Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 10. 2011 19:33

Jurashek
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

elektronova konfigurace

Ahoj, vím že to je dost triviální, ale snažím se to pochopit a pořád mi to nejde. Ve škole po nás chtějí EK prvků bez toho aniž bychom věděli kolik má daný prvek elektronů - musíme znát PSP, to už umím, ale dělá mi problém utvořit konfiguraci. Pokud se omezím na konf. pom vzácného plynu:

Např.: Síra - vím, že je ve třetí periodě, to zn. (nejspíš xD), že její val. orbital je ve třetí slupce? A potom že má šest valenčních e-. Začínám s konfigurací S [Ne] 3s2 3p4. To sedí i s učebnicí.

Ale pokud vemu např. olovo - šestá slupka, čtyři val. e-: Pb [Xe] udělal bych 6s2 6p2 ale ve skutečnosti to je 4f14 5d10 6s2 6p2. Nemůžu vysledovat proč to tak je, vím že 4f se obsazuje až se obsadí 5d 1 a že 5f až po 6d2, ale popravdě moc nevím, jak to aplikovat na takovýhle konfigurace.

Děkuju moc za rady, nebo jiná pravidla, která mi pomůžou.

Offline

 

#2 03. 10. 2011 20:04

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: elektronova konfigurace

↑ Jurashek: Ahoj, z tejto stránky sa mi k Tvojej téme najviac pozdáva energetická tabulka
http://www.chem1.com/acad/webtext/atoms/atpt-5.html



skús sa na tom precvičiť..

Offline

 

#3 03. 10. 2011 20:15

Jurashek
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

Re: elektronova konfigurace

Ale co to přesně znamená? Pomohlo by mi kdyby mi někdo přesně popisoval co a proč píše.-/

Offline

 

#4 03. 10. 2011 21:09

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: elektronova konfigurace

↑ Jurashek: Mendelejevova tabulka nevystihuje jemnosti vo výstavbe.

Priložená výstavba
http://www.chem1.com/acad/webtext/atoms/atpt-5.html

Ti akoby ukazovala z energetického hľadiska ako sa zapĺňajú orbitály . Pravda aj tu si treba zapamätať nejaké výnimky.

Jadro atómu je na spodu a elektróny sa vyskytujú v jednotlivých vyšších spdf. Všimni si, že sú výškovo rozdielne umiestnené a to predurčuje jemné rozdiely v spôsobe obsadzovania .  Vezmi si napr Pb. Keď budeš k jadru postupne pridávať elektrony bude sa atom zaplňať odspodu.
Zaplnia sa okienka označené H, He, Li Be  atd. až najbližší nižší inert ku Pb je Xe. A pridávaš elektrony po jednom ďalej.

Čo je potom najbližšie vyššie.?... 4f14.......a potom 5d10...a potom 6s2 a nakoniec 6p2.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson