Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 09. 2011 22:19

Frankie33
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Tvoření komplexnich sloučenin - nutné

Dobrý den,

omlouvam se, ze sem davam prispevek, ktery sem vubec nepatri, ale potrebuju vazne pomoct. Prave si pocitam chemicke nazvoslovi, ale narazil jsem na tzv. "komplexni slouceniny" a nemuzu si vzpomenout, jak se to ma spravne podle oxidacnich cisel vypocitat, aby mne vyslo to dane oxidacni cislo na centralnim atomu spravne. Zda ma byt jen ta zavorka se rovnat nule, nebo hraji tam vliv i ostatni prvky mimo zavorku. Moc dekuji za pochopeni a cas.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 25. 09. 2011 22:20

Frankie33
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Tvoření komplexnich sloučenin - nutné

[Cr(NH3)6][Co(CN)6] - napřiklad toto, umim urcit ty ligandy, ale ne ten nazev centralniho atomu. Vysledek by mel byt - hexa(kyano)kobaltitan hexaamminchromitý

Offline

 

#3 25. 09. 2011 22:38 Příspěvek uživatele found byl skryt uživatelem found. Důvod: Špatná ráda

#4 25. 09. 2011 22:41

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Tvoření komplexnich sloučenin - nutné

Zdravím, téma jsem přesunula do sekce Chemie.

Z náhledu vidím odpověď kolegy found, ale už to tady nechám. Hlavně proto: NH3 je "nulové oxidační číslo"

"celá sloučenina" má být nulová (obvykle) - odkaz nebo odkaz.

Je to "stejné" jako NaCl, tedy název se tvoří od konce vzorce. Musím si pamatovat, že (NH3) je 0, (CN) 1-, tedy: 1. závorka odpovídá oxidačnímu číslu Cr a 2. závorka se počítá dohromady Co a (CN)6. Pokud je problém s názvem (určením oxidačního čísla?) pro Cr a pro Co? Pokud je možné u prvku více oxidačních čísel, tak v kationtu se volí nižší z možných oxidačních čísel, v aniontu - vyšší.

Stačí tak na úvod?

Offline

 

#5 25. 09. 2011 22:46 — Editoval found (26. 09. 2011 01:57)

found
Místo: Plzeň
Příspěvky: 392
Škola: TF MFF UK
Pozice: student
Reputace:   22 
Web
 

Re: Tvoření komplexnich sloučenin - nutné

↑ jelena:

No, samozřejmě, já jsem vůl! Skryji to, udělal jsem tam botu, jak kdybych byl na základní škole. :-)


Což je to možné! Tento stařičký světec ještě ani nezaslechl v svém lese, že bůh je mrtev!

Offline

 

#6 25. 09. 2011 22:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Tvoření komplexnich sloučenin - nutné

↑ found:

:-) jaké bohatství slovníku (již jednou jsem označila sekci Chemie za sekci především literární).

Nic se nestalo, kolega se zorijentuje. Zde se dalo tvořit pro procvičení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson