Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 08. 2008 00:58 — Editoval Pavel (01. 08. 2008 02:01)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Prázdninová funkce

Najděte funkci f(x), která je definována v okolí bodu a a platí


$f''(a)\,\neq\,\lim_{h\to 0}\frac{f(a+2h)-2f(a+h)+f(a)}{h^2}$.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#2 01. 08. 2008 09:53

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninová funkce

Bez újmy na obecnosti volím a=0. Můžu psát

$f(h)=f(0)+f'(0)h+\frac12f''(0)h^2+o(h^2)$, protože

$\lim_{h\to0}\frac{f(h)-f(0)-f'(0)h-\frac12f''(0)h^2}{h^2}=\lim_{h\to0}\left(\frac{f(h)-f(0)-f'(0)h}{h^2}\right)-\frac12f''(0)=^{\textrm{l'Hospital}}\lim_{h\to0}\left(\frac{f'(h)-f'(0)}{2h}\right)-\frac12f''(0)=\frac12f''(0)-\frac12f''(0)=0$

Pro limitu ze zadání tedy platí

$\lim_{h\to 0}\frac{f(2h)-2f(h)+f(0)}{h^2}=\lim_{h\to 0}\frac{f(0)+f'(0)(2h)+\frac12f''(0)(2h)^2+o((2h)^2)-2(f(0)+f'(0)h+\frac12f''(0)h^2+o(h^2))+f(0)}{h^2}=$

$=\lim_{h\to 0}\frac{f''(0)h^2+o(h^2)}{h^2}=f''(0)$.

Taková funkce tedy neexistuje, nebo se pletu?

Offline

 

#3 01. 08. 2008 10:05 — Editoval Pavel (01. 08. 2008 10:12)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninová funkce

Teď po ránu koukám, že jsem zadání mohl upřesnit (psal jsem to ve dvě v noci, kdy jsem dostal nápad :-) ). Zadání upřesním.

V literatuře se uvádí, že existuje-li $f''(a)$, je možné ji vypočítat jako limitu $\lim_{h\to 0}\frac{f(a+2h)-2f(a+h)+f(a)}{h^2}$. Otázka je, zda existuje funkce definovaná na okolí bodu a, pro kterou předchozí limita existuje, avšak $f''(a)$ nikoli? Jednu jsem našel.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#4 01. 08. 2008 11:19 — Editoval BrozekP (01. 08. 2008 12:10)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninová funkce

Jednu bych asi měl, ale neni moc hezká:



První derivace v nule neexistuje, protože

$f'(0)=\lim_{h\to0}\frac{f(h)-f(0)}{h}=\lim_{h\to0}\frac{f(h)}{h}$

Mohu ale vybrat dvě posloupnosti $\left{\frac{3}{2^n}\right}_{n=1}^{\infty}$ a $\left{\frac{1}{2^n}\right}_{n=1}^{\infty}$, které s Heineho větou dávají neexistenci limity. Z neexistence první derivace v nule plyne neexistence derivace druhé. Limita ze zadání je ale rovna nule.

Offline

 

#5 01. 08. 2008 11:43 — Editoval Marian (01. 08. 2008 12:35)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Prázdninová funkce

Taky jsem jednu takovou funkci nasel. Definuji
$ f(x):=x^3\cdot D(x),\qquad x\in\mathbb{R}, $
kde D(x) znaci Dirichletovu funkci. Budu vysetrovat vlastnosti okoli bodu x=a:=0 (BÚNO).

(1) Plati jiste
$ \lim_{h\to 0}\frac{f(a+2h)-2f(a+h)+f(a)}{h^2}=\lim_{h\to 0}\frac{f(2h)-2f(h)+f(0)}{h^2}=\lim_{h\to 0}\frac{8h^3\cdot D(2h)-2h^3\cdot D(h)}{h^2}=\nl =\lim_{h\to 0}h\cdot (8D(2h)-2D(h))=\lim_{h\to 0}6h\cdot D(h)=0. $

(2) Dale vysetrim 1. derivaci funkce f(x) a ukazu, ze je rovna nule v bode x=0.
$ f'(0):=\lim_{h\to 0}\frac{h^3\cdot D(h)}{h}=0. $

(3) Derivace ovsem neexistuje na prstencovem okoli bodu x=0. Provedu v podstate dve diskuze.
  (a) Necht $\varphi\notin\mathbb{Q}$ je takovy bod nalezejici do prstencoveho okoli bodu x=0. Pak
$ f'(\varphi)=\lim_{h\to 0}\frac{(\varphi +h)^3\cdot D(\varphi +h)-\varphi ^3\cdot D(\varphi)}{h}=\lim_{h\to 0}\frac{(\varphi +h)^3\cdot D(\varphi +h)}{h}=\nl =\lim_{h\to 0}\frac{\varphi ^3+3\varphi ^2h}{h}\cdot D(\varphi +h)+\lim_{h\to 0}(3\varphi h+h^2)\cdot D(\varphi +h)=\nl =\varphi ^2\cdot\lim_{h\to 0}\frac{\varphi +3h}{h}\cdot D(h+\varphi). $
Bude-li ale $h+\varphi\notin\mathbb{Q}$, pak je $f'(\varphi )=0$. Bude-li $h+\varphi\in\mathbb{Q}$, pak je
$ f'(\varphi)=\varphi ^2\lim_{h\to 0}\frac{\varphi +3h}{h}=\varphi ^2\cdot\left (3+\varphi\lim_{h\to 0}\frac{1}{h}\right ). $
Ale tato limita neexistuje. Deriace zavisi na volbe cisla h a neexistuje pro $\varphi\notin\mathbb{Q}$.
  (b) Necht $\varphi\in\mathbb{Q}$ je takovy bod nalezejici do prstencoveho okoli bodu x=0. Pak
$ f'(\varphi)=\cdots =\lim_{h\to 0}\frac{(\varphi +h)^3\cdot D(\varphi +h)-\varphi ^3}{h}=\nl =\varphi ^2\lim_{h\to 0}\frac{(\varphi +3h)\cdot D(\varphi +h)-\varphi}{h}+\lim_{h\to 0}(3\varphi h+h^2)\cdot D(\varphi +h)=\nl =\varphi ^2\lim_{h\to 0}\frac{(\varphi +3h)\cdot D(\varphi +h)-\varphi}{h}. $
Provede se stejna uvaha jako v bode (a) pro cisla $\varphi +h$ a ukaze se, ze limita zavisi na algebraicke povaze cisla h. Pro $\varphi +h\notin\mathbb{Q}$ nebude limita existovat vubec, pro $\varphi +h\in\mathbb{Q}$ je ale $f'(\varphi )=3\varphi ^2$.

Tedy derivace neeixistuje na prstencovem okoli bodu x=0, nebude tedy existovat ani druha derivace v bode x=0.

Zaver. Funkce $x^3\cdot D(x)$ splnuje Pavlovo upravene zadani.

Poznamka. Funkce $g(x):=x^2\cdot D(x)$ je o to horsi nez funkce f(x), ze nebude existovat dokonce ani limita
$ \lim_{h\to 0}\frac{g(2h)-2g(h)+g(0)}{h^2}. $

Offline

 

#6 04. 08. 2008 15:02

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Prázdninová funkce

↑ Pavel:

Poprosil bych Pavla o jeho řešení k prázdninové funkci.

Offline

 

#7 04. 08. 2008 15:56

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninová funkce

↑ Marian:

Moje funkce, podle níž jsem formuloval otázku, je podobná jako Tvoje - mocnina krát Dirichlet :-) Moje původní úvaha, jak formulovat otázku, směřovala k funkci, která je v jednom bodě neomezeně diferencovatelná a všude jinde není ani spojitá, což, jak se hned ukázalo, není možné. Chtěl jsem problém směřovat na funkci

$ D(x)\cdot e^{-\frac 1{x^2}} $

Nakonec jsem slevil ze svých požadavků, a to na druhou derivaci, a problém trochu pozměnil.



Napadla mě ještě jedna úloha:

Podobným způsobem, jako Marián ukázal, lze jednoduše vytvořit funkci diferencovatelnou v jednom bodě a nespojitou v ostatních. Otázka je:

1. Existuje funcke, která by byla diferencovatelná ve všech racionálních číslech a v iracionálních by nebyla ani spojitá?

2. Existuje funkce, která by byla diferencovatelná ve všech iracionálních číslech a v racionálních by nebyla ani spojitá?


Na dva týdny se budu muset odmlčet, takže na případné příspěvky nebudu reagovat. Zítra začnu konvergovat do Provance ve Francii.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#8 04. 08. 2008 16:06

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Prázdninová funkce

↑ Pavel:

Snad bude konvergence rychlá.

A pozor na mé jméno. Já jsem Marian s krátkým druhým "a". Nemám totiž české jméno, ale polské. S příjmením je to trochu jiné, to je pro změnu bulharské. Možná se budete také divit té míchanině, ale vystudoval jsem s vyznamenáním germanistiku.

Offline

 

#9 04. 08. 2008 16:48

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninová funkce

↑ Marian:

Netušil jsem, že v tom je rozdíl, Mariane. Dám si příště pozor.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson