Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 11. 04. 2016 20:04

LucieD
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: FEK ZČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku

Ahoj,

v rámci dotazníkového šetření jsem použila otázku, kde respondenti měli seřadit prvky dle svých preferencí od nejdůležitější (číslem 1.) po nejméně důležité. Vytvořila jsem si tabulku, kam jsem si jendotlivé prvky napsala a ke každému jsem doplnila kolikrát na jakém místě byl zvolen. Teď ale, nevím, jak zjistit pořadí, protože takto se mi některé četnosti opakují a na některých pozicích se některé prvky vůbec nevyskytují, takže to zkresluje.

Zkoušela jsem různé aritmetické průměry, různě to násobit, ale přijde mi, že to není správně. Ani nevím, jak tento můj problém správně pojmenovat, takže nevím, co na netu hledat.

Děkuji :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) LucieD)

#2 11. 04. 2016 22:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku

Zdravím,

ještě můžeš spočítat celkové body jednotlivých prvků - např. prvek A dostal 5x 1. místo, 2. krát 2 místo a 8x 5. místo, celkem dostal (5+4+40) bodů. Potom prvky seřadíš podle celkového počtu bodů a s nejmenším součtem bodů dostane největší prioritu.
Na ČSÚ byla přímo metodika tvorby a vyhodnocení dotazníků, něco podobného, jako 2. část odkazu, ale není to přesně ono.  Téma přesunu do Ostatního.

Offline

 

#3 12. 04. 2016 18:22

LucieD
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: FEK ZČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku

↑ jelena:
Děkuju moc za radu,
takto jsem to právě taky zkoušela, ale nejsem si jistá, jestli je to takto právě správně, jestli na to neexistuje nějaký určitý statistický vzorec.

Offline

 

#4 12. 04. 2016 20:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku

↑ LucieD:

dotazníkové šetření je pouze prostředek pro sběr dat, v práci jsi pravděpodobně chtěla ověřit některou hypotézu, proto jsi dotazník navrhla (a zkontrolovala, že návrh dotazníku, způsob sběru dat a vyhodnocení splní Tvé potřeby pro práci s vyslovenou hypotézou). Tedy i tuto část metodiky jsi měla mít hotovou před poskytováním dotazníků respondentům. Jelikož když až po sběru dat začneš navrhovat způsob vyhodnocení, tak je riziko, že data zpracuješ tak, jak se to Tobě hodí :-)
Můžeš zpracovat některým ze zde uvedených postupů, ale prober to s vedoucím práce, zda to tak bude dostačující (jinak literatury na zhodnocení škálových otázek je dost). Přeji zdárné dokončení, zdravím.

Offline

 

#5 13. 04. 2016 17:16

LucieD
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: FEK ZČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku

↑ jelena:
Děkuju mockrát, teď už vím, jak na to :-)

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Výpočet k určení četnosti a síly výsledků dotazníku (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson