Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 01. 2012 14:34

poly-filip
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

integrál cos^3(x)

Dobrý den
chtěl jsem se zeptat jak se integrují příklady $cos^a(x) ,  sin^a(x)$ když a >2 předem moc děkuji.
$a=2 $ se používají vzorce $sin^2(x)=\frac{1-cos2x}{2} , cos^2(x)=\frac{1+cos2x}{2}$ poté se integrál 'roztrhne 'a integruje se samostatně 1část se zintegruje jako $\frac{1}{2}x$ a u druhé se použije substituce $2x=t$
(u $cos^3(x) $ mě napadá rozložit na $cosx*cos^2(x) $ a poté ještě rozklad toho cos na druhou na$1-sin^2(x) $ (což si myslím že je jen použití  goniometrické 1) a poté per-partes ale nevím zda má úvaha je správná (nepovedlo se mi dopočítat ) )

Prosím o radu a zkontrolování.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Hanis)

#2 02. 01. 2012 15:06 — Editoval Rumburak (02. 01. 2012 15:06)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ poly-filip:
Ahoj.

Na integrál  $\int (1-\sin^2x) \cos x\,\mathrm{d}x $  bude fungovat substituce $y = \sin x$ .

K integracím funkcí tvaru $R(\cos x, \sin x)$ ,  kde R je racionální funkce dvou proměnných, se též používají substituce

                      $y = \tan x$$y = \cot x$ ,   $y = \tan \frac{x}{2}$$y = \cot \frac{x}{2}$ ,

ty poslední dvě by údajně měly fungovat ve všech případech.  Substituce je platná v souladu s příslušnou větou o substituci,
tj. nutno správně volit intarvaly, které proměnná x bude probíhat.

Offline

 

#3 02. 01. 2012 16:00 — Editoval poly-filip (02. 01. 2012 17:29)

poly-filip
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: integrál cos^3(x)

děkuji  použil jsem tvojí substituci a vyšlo mi :
$\int_{}^{}cos^{3}x=\int_{}^{}cosx*(1-sin^{2}x)=\int_{}^{}cost*(1-t^{2})*\frac{dt}{cost}=\int_{}^{}(1-t^{2})*dt=t-\frac{t^{3}}{3}+c=sinx-\frac{sin^{3}x}{3}+c$

tak doufám že to je dobře.(*)

a u $\int_{}^{}sin^{3}x $ rozložím na :$\int_{}^{}sin*(1-cos^{2}x)$ a obdobně použiji substituci$y=cosx$

(*) Upravena integrace a navrácení substituce po připomínce od xfastx  + formální úprava podle upomínek Rumburak .  děkuji

Offline

 

#4 02. 01. 2012 16:13

xfastx
Místo: Blatná/Tábor
Příspěvky: 285
Reputace:   14 
 

Re: integrál cos^3(x)

Určitě to dobře neni
$\int_{}^{}(1-t^{2})  dt= t-\frac{t^{3}}{3}=sin x-\frac{sin^{3}x}{3}+c $
Ale je to stejně asi špatně, když se koukneš do WA (http://www.wolframalpha.com/input/?i=in … 8cosx%29^3) tak je tam použitej vzorec pro výpočet integrálu n-té mocniny cosinu

Offline

 

#5 02. 01. 2012 16:37

poly-filip
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: integrál cos^3(x)

Vím že to v WA vychází jinak ale když jsem psal zápočet tak tam takový příklad byl a určitě cvičící nechtěl aby se to dělalo přes nějaký vzoreček protože nám jej neukazoval

Offline

 

#6 02. 01. 2012 16:43 — Editoval Rumburak (02. 01. 2012 17:03)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ poly-filip:

Bohužel tam máš chyby, většinou spíše formálního rázu,  ve výsledku ses zřejmě upsal (EDIT: mezitím již opraveno).
Substituce $t=\sin x$ ,  tj. $\mathrm{d}t=(\sin x)'\,\mathrm{d}x=\cos x\,\mathrm{d}x$,  dává

$\int \cos^{3}x\,\mathrm{d}x= \int (1-\sin^2x) \cos x\,\mathrm{d}x =  \int (1-t^2) \,\mathrm{d}t  = t-\frac{t^{3}}{3} + C = \sin x-\frac{\sin^{3}x}{3} + C $  .

O správnosti se můžeme přesvědčit zderivováním výsledku - měli bychom tím dojít zpět k výchozí funkci $ \cos^{3}x$ .

EDIT : Že se  výsledek dá pomocí goniometrických vzorců upravit i do jiných tvarů, toť druhá věc.

K těm chybám:

Není možné provádět substituci jen "částečně" -  v jednom substitučním kroku nutno podrobit subsituci VŠECHNY výrazy s proměnnou x.   
Podle které proměnné je další integrace míněna,  je vyznačeno diferenciálem oné proměnné ($\mathrm{d}x,  \mathrm{d}t$ ) -  podle mých zkušeností se vyplatí
ho u integrálů uvádět, jak to zavedli "klasikové"  (tj. pokud se proměnné vypisují, jako zde;  v opačném případě by samozřejmě šlo místo
$\int f(x)\,\mathrm{d}x$ resp. $\int f(t)\,\mathrm{d}t$ a pod.  psát pouze $\int f$ , jak se někdy činí ).

Offline

 

#7 02. 01. 2012 16:44

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: integrál cos^3(x)

obidva tvary sú dobre integrály môžu vyjsť na "pohľad rozdielne",ale líšia sa nanajvýš o konštantu zvlášť pri goniomterických funkciách sú časté na pohľad rôzne výsledky pritom správne


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#8 02. 01. 2012 17:01

poly-filip
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: integrál cos^3(x)

ano udělal jsem chybu v tom že jsem integroval po rozdělení integrálu $\int_{}^{}1 dt $ jako $\int_{}^{}1 dx=x$ což je špatně protože integrujeme podle $dt$ . Když jsem dosazoval nazpátek naší substituci tak jsem dosazoval špatně. už jsem opravil a snad to už je dobře. takže se dá použít substituce u $\int_{}^{} sin^{3}x$ $y=cosx$ ?
(musím uznat že integrály jsou docela chuťovka)

Offline

 

#9 02. 01. 2012 17:04

xfastx
Místo: Blatná/Tábor
Příspěvky: 285
Reputace:   14 
 

Re: integrál cos^3(x)

Jo mělo by to fungovat

Offline

 

#10 02. 01. 2012 17:13 — Editoval Rumburak (02. 01. 2012 17:15)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ poly-filip:
To $1 - t^2$ v integrálu čtvrtém zleva bych ještě dal do závorky, když se to celé pak "násobí" výrazem $\mathrm{d}t$ .

V integrálu  třetím  zleva už untegruješ podle t  a stále tam máš cos x .  Vzhledem k tomu, že  cos x je tam jak v "čitateli" tak  i ve "jmenovateli"
a  celkem se vykrátí, není to podle mne (z hlediska ještě formálnějšího) vyložene chyba, ale nevypadá to zrovna "profesionálně" :-).

Offline

 

#11 02. 01. 2012 17:39

poly-filip
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ Rumburak: opraveno a snad už to vypadá trochu "profesionálně " :D  občas zapomínám na závorky když je integrál ve tvaru $\int_{}^{} (a - b)  dx$ (neberu $dx$ jako  hodnotu (číselnou)) ale je pravda že tam je násobení a podle práce se závorkami je něco jiného $a-b*c$ a $(a-b)*c$

Offline

 

#12 03. 01. 2012 10:06 — Editoval Rumburak (03. 01. 2012 10:38)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ poly-filip:
Nerad rejpu :-), ale toto

(1)          $\int_{}^{}cosx*(1-sin^{2}x)=\int_{}^{}cost*(1-t^{2})*\frac{dt}{cost}$

stále ještě není "profesionální" . Logika tohoto kroku je

             $\int \underline{\cos x}\,(1-\sin^2x) \,\underline{\mathrm{d}x} =\int (1-\sin^2x)\, \underline{\cos x\,\mathrm{d}x}  =  \int (1-t^2) \,\mathrm{d}t  $ ,

protože podtržený výraz $\cos x\,\mathrm{d}x$ je roven $\mathrm{d}t$ . Násobit integrand  a zároveň dělit ho  ať již tím cos x nebo cos t nemá žádný důvod.

Rovnost $\cos x\,\mathrm{d}x = \mathrm{d}t$ sice můžeme vnímat ve tvaru $\mathrm{d}x = \frac{\mathrm{d}t}{\cos x}$, ale vzniklý výraz $\cos x\cdot (1-t^2) \,\frac{\mathrm{d}t}{\cos x}$
měl být vykrácen dřív, než byl zapsán (jak by provedl profesionál :-) ).

Snad bychom se do toho takto nezamotali, kdybys v levém integrálu v (1) měl uveden diferenciál  $\mathrm{d}x$,

Offline

 

#13 03. 01. 2012 10:49 — Editoval Honzc (03. 01. 2012 11:05)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: integrál cos^3(x)

↑ poly-filip:
Samozřejmě, že existují rekurentní vztahy pro výpočet takovýchto integrálů:
$\int_{}^{}sin^{n}(ax)dx=-\frac{sin^{n-1}(ax)\cdot cos(ax)}{n\cdot a}+\frac{n-1}{n}\int_{}^{}sin^{n-2}(ax)dx$
$\int_{}^{}cos^{n}(ax)dx=\frac{cos^{n-1}(ax)\cdot sin(ax)}{n\cdot a}+\frac{n-1}{n}\int_{}^{}cos^{n-2}(ax)dx$
podle kterých to lze vyřešit
Ale jednoduše: (podle tvého značení)
pro $a=2k+1$ (liché číslo, k=1,2...) se jednoduše dá substituce
$sinx=t(cosx=t)$ a využije se toho, že $cosxdx=dt(-sinx=dt)$
a také toho, že $cos^{2k}x=(cos^{2}x)^k=(1-sin^{2}x)^k=(1-t^{2})^k$ (obdobně pro
$sin^{2k}x=(sin^{2}x)^k=(1-cos^{2}x)^k=(1-t^{2})^k$), což pak vede na jednoduché integrály
pro $a=2k$ (sudé číslo, k=1,2...) se postupuje tak, že se využívá vztahů
$(sin^2x)^k=(\frac{1-cos2x}{2})^2 , (cos^2x)^k=(\frac{1+cos2x}{2})^k$ ,
to se jednoduše umocní a pořád tak dokola (budou tam i integrály s lichým exponentem).

Offline

 

#14 03. 01. 2012 11:10

vanok
Příspěvky: 14451
Reputace:   741 
 

Re: integrál cos^3(x)

Ahoj ↑ Honzc:,
A este mame toto
Integraly $\int \sin(t)^p\cos(t)^q dt$ (cf.la règle de Bioche)

sa daju pocitat vdaka

    Ak  p a q sont neparne, tak pouzite u = cos 2t ;
    Ak p je neparne a q parne, tak pouzite u = cos t ;
    Ak p je parne a q neparne, tak pouzite u = sin t ;
    Inac nam neostava nic ine ako linearizacia.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson