Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 06. 2008 18:29

cecha
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

matematické symboly

dobrý den ... asi vám to přijde sivné ale chtěl bych se zeptat co znamenají následující symboly ... hledal jsem o tom něco na internetu ale nic jsem nenašel ... jde o tyto symboly  $\sum_{a}^{b} \int_{a}^{b}$

Offline

 

#2 03. 06. 2008 18:39

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:
$\sum_{a}^{b} \int_{a}^{b}$ ..
první symbol je suma , či sumace a označuje součet  (sčítání) čísel od a do b
Druhé označení je z integrálního počtu . Pojem integrálu je zobecněním pojmů jakou je například plocha , objem , součet či sumace .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#3 03. 06. 2008 18:53 — Editoval cecha (03. 06. 2008 18:54)

cecha
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

aha takže jestli jsem to dobře pochopil tak $\sum_{1}^{5}$ je vlastně1+2+3+4+5 ??

Offline

 

#4 03. 06. 2008 19:01

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:Ano :-) nebo o součet množiny prvků např.$a_1,a_2,a_3,a_4,a_5$Integrál je v podstatě totéž pro vyšší matematiku .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 03. 06. 2008 19:13

cecha
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

Ivana napsal(a):

↑ cecha:Ano :-) nebo o součet množiny prvků např.$a_1,a_2,a_3,a_4,a_5$Integrál je v podstatě totéž pro vyšší matematiku .

tak to děkuju za vysvětlení :)

Offline

 

#6 03. 06. 2008 20:33

martanko
Místo: banska bystrica
Příspěvky: 493
Reputace:   
Web
 

Re: matematické symboly

no toto... takyto prispevok by som v zakladnej skole nikdy necakal :D

Offline

 

#7 03. 06. 2008 21:01

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: matematické symboly

↑ martanko:Ale ano , někdy se to používá při vyjádření součtu například vnitřních úhlů v trojúhelníku . Záleží na tom , zda jsou žáci ochotní přijmout něco nového . A zda je učitel k tomu vede . Ta sumace není zas tak složitá na pochopení . :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#8 03. 06. 2008 21:06

M!CHAL
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

Ivana napsal(a):

↑ martanko:Ale ano , někdy se to používá při vyjádření součtu například vnitřních úhlů v trojúhelníku . Záleží na tom , zda jsou žáci ochotní přijmout něco nového . A zda je učitel k tomu vede . Ta sumace není zas tak složitá na pochopení . :-)

s náma to učitelka teda v životě nedělala a to ted vycházím základku a myslím že máme víc než dobrou učitelku na matiku

Offline

 

#9 03. 06. 2008 21:10

M!CHAL
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

$ \mathop{\lim}\limits_{a \to \infty} $ co toto prosím unamená? jde mi hlavně o tom lim a to pod tím nejspíš to bude vyjádření něčeho od a do nekonečna? ale je to jen doměnka. Děkuji M!CHAL

Offline

 

#10 03. 06. 2008 21:25

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

lim je zkratka pro limitu, coz je nastroj matematicke analyzy, ktery slouzi ke zjistovani chovani funkci ci posloupnosti v pro nas zajimavych bodech, napriklad nevlastnich nebo v bodech nespojitosti. symbol $a \to \infty$ oznacuje, ke kteremu bodu se limitne blizime, tj. kde vysetrujeme chovani funkce nebo posloupnosti

Offline

 

#11 03. 06. 2008 21:31

cecha
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

Ivana napsal(a):

↑ martanko:Ale ano , někdy se to používá při vyjádření součtu například vnitřních úhlů v trojúhelníku . Záleží na tom , zda jsou žáci ochotní přijmout něco nového . A zda je učitel k tomu vede . Ta sumace není zas tak složitá na pochopení . :-)

no jako se školou to nemá nic společného my máme ve třídě spíš na matiku natvrdlé lidi lidi tak jsme spíš pozadu ........ mě matika jde skvěle a baví mě tak se zajímám o složitější věci .... jinak ještě jsem se chtěl zeptat když bude funkce $y=\sum_{x}^{8}$ tak definiční obor budou jen body že ?? a když je sumace $\sum_{8}^{1}$ tak to nemá řešení nebo co se s tím dělá ??

Offline

 

#12 03. 06. 2008 21:37

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:

Definicni obor nejsou body. Df nikdy nejsou body. Je to mnozina prvku, ktere muzes dosadit za x. Dalo by se tedy jakoby rict, ze body. Body, ktere jsou na ose x s y souradnici 0.

Offline

 

#13 03. 06. 2008 21:49

martanko
Místo: banska bystrica
Příspěvky: 493
Reputace:   
Web
 

Re: matematické symboly

↑ plisna:
neviem ci ma daky vyznam hovorit ziakovi zakladnej skoly co je to limita a naco je to dobre.. ja som sa osobne s limitou spoznal prvykrat na vysokej skole, tiez mozem povedat ze naucil som sa na teorii funkci ako sa da vyraz rozdelit na parcialne zlomky, ako funguje charakteristicka rovnica a ine veci... a az na konci semestra nam povedal ze to budeme potrebovat vo vyssich rocnikoch, tak isto to je aj na zakladnej skole.. ono sa neda vediet hned vsetko.. a je nutne budovat na niecom, tym ze niekomu poviem definiciu limity tak ho asi len tazko poposuniem dopredu ked nema ani paru co je infimum alebo supremum ;)

Offline

 

#14 03. 06. 2008 21:53

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

to cecha: zapis $y=\sum_{x}^{8}$ nema tak dvakrat smysl, chybi totiz argument sumy. rozumnejsi by bylo definovat nejakou funkci treba takto:

$y(x) = \sum_{i=1}^5 x^i = x + x^2 + x^3 + x^4 + x^5$

nebo $y(x) = \sum_{i=1}^x i = 1 + 2 + 3 + \dots + (x-1) + x$

definicnim oborem mohou byt ciselne mnoziny, ale klidne i polynomy, ale to uz zabihame uplne nekam jinam

Offline

 

#15 03. 06. 2008 21:55

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

to martanko: to, ze ty jsi se setkal s limitami az na vysoke skole jeste prece neznamena, ze to plati pro ostatni. navic limity se uci uz na stredni skole, tak alespon bude mit cecha naskok.

Offline

 

#16 03. 06. 2008 22:01

martanko
Místo: banska bystrica
Příspěvky: 493
Reputace:   
Web
 

Re: matematické symboly

↑ plisna:
ja som mal tu smoju ze som nemal na strednej ani nic podobne ako bol logaritmus ci exponencialne rovnice.. preto je mi neprirodzene aby tak mlady clovek ktory ma zaklady fakt minimalne z minimalnych ho zaujimali taketo veci.. ale cest vynimkam, ja som za... kto ma zaujem a otazky tak nech sa pyta :)

Offline

 

#17 04. 06. 2008 15:14

cecha
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

ještě jsem narazil na tento symbol $\partial$ co to je ??

Offline

 

#18 04. 06. 2008 15:21 — Editoval LUC!NK@ (04. 06. 2008 15:25)

LUC!NK@
Příspěvky: 87
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:
$\partial$
našla jsem,že to znamená parciální derivace
Parciální derivace funkce více proměnných je  derivací dané funkce, při které se derivuje pouze vzhledem k jedné z proměnných, zatímco ostatní proměnné jsou považovány za konstanty :-)

Offline

 

#19 04. 06. 2008 15:37

martanko
Místo: banska bystrica
Příspěvky: 493
Reputace:   
Web
 

Re: matematické symboly

↑ LUC!NK@:
asi tak :) vedel som ze je to niekde z analyzy.. a nasiel to tiez len pri parcialnych derivaciach :)

Offline

 

#20 04. 06. 2008 15:41 — Editoval martanko (04. 06. 2008 15:44)

martanko
Místo: banska bystrica
Příspěvky: 493
Reputace:   
Web
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:
nasiel som pre teba nove znaky ;)
$ \prod \nl \oint \nl \aleph \nl \nabla \nl \forall \nl \exists \nl \uplus \nl \amalg \nl \propto \nl \smile \nl $
a desiatky inych..len sa mi to nechce vypisovat :) zhrnul by som ich pod nazov binarne a relacne operatory

Offline

 

#21 04. 06. 2008 15:49

LUC!NK@
Příspěvky: 87
Reputace:   
 

Re: matematické symboly

↑ cecha:
http://www.aldebaran.cz/download/amp_math.html

tady je taky něco zajímavého... :-))

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson