Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 10. 2016 17:34

aniuce
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Wolfram alpha

Dobrý den,
prosím o radu jak zadat do wolfram alpha abych zjistila teplo, přenos tepla mezi 2 tělesy
Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) aniuce)

#2 22. 10. 2016 10:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Wolfram alpha

Zdravím,

zkus se podívat po některém podobném widgetu nebo něco takového. Popř. doplň přímo znění, co bys chtěla vkládat. Děkuji.

Offline

 

#3 24. 10. 2016 14:25 — Editoval aniuce (24. 10. 2016 14:32)

aniuce
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Wolfram alpha

Děkuji,
máme příklady ze ZŠ z fyziky spočítat klasicky i ve Wolfram Alpha.
V termodynamice
„Jaké množství tepla musí předat plamen hořáku, aby zahřál svářecí železný drát o hmotnosti 0,1 kg a teplotě 20 °C na teplotu tání t0 = 1 535 °C?“
anebo
„Měděný drát, jehož délka při teplotě 18°C byla 150 cm, zahřál se při průchodu elektrickým proudem a prodloužil se o 9 mm. Na jakou teplotu byl drát ohřátý?“

děkuji

Offline

 

#4 24. 10. 2016 20:20

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Wolfram alpha

↑ aniuce:

děkuji. Předpokládá se, že postup výpočtu znám, mám příslušný vzorec a WA budu používat jako informační zdroj pro nalezení tabulkových údajů + pro kontrolu číselného výpočtu. Potom pro železo najdu měrnou tepelnou kapacitu c=449 J/(kg*K) a dosadím všechno do vzorce $Q=mc\Delta t$, číselné hodnoty zadám do WA (jednotky převádět nemusím, jinak bych také použila WA).

V druhé úloze budu postupovat obdobně: nalezení tabulkové hodnoty pro Cu, vzoreček pro délkovou teplotní roztažnost $l=l_0(1+\alpha (t_2-t_1))$, od WA mohu chtít ještě vyjádření $t_2$, výsledek odvození a dosadím hodnoty (jednotky ve WA převedu).

Něco takového se požaduje? Děkuji za další upřesnění.

Offline

 

#5 25. 10. 2016 12:53

aniuce
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Wolfram alpha

děkuji kdyžtak to takhle zkusím,
ale ostatní příklady jsme měli že jsem když to šlo zadali všechny hodnoty najednou rovnou do řádku

například zjištovali jsme dráhu: dali jsme : speed=30m/s, time = 20 s, distance =?


tohle tedy bude iron specific heat at STP,  weight = 0,1kg a teplota (což nevím jak zapsat, jsou 2)
a heat = ? do jedné řádky
ale nějak mi to nevychází

Offline

 

#6 25. 10. 2016 18:50 — Editoval jelena (26. 10. 2016 15:25)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Wolfram alpha

↑ aniuce:

také děkuji, ale

například zjištovali jsme dráhu: dali jsme : speed=30m/s, time = 20 s, distance =?

asi vám vysvětlili důvod takové práce - je možné upřesnit, nebo i přímo odkaz na stránky předmětu? Mně to bohužel uniká (jak si třeba při tomto zadání uvědomíš, že jde o pohyb rovnoměrný přímočarý?) WA umožňuje řešit nenáročné slovní úlohy (matematika, chemie, patrně i fyzika), ale asi jen velmi omezeného rozsahu (i chyby se našly).

tohle tedy bude iron specific heat at STP,  weight = 0,1kg a teplota (což nevím jak zapsat, jsou 2)
a heat = ? do jedné řádky

spíš "mass=0,1kg" ("weight" má jiný fyzikální smysl). Pokusím se to nějak zadat (neslibujíi), ale přeci se tak nebudeš mořit s každým zadáním. Raději používej vlastní vzorce a jen kontrolu číselného dosazování hodnot do vzorce (popř. kontrolu odvození hledané veličiny), jak navrhuji v předchozím příspěvku. Nebo to rovnou prokonzultuj to s autorem zadání a celého nápadu (z jiných příspěvku tipuji na VŠ pedagogického směru?). Děkuji za další informace.

Edit: nějaký univerzální způsob zápisu slovních úloh do WA jsem nenašla.

Offline

 

#7 27. 10. 2016 09:20

aniuce
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Wolfram alpha

Děkuji,
paní nám poslala zadala příklady, 10 různých okruhů z fyziky, máme se právě naučit, že stačí zadat veličiny a vypočte nám to, abysme ani nepotřebovali vzoreček. Už jsem jí psala tak uvidím, děkuji

Offline

 

#8 28. 10. 2016 11:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Wolfram alpha

↑ aniuce:

Zdravím, při všem obdivu k možnostem WA mi to přijde trošku přehnané ("že stačí zadat veličiny a vypočte nám to, abysme ani nepotřebovali vzoreček"). Snad nebudu jediná, kdo by chtěl vidět typy takových úloh a postupy vložení, přidej potom, prosím, pokud bude možnost nebo pokud budeš mít upřesnění.

A ještě prosím: "abychom" :-) Děkuji.

Offline

 

#9 31. 10. 2016 09:29

aniuce
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Wolfram alpha

Děkuji za rady, se všemi typy úloh mi to šlo, ale termodynamika, ne, tak uvidím jak paní profesorka pomůže

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson