Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 10. 2012 21:57

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Pojďme zavřít toto fórum

Nepanikařte!

V souvislosti s výpadky, které opět máme, bych navrhoval na první pohled drastické řešení. Toto fórum 1.0 v podstatě zavřeme a nějak rozumně zakonzervujeme a vytvoříme nové fórum 2.0. Toto nové fórum 2.0 bude používat kopii současné databáze, ze které vymažeme všechny příspěvky starší třeba tří měsíců. Všechna ostatní data (například uživatelé) zůstanou. Fórum 2.0 bude muset běžet na jiné adrese, aby zůstaly zachovány adresy starých vláken z fóra 1.0. Takže by běželo třeba na adrese forum.matweb.cz/2/ nebo forum2.matweb.cz.

Z pohledu uživatele fóra by se tak (ne)změnilo toto:
— Fórum 2.0 by běželo na jiné adrese.
— Fórum 2.0 by obsahovalo pouze malou část historie (příspěvky, vlákna) fóra 1.0.
— Fórum 1.0 by obsahovalo všechna data, která aktuálně jsou v databázi. Nic by se nesmazalo.
— Na fórum 1.0 by se ideálně nešlo ani přihlásit, aby se tam už nic nemohlo měnit a mohlo se to nějak zakonzervovat.
— Všechny příspěvky z fóra 1.0 by byly zachovány na svých současných adresách. Toto je pro mě důležité, nechci měnit adresu žádné stránky z fóra 1.0, vyhledávače by se z toho nejspíš zbláznily. Důsledkem toho ale musí mít fórum 2.0 v URL něco jinak, tj. buď to forum2, nebo .cz/2/.
— Hlavní strana forum.matweb.cz bude tam přesměrovaná na novou verzi fóra, aby ten, kdo odkazuje fórum odkazoval na aktuální fórum. Hlavní strana fóra 1.0 bude dostupná na nějaké adrese forum.matweb.cz/puvodni.html například. Fórum 2.0 na tuto starou hlavní stranu bude odněkud odkazovat.
— Veškeré prostředí fóra 2.0 by zůstalo stejné, všechny zdrojové soubory se zkrátka jen nakopírují do nového adresáře. Změní se pouze data v databázi.

Cílem je, aby se co nejméně přistupovalo do obrovské databáze fóra 1.0, což vytváří značnou zátěž na server. Databáze fóra 2.0 bude skoro prázdná, takže by to měl server zvládat daleko lépe. Myslím si, že toto řešení vystačí na delší dobu než postupné zalepování různých funkcí a ořezávání fóra a ta cena za to není nakonec moc vysoká. Nejvíce to bude vidět na vyhledávání ve fóru 2.0, které nebude hledat v příspěvcích fóra 1.0. Tomu by se dalo trochu pomoc tím, že přidám i hledání google, kde nastavím, aby hledal na doméně forum.matweb.cz a forum2.matweb.cz současně. (Ještě poznámka: na adrese forum2.matweb.cz už existuje klon tohoto fóra, ale nemá nic společného s tímto nápadem.)

Co vy na to?


2+2=4

Offline

 

#2 07. 10. 2012 22:07

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee: na jak dlouho to asi bude? na stejnou dobu, jako běží toto fórum dosud?

Offline

 

#3 07. 10. 2012 22:12

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ mikl3: Pokud se neprovedou ještě další optimalizace, tak spíš méně, protože návštěvnost fóra stále roste a vedle toho fórum 1.0 bude pořád něco málo z výkonu serveru spotřebovávat. Nicméně pak můžeme přejít na fórum 3.0, zatímco optimalizovat kód už dále zase tak moc nejde.


2+2=4

Offline

 

#4 07. 10. 2012 22:48

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

Pojďme zavřít toto fórum

jsem pro. stejně tu akorát ztrácíme čas a napomáháme lemplům:)

Offline

 

#5 08. 10. 2012 15:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

S kolegou Stývem plně souhlasím :-) Dokonce bychom mohli zařadit jeho slogan do konkurzu o nové motto.

Na druhou stranu mít opět před sebou skoro prázdný černý plácek (uklízený - ach) také není zlá perspektiva.

↑ Lukee:

očekává se od nás, prosím, nějaká speciální aktivita typu přidání aktualizujícího příspěvku do tématu, bez kterého se neobejdu, nebo něco podobného? Nebo stačí, když budeme plně důvěřovat Tvým strategickým plánům, nebudeme překážet a bez paniky a v klidu si počkáme na vývoj událostí. Děkuji a pozdrav.

Offline

 

#6 08. 10. 2012 16:50 — Editoval Lukee (08. 10. 2012 16:52)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ jelena: Stačí plně důvěřovat :-). Když to zjednoduším, tak se nejdřív udělá kopie současné databáze 1.0, z této databáze 2.0 se vymažou staré příspěvky a nějaké další staré záznamy. Pak se překopírují zdrojové soubory fóra na forum2.matweb.cz a napojí se na databázi 2.0.

Pokud budete chtít ponechat nějaké speciální témata (plánuji ponechat např. zvýrazněná témata), tak by to mělo jít, stačí je jen vypsat a já nějak zařídím, ať se nesmažou.


2+2=4

Offline

 

#7 09. 10. 2012 11:56

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

ako to vlastne funguje? ak sa nainštaluje nanovo nejaké fórum (punBB, phpBB, SMF, atď) , ale pripojí sa na "starú" databázu iného fóra toho istého typu, tak sa to tvári ako "zabehnuté" fórum čiže s veľa úžívateľmi, príspevkami a tak?


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#8 09. 10. 2012 12:18

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ jarrro: Ano. Je to stejné, jako když změníš/aktualizuješ emailového klienta, řekněme. Ty máš sice jiného klienta (Outlook->Thunderbird), ale data (=emaily) zůstávají stejná.


2+2=4

Offline

 

#9 27. 10. 2012 12:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee:

Zdravím, je to přivolatelský příspěvek :-)

K tématu:

Lukee napsal(a):

Pokud budete chtít ponechat nějaké speciální témata (plánuji ponechat např. zvýrazněná témata), tak by to mělo jít, stačí je jen vypsat a já nějak zařídím, ať se nesmažou.

Pokud platí Pavlův B. teoretický předpoklad, tak by to byla dle mého názoru nejjednodušší cesta jak něco označit za určené k přesunu. Asi budeme muset se vzchopit, označit a stěhovat (je to bohužel zpomalené a zasekává se).

Děkuji.

Offline

 

#10 27. 10. 2012 17:17 Příspěvek uživatele Aquabellla byl skryt uživatelem Aquabellla. Důvod: Spletla jsem si téma, Jelena je moc rychlá v psaní

#11 01. 11. 2012 12:44

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

Zdravím,

ač mi nebyl potvrzen teoretický předpoklad, věřím, že funguje, proto:
a) vybrala jsem si do "oblíbených" témata převážně organizačně technického rázu + příběh Jarmily na čtení na cestu,
b) do Věčných jsem něco přidala (chcete ještě něco doplnit?) - také k přesunu,
c) předpokládám, že se vezmou zvýrazněna témata,
d) jaký časový úsek je stanoven pro další témata + podmínky (bez reakce? nevyřešené apod.)?
e) jak vidíte témata v Zajímavých a Vzorových?
f) zapomněla jsem na něco?
g) vybíral(a) ještě někdo něco? :-)

Děkuji, mám dojem, že budeme muset přesunout.

Offline

 

#12 01. 11. 2012 15:07

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ jelena:
a) Jo, to by mělo stačit.
c) Ano, ta zůstanou.
d) Když jsem to zkoušel, tak jsem to nastavil tak, že zůstala všechna témata, do kterých za poslední měsíc někdo přispěl.
e) Ta se klidně můžou všechna přenést, jak chcete. Stejně jich není moc.
f) Asi ne :-)
g) Asi ne :-)


2+2=4

Offline

 

#13 06. 11. 2012 14:42

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

OK, takže na http://forum2.matweb.cz/index.php běží beta verze fóra 2.0:

-- Byla odstraněna témata, ve kterých se nevyskytuje příspěvek mladší než 30 dnů.
-- Přežila zvýrazněná témata, témata, která označila Jelena, témata ze zajímavých a vzorových úloh (přidal bych příště ještě diskr. matematiku).
-- U témat se nezobrazuje počet zobrazení.
-- Byly zrušeny titulky. Nováčkům (do 25 příspěvků) se zobrazuje titulek "nováček", pak už se zobrazují jen moderátoři a několik málo nastavených titulků typu Jelena.
-- U příspěvků se v boxu o uživateli nezobrazuje datum registrace.
-- V témže boxu se nezobrazuje mezera před dvojtečkou u reputací.
-- Informace o editaci se zobrazuje v horním pruhu, může být?
-- Vyhledává se primárně pomocí Google site: operátoru. Pokud se odškrtne checkbox "Googlem", tak se bude hledat vestavěným vyhledáváním. (To teď ještě moc nefunguje, protože vybudovat nový index trvá strašně dlouho.)
-- Nefunguje upload, to pak pořeším, až to budu dělat na ostro.
-- Kopie této databáze se vytvářela někdy v neděli odpoledne, takže nejnovější příspěvek na fóru2 je z té doby.
-- (Možná někde blbne diakritika, to pak nebude.)

To už je snad všechno. Rozhlédněte se tam, nahlaste případné chyby a užívejte si. Pokud by se to načítalo stejně pomalu jako toto fórum, tak je to dáno tím, že server je stále vytěžován tímto fórem. Fórum 2.0 běží na stejném serveru, takže dokud se "nevypne" toto fórum, tak to nebude mít moc velký efekt.

Ještě mám v plánu tam přidat nějaké odkazy na toto fórum, takže když si třeba necháte vypsat svá témata, tak tam přihodím odkaz na výpis vašich témat na tomto fóra atp.


2+2=4

Offline

 

#14 06. 11. 2012 15:07 — Editoval Pavel Brožek (06. 11. 2012 15:13)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

Zobrazují se mi nějaká varování, pokud nejsem přihlášený.

Informace o editaci se mi takhle moc líbí. :-)

Edit: varování se mi zobrazí i někdy když jsem přihlášený.

Offline

 

#15 06. 11. 2012 15:21

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Pavel Brožek:: Díky, mně se to nějak nezobrazovalo, ale už jsem si to nasimuloval. Nevypnul jsem v nastavení safe_mod, do 15 minut by to mělo být OK. Nebo to bude házet jinou chybu :-).

BTW nejspíš zakážu ten plugin na tečku u každého vlákna a napíšu to nějak sám. On ten JOIN mezi tabulkami topics a posts asi fakt nebude úplně ideální. Hodlám přidat do topics sloupeček "users", kam si budu ukládat, kdo tam přispěl. Pak při selektování nebude potřeba žádný JOIN a bude se jen selektovat z topics, jako se to dělá u hostů. Už jsem si napsal dvě jednoduché funkce, které mi uloží číslo z intervalu <0, 2^16-1> (tj. ID uživatele) do dvou charů a naopak, takže když ten sloupeček bude mít typ varchar(256), tak tam budu moct uložit až 128 lidí, to by snad mohlo stačit i na zapomněnky :-). Problém nastane, až se sem přihlásí člověk s ID 2^16, ale to ještě nějaký čas potrvá. Bude sice trochu složitější vkládání a mazání, ale selectování témat bude o JOIN rychlejší, to by se mělo vyplatit.


2+2=4

Offline

 

#16 06. 11. 2012 19:33

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

Tak už jsem implementoval tu ideu ↑ Lukee:. Zatím jsem ještě neaktualizoval stávající témata, takže tečka se zobrazí u témat, do kterých přispějete od teď.


2+2=4

Offline

 

#17 06. 11. 2012 22:28

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee:

Tečky se nezobrazují ve výsledcích hledání a v těch souhrnech "poslední příspěvky", "nevyřešená témata" a podobně.

Offline

 

#18 06. 11. 2012 22:32

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Pavel Brožek:: Aha, ona je tam ještě hromada míst, na kterých by se to mělo zobrazovat. Tak zítra :-). Ve standardním výpisu témat to funguje jak má? Já neměl moc času na testování, sotva jsem to stihl doprogramovat.


2+2=4

Offline

 

#19 06. 11. 2012 22:42

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

Mimochodem, co přesně mělo dělat to tlačítko?

"9) Vytvořit tlačítko na Pravidla (aby Moderátor snadno citoval)"


2+2=4

Offline

 

#20 06. 11. 2012 22:46

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

A ještě jedna věc -- měli bychom začít přemýšlet, na jaké adrese teda nové fórum poběží. Možnosti jsou zhruba tyto:

1) forum.matweb.cz/XXX/, takže např. forum.matweb.cz/2/, forum.matweb.cz/nove/, atd.
2a) forum2.matweb.cz, možná by šlo i něco jako nove.forum.matweb.cz (nejsem si jistý).
2b) jiný název místo fóra: diskuse.matweb.cz, placek.matweb.cz, atp.


2+2=4

Offline

 

#21 06. 11. 2012 22:48 — Editoval Pavel Brožek (06. 11. 2012 22:55)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee:

Tak to tě teď nas*ru, ale v normálním výpisu to nefunguje dobře. :-) Zdá se mi, jako by to s každým mým dalším příspěvkem v tématu přepínalo mezi „teď ji zobrazím“/„teď ji nezobrazím“.

Offline

 

#22 06. 11. 2012 22:51

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee:

Pokud jsem to dobře pochopil, tak do budoucna plánuješ tohle opakovat. Tak mi pak přijde nejpřehlednější forum2.matweb.cz, forum3.matweb.cz atd.

Offline

 

#23 06. 11. 2012 22:57

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Pavel Brožek:: Už by to mělo být OK. Chyběla jedna else větev :-)


2+2=4

Offline

 

#24 06. 11. 2012 23:03

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Lukee:

Už to vypadá v pořádku :-)

Offline

 

#25 06. 11. 2012 23:05 — Editoval Lukee (06. 11. 2012 23:09)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pojďme zavřít toto fórum

↑ Pavel Brožek: Tak teď už jen opravit těch milion SQL dotazů v search.php :-). Ale to si fakt dám až zítra, moc se v tom nevyznám, vypadá to na slušné peklíčko.


2+2=4

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson