Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 06. 2009 21:00

kelibor
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Odstředivá síla

Už kdysi mě napadl takový příklad. KLasický kolotoč a chtěl bych vyjádřit úhel, o který se odchýlí lano sedaček od ukotvení. Vypočítal jsem to jako úhel, který svírá výslednice odstředivé síly a tíhy s osou kolotoče. No jo, ale on se tim zase změní ten poloměr. Tím pádem se zvětší i odstředivá síla o něco. Ale na nějaké hodnotě se to ustálí, jak to vyjádřit, co Vy na to?

Offline

 

#2 18. 06. 2009 21:58

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Odstředivá síla

Poloměr stojícího kolotoče je r, sedačka je na laně délky l, kolotoč se bude točit úhlovou rychlostí omega, lano bude při točení se svislicí svírat úhel alfa a gravitační zrychlení je g. To jsem vyjmenoval veličiny, které známe. Pak už jen napíšu čemu se rovná tangens alfa:

$\tan\alpha=\frac{F_o}{F_g}=\frac{m\omega^2(r+l\sin\alpha)}{mg}=\frac{\omega^2(r+l\sin\alpha)}{g}$

Zbývá vyřešit rovnici vzhledem k alfa.

Offline

 

#3 28. 06. 2023 22:27

Vednice
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Odstředivá síla

Zdravím,
vymýšlím jednoduchý měřák odstředivé síly na kolotoč. Volně visící závažíčko se stupnicí. Při řešení stupnice jsem to zkusila přes sčítání sil a dospěla jsem ke vztahu tg(alfa) = Fo/Fg a tedy že Fo= Fg*tg(alfa)

Pak mi vyšlo, že 100g závaží (Fg=1) pod úhlem 45° by mělo vypovídat o odstředivé síle velikosti 1N, 64°=2N, 72°=3N, apod.

Příjde mi to nějaké moc jednoduché a nikde na netu jsem nic podobného nenašla, uvažuju správně?

Offline

 

#4 29. 06. 2023 08:08

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4889
Reputace:   125 
 

Re: Odstředivá síla

Jo, pokud se bude kolotoč točit konstantní rychlostí, tak je to přesně jak píšeš. A ano, je to jednoduché, nic složitého na tom není.

Offline

 

#5 29. 06. 2023 08:10

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4889
Reputace:   125 
 

Re: Odstředivá síla

Ve skutečnosti to teda měří spíš odstředivé zrychlení (ve vztahu k tíhovému zrychlení). Pokud ti stačí zrychlení, nemusíš ani řešit, jak je závaží těžké, protože všechna závaží se vychýlí o stejný úhel.

Offline

 

#6 07. 01. 2024 21:30

LT2000
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Odstředivá síla

Dobrá den, potřeboval bych poradit s řešením jedné úlohy

Znění: Jaký uhel náklonu při jeho maximální rychlosti musí zvolit cyklista, aby bez problémů projel zatáčku o poloměru 15m, pokud koeficient vlečného tření galusek fs=0,41. (odpor vzduchu zanedbejte)

Zkoušel jsem počítat přes maximální rychlost 7,76m/s, která mi vyšla takto, nebo zda na to mám jít přes maximální náklon, nevím si rady tak se obracím na větší odborníky. Popřípadě děkuji za nějaký návod k vyřešení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson