Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 05. 2009 17:23

DJmanasek
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Integrály - odvození vzorce pro obsah koule

Ahoj lidi, mám takový problém, máme zadaný příklad, kdy máme pomocí grafu a integrálů odvodit vzorec pro objem koule tj. \frac{4}{3}\pi r^3

Offline

 

#2 11. 05. 2009 17:32 — Editoval ttopi (11. 05. 2009 17:33)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Integrály - odvození vzorce pro obsah koule

Já to teď na praxi odvodil podle Archimeda a moc se to líbilo :-)

Protože archimedes přišel na to, že když do plného válce vody o výšce 2r a poloměru podstavy r vložíme kouli o poloměru r, vyteče nám 2/3 obsahu vody a tedy, že poměr objemu koule ku objemu válci se rovná $2:3$. Pak tedy vemu vzorec pro objem tohoto válce, který je $V=\pi r^2\cdot2r=2\pi r^3$ a vynásobím ho $\frac23$ a dostávám objem koule $V=\frac43 \pi r^3$ :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#3 11. 05. 2009 18:06

svatý halogan
Příspěvky: 243
Reputace:   
 

Re: Integrály - odvození vzorce pro obsah koule

Mějme rovnici kružnice:

$x^2 + y^2 = r^2$

Vyjádříme si y^2 jako $y^2 = r^2 - x^2$

A použijeme vzorec pro výpočet objemu obrazce, který rotujeme kolem osy x. Budeme integroval od nuly do r - tí získáme polokouli. Poté vynásobíme dvěma a máme hotovo.

$  V = 2\pi \int^r_0 r^2 - x^2 \, dx  $

Vyjde to pěkně (a správně :)

Offline

 

#4 11. 05. 2009 22:35

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Integrály - odvození vzorce pro obsah koule

↑ ttopi:
Tak toto som ešte nepočul, ale veľmi sa mi to páči :-D Ten Archimedes bol fakt hlavička, a my sa tu oháňame nejakým zložitým kalkulom ;-)


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#5 12. 05. 2009 06:58

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Integrály - odvození vzorce pro obsah koule

↑ lukaszh:
Mě se to také líbí. Obecně platí, že poměr válce:koule:kuželi je $3:2:1$ za předpokladu, že kužel i válec mají stejnou výšku a poloměr podstavy a koule má stejný poloměr jako podstava válce a výška všech 3 těles je 2r. Takže i pro kužel z toho odvodíš krásně vzorce :-)

To samé platí pro povrch, ale tam se to nedá ukázat s vodou, tam je to horší :-)

Vypadá to nějak takto http://mfweb.wz.cz/ulohy/images/67.gif


oo^0 = 1

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson