Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 10. 2007 21:34 — Editoval petr.kalny (09. 11. 2007 12:25)

petr.kalny
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Permutace

Pěkný večer všem, chtěl bych se s vámi podělit o následující příklady a popřemýšlet nad jejich řešením. Obzvláš? ty první dva mi přijdou jako poněkud obtížné na pochopení. Děkuji.

1. Vymyslete algoritmus (naprogramovatelný např. v Pascalu), který načte řád-
kově zadanou permutaci n prvků, a určí její řád. Odhadněte jeho časovou
složitost.

2. Kolik je permutací nad n-prvkovou množinou s právě jednou orbitou (cyk-
lem)?

Offline

 

#2 29. 10. 2007 22:00

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Permutace

3. Permutace je prosté zobrazení konečné množiny X do sebe, pokud je tam jeden cyklus (více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyklus_%28algebra%29, http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclic_permutation), tak víš, že se prvek nezobrazí sám na sebe, proto u "prvního" výběru máš n-1 možností, u dalšího n-2, ... 1 Takže výsledek je (n-1)!


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#3 09. 11. 2007 12:27

petr.kalny
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Permutace

Nehnete někdo s tímhle? Hlavně s tím prvním.

1. Nech? p je permutace na množině X. Značením p^k rozumíme funkci, která
vznikne k-násobným složením p samy se sebou (bude to opět permutace?). Řád permutace je nejmenší k takové, že p^k = id, kde id označuje identickou permutaci, která každý prvek zobrazí sám na sebe.
Určete řád permutace (2 3 1 5 4 7 8 9 6).

2. Kolik je dvojic (A,B) takových, že A,B ∈ {1, . . . , n} a |A ∩ B| = 1

Offline

 

#4 12. 11. 2007 21:33 — Editoval petr.kalny (13. 11. 2007 16:20)

petr.kalny
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Permutace

Mimochodem pokud jde o ten řád permutace, chápu jej správně tak, že je to nejmenší číslo takové, že bylo-li by jen o 1 větší, začaly by se permutace opakovat?

K příkladu 2: Je správně úvaha, že všech množin A je 2^n, všech množin B také (jedná se o standardní podmnožiny). Tedy celkově 2^(2n) dvojic. Nyní zbývá jen odečíst všechny ty, které mají velikost průniku různou od čísla 1. Jejich počet mi ale nedá spát...

Offline

 

#5 02. 11. 2008 21:21

Holography
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Permutace

k příkladu 1: řešil jsem stejný problém a dospěl jsem k číslu 12, chci se zeptat jestli ti to vyšlo stejně. K výsledku jsem dospěl tak že jsem rozložil permutaci na jednotlivé cykly a poté hledal nejmenší společný násobek délek těchto cyklů. Je to správný postup?

Offline

 

#6 02. 11. 2008 21:47

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Permutace

Pravidlo "jedno téma=jeden příklad" má své opodstatnění.
Takže to shrňme:

První sada
-------------
1. Najdu všechny cykly. Začnu z jedničky, kouknu, kam se mi zobrazí, pak zjistím, kam se zobrazí její obraz, kam obraz jejího obrazu...
po nějaké době se dostanu zpět na jedničku. U všech čísel, která jsou v tomto cyklu si zapamatuji, že jsem jimi prošel. Navíc si uložím délku cyklu. Pak najdu první doposud neprocházené číslo a od něj hledám další cyklus, opět si uložím jeho délku... až najdu všechny délky cyklů, spočítám jejich nejmenší společný násobek. Hledání cyklů běhá v čase O(N), kde N je počet prvků, algoritmus pro společný násobek v čase O(NlogN)

2. Souhalas se Saturdayem -- (n-1)!

Druhá sada
--------------

1. Pokud je to míněno jako zápis cyklem, pak má permutace jeden cyklus délky devět a má i řád 9. Pokud je to míněno jako řádkový zápis, pak  přepsáno do cyklů to dává (1 2 3) (4 5) (6 7 8 9), řád tohoto je nejmenší společný násobek čísel 2,3,4, tedy 12.

2. Určitě bych nepoužil symbol "náleží" ale "je podmnožinou". K řešení: n způsoby vybereme, který prvek je společný množinám A,B. Pro každý z n-1 zbylých máme pak 3 možnosti: zařadit do A, zařadit do B, nezařadit nikam. Celkem máme $n\cdot 3^{n-1}$ možností.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson