Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 12. 2008 23:00

kotry
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

z definice derivace a nevlastní integrál

Z definice derivace vypočtěte hodnotu f′(2) pro funkci



1.př -nemůžu přijít na to jak se mam zbavit té odmocniny
2.př.- stímto zápisem jsem se nesetkal a nevím jestli to můžu řešit jako určitý integrál
-ten třetí příklad je tam omylem

Offline

 

#2 16. 12. 2008 23:06

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

1)

vem si, že to je $(u^2 + 1)^{\frac{1}{2}}$

A derivuješ to jako složenou funkci.

Offline

 

#3 16. 12. 2008 23:08

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ halogan:
Ale on to má dokázať z definície, teda výpočtom limity.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#4 16. 12. 2008 23:19

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ lukaszh:

Ah, pardon, prehledl jsem.

Offline

 

#5 16. 12. 2008 23:26 — Editoval lukaszh (16. 12. 2008 23:39)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ kotry:
Z definície derivácie v bode:
$\lim_{u\to2}\frac{\sqrt{u^2+1}-\sqrt{5}}{u-2}\cdot\frac{\sqrt{u^2+1}+\sqrt{5}}{\sqrt{u^2+1}+\sqrt{5}}=\lim_{u\to2}\frac{u^2-4}{(u-2)\(\sqrt{u^2+1}+\sqrt{5}\)}=\lim_{u\to2}\frac{u+2}{\sqrt{u^2+1}+\sqrt{5}}=\boxed{\frac{2}{\sqrt{5}}}$

Nevlastný integrál:
Označím si hornú hranicu ako limitu pre n idúce do nekonečna. Potom riešim určitý integrál resp. nevlastný integrál a na konci spočítam tú limitu.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#6 17. 12. 2008 00:19

kotry
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

AHA ! díky !
na to jsem taky asi mohl přijít sám ...
ještě jednou díky

Offline

 

#7 17. 12. 2008 08:06

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

lukaszh: Můžeš mi prosímtě napsat, jakou jste se učili definici derivace? Všude se totiž uvádí http://upload.wikimedia.org/math/c/4/5/c450edfa35739aef5f08383b420c2d6b.png a podle tvé mi to příjde snažší. Pak mi ale není jasné, proč nás učili tuto, no nevadí.

Tak tedy pojďme na to:
$f\prime(2)={\lim}\limits_{h \to 0}\frac{\sqrt{(2+h)^2+1}-\sqrt{2^2+1}}{h}=\nl={\lim}\limits_{h \to 0}\frac{\sqrt{4+4h+h^2+1}-\sqrt{5}}{h}=\nl={\lim}\limits_{h \to 0}\frac{\sqrt{h^2+4h+5}-\sqrt{5}}{h}\cdot \frac{\sqrt{h^2+4h+5}+\sqrt{5}}{\sqrt{h^2+4h+5}+\sqrt{5}}=\nl={\lim}\limits_{h \to 0}\ \frac{h^2+4h+5-5}{h(\sqrt{h^2+4h+5}+\sqrt{5})}=\nl={\lim}\limits_{h \to 0}\ \frac{h(h+4)}{h(\sqrt{h^2+4h+5}+\sqrt{5})}=\frac{4}{2\sqrt{5}}=\frac{2}{\sqrt{5}}$


oo^0 = 1

Offline

 

#8 17. 12. 2008 09:03 — Editoval kotry (17. 12. 2008 09:29)

kotry
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

no teď jsem se k tý definici musel vrátit protože, já mam taky napsanje ten 2. vzorec...

ttopi : kde si vzal "4/2 "x odmocnina z 5 ??

Offline

 

#9 17. 12. 2008 09:14

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

Tak už jsem to našel. Ten můj vzorec zřejmě vyplívá z toho Lukaszhova.

Aneb http://forum.matweb.cz/upload/641-der.JPG


oo^0 = 1

Offline

 

#10 17. 12. 2008 10:36

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ ttopi:
Už to, že ti vyšlo to isté zrejme nebude náhoda. Derivácia je definovaná dvoma spôsobmi. Prvý je derivácia funkcie ako funkcia:
$f'(x):=\lim_{h\to0}\frac{f(x+h)-f(x)}{h}$
Výpočtom tejto limity ti vyjde nová funkcia. Nie číslo. Druhá je derivácia funkcie v bode. Výpočtom tejto ti vyjde konkrétne číslo - derivácia v bode:
$f'(a):=\lim_{x\to a}\frac{f(x)-f(a)}{x-a}$
Keďže ↑ kotry: sa pýta na deriváciu v konkrétnom bode, použil som druhú definíciu. Ty si vytvoril nejaký hybrid definície, a to už by mohlo byť v rozpore z dôkazom, keďže na dôkaz sa musia používať zadefinované pojmy.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#11 17. 12. 2008 10:39 — Editoval ttopi (17. 12. 2008 10:40)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ lukaszh:

????

Já jsem použil korektní definici a skrze ní našel hodnotu derivace v bodě. Vyšlo mi číslo, nikoliv funkce.

A jakýpak hybrid? Takhle je to psáno v literaturách, na internetu, i ve škole jsme to dělali takto.


oo^0 = 1

Offline

 

#12 17. 12. 2008 10:43

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ ttopi:
Tak keď ste to dělali tak, tak to tak dělej, ale tie definície sú definície. Z nich deriváty sú deriváty.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#13 17. 12. 2008 10:46

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

Promiň, ale v tomhle se asi neshodnem. Nevím, proč by můj výpočet neměl být úplně korektní, když vycházím z korektní definice. Takto se derivace prostě definuje.


oo^0 = 1

Offline

 

#14 17. 12. 2008 16:27

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ ttopi:
Mohol by si mi prosím ťa ukázať tú definíciu. Podľa mňa má ta definícia byť taká ako som uviedol. Tá tvoja vychádza z druhej substitúciou:

Áno tak to je, ale pôvodná definícia je taká aká je. Deriváty môžem robiť len z definície počas výpočtu. Viem, že to je puntičkárske, ale chceme to poriadne dokázať, no nie?


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#15 17. 12. 2008 16:37

vencaodin
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

pokoušel jsem se spočítat tento příklad. Ani za boha mi to nešlo. pomůže mi někdo?

Řešení počáteční úlohy
cosx.siny dx - cosysinx dy=0

Offline

 

#16 17. 12. 2008 16:42

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ lukaszh:

No ano, já vím, že se vychází z počátku z toho, co jsi napsal ty, ale konečná podoba, kterou jsem uvedl já, je sama o sobě definicí a to postačující.

Mě to trochu připadá, jakobys chtěl, aby se na ZČ počítaly objemy těles přes integrály, protože přece vzoreček pro obsah kruhu je odvozen z integrálu a bez něj by se na ten vzorec asi nepřišlo.

Neboli chci tím říct, že pokud něčeho využiješ pro vznik něčeho nového, i to nové je samo o sobě pravdivé a není to žádný hybrid, jako jsi to nazval ty.

Hezký zbytek dne :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#17 17. 12. 2008 17:05

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ lukaszh:

Souhlasil bych s ttopim.

To že je to derivace v bodě (výsledek je číslo) nebo derivace (výsledek je funkce), to můžeš rozlišit u obou definic, záleží na tom, jestli se na a díváš jako na jeden bod nebo na proměnnou.

Co se definuje a co se odvodí je asi pouze věcí přístupu, obě definice jsou ekvivalentní, jak jsi ukázal. Řekl bych, že jsem se častěji setkal s definicí (ať už je a číslo nebo proměnná)

$f'(a)=\lim_{h\to 0}\frac{f(a+h)-f(a)}{h}$

Offline

 

#18 17. 12. 2008 17:07

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ ttopi:
Ahoj,
myslím, že túto diskusiu by sme neskončili ani za rok :-) Áno, vzorce je možné používať pri výpočtoch, ale toto bol dôkaz, tak to treba riešiť od začiatku. Aj tak myslím, že už je to zbytočné riešiť lebo podstatu chápeme obaja, len mi ide o to, že hneď na začiatku svojho dôkazu si neuviedol základnú definíciu derivácie. Ale to je jedno, už sa mi to nechce riešiť :-))


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#19 17. 12. 2008 17:08

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ BrozekP:
V Čechách je asi iný prístup :-) Na Slovensku používame tú definíciu ktorú som uviedol. Nuž región je región :-D


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#20 17. 12. 2008 17:21 — Editoval BrozekP (17. 12. 2008 17:24)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

↑ lukaszh:

Neřekl bych, že to bude rozdíl v regionech, spíš ve vyučujících nebo učebnicích. My jsme si na střední uváděli obě definice jako ekvivalentní (ve středoškolské učebnici je uvedena ttopiho definice). Na vejšce v matematický analýze tu tvoji, v učebnicích co mám k matematické analýze je také ta tvoje. Druhá definice je vždy uvedena jako poznámka.

Když se ale podíváš na derivaci ve směru, pak se použije něco na způsob ttopiho definice (h se násobí vektor, který udává směr, ve jmenovateli je pak norma h). Proto mi asi přišlo, že je ta definice častější, protože to teď ve škole pořád děláme.

Offline

 

#21 17. 12. 2008 17:22

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: z definice derivace a nevlastní integrál

Zřejmě slušnej oddíl :-)

(BTW: O žádný důkaz se jednat nemělo, pouze výpočet derivace v bodě - to jsme provedli oba a výsledek se shoduje, takže OK)


oo^0 = 1

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson