Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 03. 2021 10:56

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Auto viditelné z okna

Ahoj, napadla mě tato úloha. Volně řečeno: Stojím u okna, kolem kterého projelo auto a už ho nevidím, protože okno je příliš malé. A otázka zní, po jaké trajektorii se musím pohybovat, abych auto co nejdřívě opět spatřl?
Takto je úloha příliš vágně formulovaná, ale nechť si každý počáteční podmínky zvolí dle svého, např. se nabízí: Okno je rovnoběžné se silnicí a já stojím v místě, kde kolmice k rovině okna z místa kde stojím protíná okraj okna a nechť rychlost auta i moje rychklost je konstantní.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) check_drummer)

#2 27. 03. 2021 12:43

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Auto viditelné z okna

No, pokud předpokládáme že okno je velmi malé (něco jako dírková komora), tak podle mě, když se budeme moci pohybovat (téměř) nekonečnou rychlostí, tak musíme jít kolmo na průvodič...a pokud bude naše rychlost (téměř) nulová, tak přímo k oknu (dírce).

Trajektorie bude určitě přímka, pokud dokážeme určit bod, do kterého se potřebujeme dostat, určitě to bude nejdříve po přímce.

Ono to vlastně bude vždycky kolmo na průvodič...v tom čase, kdy se ho dotkne.

Ono to vypadá komplikovaně, když známe tu rychlost, jakou se pozorovatel snaží průvodič dohnat ... ale kdybychom znali čas, kdy k tomu dojde, stačí si namalovat průvodič v tom čase, a pak od něj kolmici do výchozí polohy pozorovatele. A pak můžeme spočítat rychlost.

Aspoň mi to tak přijde...

Offline

 

#3 28. 03. 2021 10:11

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Auto viditelné z okna

↑ MichalAld:
Je pravda, ež to musí být přímika. Ono to okno nemusí být ani malé, důležité je, že má okraj, a tedy že výhled je omezen.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 14. 04. 2021 17:07

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Auto viditelné z okna

↑ MichalAld:
Půviodně jsem to chtěl formulovat ve smyslu, aby to auto bylo vidět co nejdelší čas, tak je zajímavé jestli jsou obě úlohy ekvivalentní.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson