Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 06. 2021 13:33 — Editoval MichalAld (04. 06. 2021 19:01)

Teris1122
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VŠCHT
Pozice: student
Reputace:   
 

Doba kmitu kyvadla.

Dobrý den,
mám problém při výpočtu příkladu č.2 ze souboru https://physics.mff.cuni.cz/kfnt/vyuka/ … iceni9.pdf
S příkladem A) si poradím, ale mám problém s příkladem za b), kde netuším kde se vezme odmocnina. :-) Zkoušela jsem spočítat jako moment setrvačnosti desky - 1/12 m*b^2 - (b^2/2)*m <- Steiner
mínus moment setrvačnosti kruhu 1/4*m*R^2 - (b^2/2)*m <- Steiner a následně tyto hodnoty odečetla. Poté jsem dosadila do vzorce 2*pí*odmocn(Io/m*g*(b/2)), bohužel prostě nevím kde se vzala ta další odmocnina.
Předem děkuji za odpověď.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Teris1122)

#2 04. 06. 2021 13:59 — Editoval Ferdish (04. 06. 2021 14:19)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

Zdravím,

odstráň bodku na konci odkazu cez tlačítko editovat (pravý dolný roh tvojho príspevku), aby si ho zmenila z nefunkčného na funkčný. Je dobré na to myslieť aj do budúcna.

Čo sa týka príkladu, ten člen [mathjax]m(\frac{b}{2})^{2}[/mathjax] plynúci zo Steinerovej vety má byť v skutočnosti člen [mathjax]m(\frac{a}{2})^{2}[/mathjax] (vzdialenosť ťažiska od osi otáčania je podľa obrázku [mathjax]\frac{a}{2}[/mathjax], nie [mathjax]\frac{b}{2}[/mathjax]).
Z toho dôvodu si prekontroluj aj vzorec pre moment zotrvačnosti celistvej dosky, či ho máš naozaj správne.
Navyše člen [mathjax]m(\frac{a}{2})^{2}[/mathjax] sa má podľa Steinerovej vety k ťažiskovým momentom zotrvačnosti jednotlivých telies (doska, kruhový výrez) pričítavať a nie odčítavať.

Offline

 

#3 04. 06. 2021 14:18 — Editoval Teris1122 (04. 06. 2021 14:19)

Teris1122
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VŠCHT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ Ferdish:

Ano došlo pouze k záměně os, stále bych potřebovala spíše komentář k druhému příkladu, kde se vzala odmocnina.

Co se týče tečky u tématu, tak bohužel to ani před editaci nemohu změnit :-).

Každopádně děkuji za reakci :-).

Offline

 

#4 04. 06. 2021 14:36 — Editoval Ferdish (04. 06. 2021 14:49)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ Teris1122:
Netuším v čom môže byť ohľadom editácie problém, zrejme asi nejaké obmedzenie pre nových užívateľov.

Čo sa týka výslednej odmocniny, ako prvý si musíme vyjadriť celkový moment zotrvačnosti [mathjax]I[/mathjax] nového telesa (doska s kruhovým výrezom) vzhľadom na os otáčania, ktorá je zaznačená na obrázku.

Pre moment zotrvačnosti nového telesa platí [mathjax]I=I_d-I_k[/mathjax], kde [mathjax]I_d[/mathjax] je moment zotrvačnosti celej/plnej dosky a [mathjax]I_k[/mathjax] moment zotrvačnosti celého kruhu, oboje vzhľadom na os na obrázku.

Hodnoty [mathjax]I_d[/mathjax] a [mathjax]I_k[/mathjax] vypočítame už pomocou spomínanej Steinerovej vety. Samozrejme, potrebujeme na to poznať momenty zotrvačnosti oboch telies vzhľadom na os rovnobežnú s osou na našom obrázku a prechádzajúcu ťažiskom daných telies, ale ak nepotrebujeme počítať cez definíciu (tj. pomocou integrálov) a môžeme si vzťahy pre ich výpočet vyhľadať v MFCHT alebo inom vhodnom zdroji, tak máme vyhrané a zvyšok sú len počty resp. úpravy výrazov.

Offline

 

#5 04. 06. 2021 14:38

Teris1122
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VŠCHT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ Ferdish:

Dobře děkuju mockrát, já už si nějak poradím :-)

Offline

 

#6 04. 06. 2021 14:50

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

Ak by s výpočtom jednotlivých momentov zotrvačnosti boli problémy, kľudne napíš.

Offline

 

#7 04. 06. 2021 20:05 — Editoval MichalAld (05. 06. 2021 06:22)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

Celá složitost toho druhého výsledku pochází nejspíš z toho, že musíme určit hmotnost té části, kterou odstraníme (jako poměr těch ploch).

Taky mi chvíli trvalo, než jsem našel vzorec pro moment setrvačnosti rotující tyče (né válce) která má nenulový poloměr. Nakonec jsem to našel tady. Musí se vzít ten válec, podle osy y nebo z (né ta tyč, ta je nekonečně tenká).

Offline

 

#8 04. 06. 2021 20:45 — Editoval Ferdish (04. 06. 2021 20:58)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ MichalAld:
Teraz netuším, o čom rozprávaš - my z toho odkazu čo postovala kolegyňa ↑ Teris1122: totiž riešime úlohu č. 2 a v nej podúlohy a) a b), nie úlohu č. 1. Nemáme tam žiadnu rotujúcu tyč. Ak to však bolo myslené ako komentár "bokom", tak potom OK.

Tvoj odkaz sa ale zdá byť nefunkčný...ale bodku ako kolegyňa tam nemáš, takže problém bude zrejme inde.

Offline

 

#9 05. 06. 2021 06:25

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ Ferdish:

Odkaz jsem opravil (asi jsem si tam smazal jedno lomitko ... když to odkaz rozdělilo na dva řádky)


Pokud jde o rotující tyč ... tak tu kruhovou díru, co tam chceme odečíst ... to je přece rotující tyč (akorát že krátká - takže spíš rotující válec).

Offline

 

#10 05. 06. 2021 08:51 — Editoval Ferdish (05. 06. 2021 09:34)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

↑ MichalAld:
Aha, takto si to myslel. Ale tvoje úvahy nad tyčou/valcom mi prišli trochu komplikované, zvlášť keď v uvedenom odkaze vieme nájsť priamo moment zotrvačnosti pre spomínaný kruhový výrez (Thin, solid disk of radius r and mass m) a hmotnosť oboch plošných útvarov sa dá vyjadriť ako súčin plochy a plošnej hustoty hmotnosti, pričom plošná hustota sa po dosadení do vzorca pre periódu [mathjax]T[/mathjax] vykráti.

Offline

 

#11 05. 06. 2021 13:26

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

Na české wiki jsem našel jen disk rotujcí kolem normály...ale je možné, že jsem něco přehlédl...

Offline

 

#12 06. 06. 2021 00:49 — Editoval Ferdish (06. 06. 2021 14:11)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Doba kmitu kyvadla.

Toto mi od kolegyne Teris1122 došlo do PM:

Teris1122 napsal(a):

Dobrý den,
mohu prosím ještě poprosit k druhému příkladu nějaký úplny výpočet ? Nějak mi to stále nevychází :/.

Úplný výpočet neposkytnem - je to v rozpore s pravidlami resp. radami ako odpovedať, a ja nemám v tendencii jedno či druhé porušovať - ale pomôcť v riešení ďalšími nápovedami mi nerobí problém.

Skús sem prosím poslať, ako ti vyšli momenty zotrvačnosti vzhľadom na os otáčania zaznačenej na obrázku z tvojho odkazu, teda moment celej dosky [mathjax]I_d[/mathjax] a kruhového výrezu [mathjax]I_k[/mathjax]. Nápomocný v tomto bude odkaz od kolegu ↑ MichalAld:, kde nájdeš predpisy pre momenty zotrvačnosti uvažovaných telies, na ktoré aplikuješ Steinerovu vetu.

A teda pokiaľ mienime pokračovať téme, prosím zruš jej označenie ako vyriešenej (robí sa to podobne ako samotné označenie za vyriešenú).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson