty těch 15 vteřin.
O půlnoci to sem tedy napiš.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#207 14. 07. 2008 12:30

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

Pro Lishaak
Zkus tuto:
Na ostrově je klášter, ve kterém žijí mniši. Někteří mniši mají hnědé oči, ostatní mají červené oči. Mniši s červenýma očima byli prokleti a mají proto podle pravidel řádu o půlnoci ve své cele spáchat sebevraždu.

Na ostrově nejsou žádná zrcadla ani jiné reflexní plochy. Navíc mniši před příchodem na ostrov složili slib mlčenlivosti a tak nemohou ani nikomu sdělit jeho barvu očí. Proto žádný z mnichů nezná barvu svých očí. Mniši znají barvu očí všech ostatních mnichů, ale nikomu ji nemohou sdělit. A tak hnědoocí i červenoocí mniši žijí spokojeně na ostrově v klidu a ve shodě, nikdo nepáchá sebevraždu.

Jednoho dne přijede na ostrov turista prohlédnout si klášter. Neví o slibu mlčenlivosti a zejména neví, že nemá mluvit o barvě očí, proto sdělí mnichům své pozorování:

    "Alespoň jeden z vás má červené oči."

Mniši jsou vzdělaní, logicky uvažují, a proto toto turistovo sdělení povede k dramatické události. Jaké?
Otázka
Co se stane? Vysvětlete!


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#208 14. 07. 2008 12:36

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Jaké číslo měla linka tramvaje, na které jezdil Barnabáš? Linky jsou číslovány od 10 do 99. Přitom kdyby Barnabáš mezi číslice své tramvaje vložil číslo 193, dostal by pěticiferné číslo, které dá po vydělení sedmi zbytek 2. Kdyby tam však vsunul číslo 391, dostal by číslo, které má po dělení šesti zbytek 5. Uveďte všechny možnosti.


oo^0 = 1

Offline

 

#209 14. 07. 2008 12:56

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Cheop:

Hmm, zatim moje uvaha vypada takto:

je-li na ostrova prave jeden mnich s cervenyma ocima, prave on spacha sebevrazdu, nebot kolem sebe vidi jenom same hnedooke, cili pozna, ze je to on. Je-li tam ale cervenookych mnichu vic, tak ten turista neprinesl zadnou novou informaci, nebot kazdy kolem sebe vidi alespon jednoho cervenookeho...

Takze nastala-li dramaticka udalost, musel tam byt prave jeden cervenooky mnich...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#210 14. 07. 2008 13:10

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
První úvaha dobrá. Teď se zkus zamyslet nad tím , jak to dopadne, když tam budou červenoocí 2 mniši.
Pak úlohu zobecni pro n červenookých mnichů.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#211 14. 07. 2008 13:21

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Pokud budou třeba 2, tak jeden z nich vidí, že ten druhý má červené oči ale nic neudělá a čeká, co udělá druhý. Ten, když vidí, že první má červené oči a nepáchá sebevraždu si odvodí, že sám má červené oči, protože kdyby neměl, tak by první mnich viděl kolem sebe jen hnědooké a sebevraždu by spáchal. Takhle se druhý rozumně domnívá, že i on má červené oči, proto spáchá sebevraždu. Po něm i první, protože druhý sebevraždu spáchal a ostatní jsou hnědoocí, proto si odvodí, že má sám červené oči a také spáchá sebevraždu.

Je tomu rozumnět? :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#212 14. 07. 2008 13:29 — Editoval Cheop (14. 07. 2008 13:30)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Je tomu rozumnět zcela dobře.
Jde to tedy zobecnit pro n červenookých mnichů.
Všichni červenoocí spáchájí sebevraždu 3 až n-tou půlnoc po návštěvě turisty.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#213 14. 07. 2008 14:20

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Vychází mně linky č.49, 55 a 61


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#214 14. 07. 2008 19:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:

Zdravim :-)

:-) Prave vcera jsem se pokousela napsat vychovnou poznamku smerem ke kolegovi, co tady zacal lehce off-↑↑ ttopi:-t, ale po par radcich jsem si rekla, ze "svoje problemy bych chtela jednou mit", tak jsem to nechala tak :-)

Na druhou stranu, pokud nekdo sem zavita tak nahodou, tak si rekne - to je divny spolek - leto a oni pocitaji a pocitaji - asi propadli a budou delat reparat :-)

Ale jelikoz ulohy to jsou pekne, reseni je dukladne, tak by to stalo za to vytvorit samostatne tema a tam to presunout.

(take jsem chtela kibicovat ke zpusobu vyjadrovani ciselnych vysledku, ale muzu snad v tom chumlu zadani a odpovedi? :-)

Budu drzet palce, at se to podari roztridit do logickych celku :-)

A velky pozdrav kolegum, co tak pekne pocitaji :-)

Offline

 

#215 15. 07. 2008 00:12

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Cheop:

Takze, moje reseni prikladu s nekonecne mnoha mincemi:

Dve hromadky udelam tak, ze proste nahodne vyberu tricet minci a ty otocim licem dolu. Tak mam prvni hromadku a zbytek tvori druhou. Pravdepodobnost, ze bych pri otaceni otocil nejakou minci licem nahoru je rovna presne nule, nebot tech licem dolu je pouze konecny pocet, nybrz vsech minci je nekonecne mnoho.

↑ Cheop:

Tenhle priklad me jeste prijde dost podezrely, predevsim vysvetleni od toppiho pro dva cervenooke mnichy. Dneska uz jsem znaven, ale zitra nad tim jeste podumam. To reseni sve mas nejak potvrzeno, ze je skutecne spravne?


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#216 15. 07. 2008 06:48 — Editoval Cheop (15. 07. 2008 06:53)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
K mincím:
Řešení je tak napůl dobře. Měl jsi na mysli to, že Kryšpín vybere náhodně 30 mincí a všechny je otočí.
Tím je úkol splněn.
Zkus zdůvodnit proč to tak je.

Mniši:
Zdůvodnění od ttopiho je úplně v pořádku. Navíc mám opravdu potvrzeno, že řešení je správně.
Moje řešení sem můžu klidně umístit.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#217 15. 07. 2008 09:05

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Cheop:

Mnisi: Ok, dneska nad tim podumam

Jinak co se tyce tech minci, neni me jasne, proc je to reseni jen polovicni? Co mam presne zduvodnit?


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#218 15. 07. 2008 09:28

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
V zadání se píše:
Víme, že všechny jsou otočeny lícem vzhůru, jen 30 mincí je otočeno lícem dolů.
Ty vybereš náhodně 30 mincí a otočíš je lícem dolů. Jak to uděláš, když máš dle zadání zavázané oči
a na rukou rukavice takže nepoznáš zda mince je lícem dolů nebo nahoru?
Zkus se ještě zamyslet. Řešení je opravdu elegantní i s vysvětlením postupu.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#219 15. 07. 2008 09:55

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

Tak ja predpokladam, ze i kdyz mam zavazane oci, tak dosahnu alespon na tricet minci v mem bezprostrednim okoli, ne? A to mi prece staci. Vic nez tricet jich obratit nepotrebuju. A protoze minci je nekonecne mnoho, na zadnou, ktera by uz licem dolu byla stejne nenarazim...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#220 15. 07. 2008 10:17

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
Ale jak poznáš, která z těch 30 mincí je původně lícem dolů, a která lícem nahoru?


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#221 15. 07. 2008 12:25 — Editoval Cheop (15. 07. 2008 13:35)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

Ještě jeden příklad pro "Fórum" (pak už dám pokoj)
Zadání:

Dva traktory různé výkonnosti začaly s orbou 14-ti hektarového pole v 7 hodin a skončily práci současně. Kdyby první z nich za hodinu
zoral o 0,1 ha více a druhý začal práci o hodinu dříve, pak by práce skončila o 1 hodinu 4 minuty dříve. Kdyby druhý traktor za hodinu
zoral o 0,1 ha více a první začal práci o hodinu dříve, byla by práce skončena o 1 hodinu 12 minut dříve.
Otázka: Kdy tedy skončily oba traktory práci?


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#222 15. 07. 2008 17:43 — Editoval jelena (15. 07. 2008 21:54)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Cheop napsal(a):

Ještě jeden příklad pro "Fórum" (pak už dám pokoj)

Zdravim :-)

Pokud to vyznelo, ze je potreba dat pokoj, tak se moc omlouvam - urcite to tak nebylo mysleno :-)

Jen jsem chtela rici, ze toto tema je "O nas :-)" a dle me predstavy (jak jsem tema zakladala) melo slouzit alespon letmemu priblizeni osobnosti uzivatelů fora. A melo trochu zabranit tomu, aby v otazkach a odpovedich ke konkretnim zadanim se nemichalo zjistovani, co zrovna kdo studuje a co koho zajima apod.

Objevovalo se to ruzne v tematech "odbornych", take jsem mela pocit, ze je potreba nove prichazejicicm sdelit, ze tady nepusobi zadny automat nebo robot, ktery za ne na pozadani vyresi vse.

Ani tady nejsou lide, co "snad vubec neexistuji" a "snad uz i vyhynuly" (to jsou volne citaty z  mailu, co obcas dostavam za vyresena zadani) ... 

Ulohy, co resite, jsou opravdu dobre a urcite se budou hodit - cast do testu studijnich predpokladu - logicke ulohy. Druha cast do slovnich uloh na derivace. A proto jsem chtela, at se to rozdeli do tematickych celku. To je cele.

Pokud to tedy nebude vadit, tak zakladejte, prosim, nova temata, aby se to dalo logicky rozdelit a pripadne se na ne odkazovat. Dekuji :-)

Zdravim vas (a dnes to asi nebude posledni prispevek, ktery napisi - tak se omlouvam, pokud vas budu nudit :-)

Editace :-) pro kolegy Chrpu-Cheopa a ttopi. To jsem rada, ze se nezlobite. No, pripadla jsem si nejaka drza (a ja konflikty strasne nerada :-)

Offline

 

#223 15. 07. 2008 18:28

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Ano já to tak pochopil, že příklady mají být umís?ovány do jednotlivých okruhů.
Ale povídali jsne si s kolegou ttopi a pak už se to nějak rozběhlo a příkladů přibývalo.
Slibuji na svou čest, že pokud budu zadávat nějaký příklad, pak ho umístím mimo toto
vlákno.

Offline

 

#224 15. 07. 2008 21:13

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Cheop:

Takze jeste k uloze o mincich. Musim rict, ze diky ni jsem opet o neco chytrejsi. Nejdriv abych ale vysvetlil, jak jem puvodne zamyslel reseni:

Mam-li za ukol rozdelit mince na dve hromadky tak, aby v kazde byl stejny pocet licem dolu, udelam to tak, ze nahodne vyberu 30 minci, ty otocim a dam je na prvni hromadku, pricemz druhou bude tvorit ten nekonecny zbytek. Z teorie pravdepodobnosti (mam rad Kolmogorovu definici pravdepodobnosti pomoci miry) plyne, ze pravdepodobnost, ze bych vybral minci, ktera uz licem dolu byla je rovna PRESNE nule a tedy se nemuze stat, ze bych narazil na minci, ktera by byla licem dolu. Jelikoz Cheop se netvaril nijak chapave k takovemu reseni, hledal jsem na wikipedii, jak tento princip nulove pravdepodobnosti co nejjednoduseji vysvetlit a dosel jsem k sokujicimu poznani. Navzdory veskeremu memu dosavadnimu presvedceni, je pravdou, ze muze nastat i jev, ktery ma pravdepodbnost nula!!! Pamatuji se, ze jsem pred nekolika mesici na toto tema zde s kymsi diskutoval a velmi vehementne jsem obhajoval nazor, ze jev s pravdepodobnosti nula nemuze nastat. Nyni tedy pokorne doznavam, ze jsem se mylil a ze toto neni pravda. JEV S NULOVOU PRAVEDEPODOBNOSTI MUZE SKUTECNE NASTAT!!

Tedy muze se stat, ze z toho nekonecneho mnozsvi minci prece jenom vyberu jednu nebo vice, ktere uz BYLY licem dolu otocene. Reseni prikladu se ovsem nijak nemeni. Nebot jakmile vyberu svych tricet minci, ve kterych bylo 'x' licem dolu, tak po jejich otoceni tam bude 30-x licem dolu. Z druhe (nekonecne) hromadky jsem tedy x minci licem dolu odebral, tedy tam zbylo 30-x minci licem dolu. Ukol splnen.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#225 16. 07. 2008 06:49

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ Lishaak:
Řešení je dobře.
Moje řešení i bez pravděpodobnosti = 0

Kryšpín si k sobě přisune 30 libovolných mincí a všechny je převrátí na druhou stranu.
(Rozdělí  mince vlastně na dvě hromádky)
Tím bude podle mého názoru úkol splněn.

Zdůvodnění: -  při výběru mincí mohou nastat 3 možnosti:

1)Všech 30 vybraných mincí je před  převrácením Kryšpínem lícem nahoru, pak po jejich převrácení bude na Kryšpínově
hromádce 30 mincí lícem dolů a na zbylé hromádce mincí bude také 30 mincí lícem dolů (původní mince). (30 = 30) - vyhovuje zadání

2)Všech 30 vybraných mincí je před převrácením Kryšpínem lícem dolů (všechny původní mince). Pak po jejich převrácení
nebude na Kryšpínově hromádce ani jedna mince lícem dolů a na zbylé hromádce rovněž nebude ani jedna mince lícem dolů.
(0 = 0). - vyhovuje zadání

3)Některé mince z 30 vybraných mincí, označme jejich počet n , byly před převrácením Kryšpínem lícem dolů zbytek z 30 mincí
(30-n) lícem nahoru. Ve druhé, zbylé hromádce, je počet mincí obrácených lícem dolů vyjádřen číslem 30-n. Po převrácení 30-ti
vybraných mincí Kryšpínem bude počet mincí obrácených lícem dolů 30-n. Na obou hromádkách je počet mincí obrácených lícem dolů vyjádřen číslem 30-n.
(30-n = 30-n). - vyhovuje zadání


Nikdo není dokonalý

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson