Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 06. 2021 11:35

Lenoška
Zelenáč
Příspěvky: 15
Pozice: Zoufalá studentka
Reputace:   
 

Aplikace určitého integrálu

Dobrý den,
mohla bych vás poprosit o pomoc nalezení chyby? Vůbec nevím, co jsem udělala špatně, průsečíky by podle Geogebry měly být jinde...
Zadané funkce
y=x-4
y=x^2-4x

Odkaz na Lightshot

Offline

 

#2 04. 06. 2021 11:52 — Editoval Ferdish (04. 06. 2021 13:13)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Aplikace určitého integrálu

Zdravím,

GeoGebra má pravdu. Priamka [mathjax]y=x-4[/mathjax] nemá priesečník s osou [mathjax]x[/mathjax] v bode [mathjax][3;0][/mathjax] (tak, ako to máš načrtnuté na obrázku). Skús ten bod [mathjax][3;0][/mathjax] dosadiť do predpisu tej priamky.

Priesečníky grafov oboch funkcii si spočítala nesprávne - predpoklad, že výraz v hranatej zátvorke je rovný nule je chybný. Mimo zátvorku máš ešte člen [mathjax]-6+4[/mathjax] a až v súčte s týmto členom sa celá ľavá strana rovnice rovná nule.

Navyše, ak máme rovnicu typu [mathjax](x-a)(x-b)=0[/mathjax], tak jej riešenia môžeme zapísať v tvare:

a) [mathjax]x_1=a,\,x_2=b[/mathjax]
b) [mathjax]x=a\vee x=b[/mathjax]
c) [mathjax]x\in \{a,b\}[/mathjax]

ale rozhodne nie spôsobom [mathjax]x\neq a,\,x\neq b[/mathjax].

Ako som tu jednému dotyčnému nedávno v súkromnej správe spomínal -  v prírodných vedách (matematiku nevynímajúc) je presné vyjadrovanie a zápisy minimálne tak dôležité, ako samotné poznatky v nich.

Offline

 

#3 04. 06. 2021 13:21

Lenoška
Zelenáč
Příspěvky: 15
Pozice: Zoufalá studentka
Reputace:   
 

Re: Aplikace určitého integrálu

↑ Ferdish:
Moc vám děkuji za odpověď, už jsem na to přišla, vůbec jsem si neuvědomila, že lze rovnou vytknout x i 4 hned po převedení na stranu :D Ten graf jsem právě nenačrtla podle Geogebry, ale podle mých výsledků, jenomže se mi to nezdálo, tak jsem si graf šla ověřit na Geogebru a tam zjistila, že jsem někde udělala ve výpočtech chybu, protože se mi neshodovaly průsečíky. Jenomže jsem vůbec nevěděla  kde, tak jsem se vydala hledat pomoc tady :) Děkuji za upozornění, já jsem zvyklá psát ≠ pro vlastní orientaci, tak se pokusím na to myslet během zkoušky :D

Offline

 

#4 04. 06. 2021 13:30

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Aplikace určitého integrálu

Som rád, že sa podarilo nájsť chybu. Držím palce na skúške.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson