Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
peligre napsal(a):
tomu nerozumím :-(
Na pohled to vypada hororove, ale je to takovy standardni postup - zacina tak, jak postupujes - pokud se v zavorce podarit osamostatnit 1, tak jeste zkontrolujeme zbyvajici zlomek, zda splnuje podminku, ze cely zlomek se blizi 0 pri x se blizi k nekonecnu - je to tak, splneno.
Ted si dodame odvahy a "pretvorime" ten zlomek tak, ze ho cely posleme do jmenovatele - nemuzeme ho ale poslat rovnou, bez upravy, ale v jmenovateli se musi objevit puvodni zlomek "pretoceny". To je polopaticky vyklad - pokud si to chces overit, tak zkus cely ten vyraz po prevraceni vypocitat jako deleni 1 zlomkem a uvidis, ze puvodni zlomek se vrati bez zadne ujmy.
Proto prilis nevahame a proste tento figle pouzijeme. Stejne tak pouzijeme "pridani" mocniny nad zavorku - musi "kopirovat" jmenovatel zlomku v zavorce. Toto "pridani" mocniny, uz by zmenilo cely vysledek, proto za mocninu pridame jeste dalsi mocninu, ktera je "prevracena" k puvodni mocnine. Pokud obe pridane mocniny mezi sebou vynasobis, tak dostanes 1. Coz znaci, ze jsme vlastne nic nebezpecneho neprovedli.
Ted ale muzeme vyuzit limitu, kterou zde uvadi kolega Atol a ktere na Vychode se dokonce rika "druha pozoruhodna limita"
an je v tomto pripade cely jmenovatel, tak jak byl vytvoren, proto cela zavorka i s mocninou se nahradi e. Zustala nam ale dalsi mocnina za zavorko 2*n/(n2+1) Jelikoz n se blizi k +oo, tak tady provedeme upravu, co jsme spolu cvicili - deleni nejvetsi mocninou a dostateme 2/2, coz je 1, pro cely vysledek je pouze e.
Ted to povidani shrnu:
1. overime si v zavorce, ze citatel zlomku je vetsi nez jmenovatel (to je opravdu dulezite) a osamostatnime 1,
2. Zbyvajici zlomek upravime prevracenim a umistenim do jmenovatele, citatel 1.
3. pridame mocninu - zlomek a za zavorku mocninu - prevraceny zlomek
4. zavorku s mocninou nahradime e,
5. ve zbyvajici mocnine provedeme upravy, vcetne pouziti zadani, ze n se blizi oo.
Pro poradek, je to polopaticky postup, ktery ma samozrejme strohou podstatu, ale pro pouziti staci takto polopaticky :-)
Za pripomenuti postupu dekuji, Ado :-)
Offline
x^3 -3x+2=0
pokud to nejde jinak, pokus se jeden koren uhodnout - dost casto to byva 1 nebo -1. Tady mame 1 - zkus to cislo dosadit za x, dostanes 0. To je spise napoveda, ze rozlozit pujde a co se ma objevit v rozkladu.
ted udelam takovy krok (misto -3x napisi -x - 2x a budu vytykat po dvojicich:
x^3 -x - 2x +2 = x(x^2-1) -2(x-1) = x(x-1)(x+1) -2(x-1) = (x-1)(x(x+1)-2) =
(x-1)(x^2+x-2) = (x-1)(x-1)(x+2) = 0
vysledek: 1, -2
Offline