Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 06. 2021 09:14

estry
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Fourierova řada - stejnoměrná konvergence

Ahoj, mám funkci f(x) = sinh(x)
nakeslil jsem si fourierův rozvoj funkce na (-[mathjax]\pi [/mathjax],[mathjax]\pi [/mathjax])
a mám uvést příklad množiny, kde ta řada konverguje stejnoměrně. Bylo by to tedy například na množině (-[mathjax]\pi [/mathjax]/2,[mathjax]\pi [/mathjax]/2) ?
nebo na jaké?

Offline

 

#2 07. 06. 2021 15:26

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4866
Reputace:   125 
 

Re: Fourierova řada - stejnoměrná konvergence

Spíš se zamysli nad tím, kde to stejnoměrně konvergovat nebude.

Offline

 

#3 07. 06. 2021 16:57

estry
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Fourierova řada - stejnoměrná konvergence

Pokud jsem správně pochopil definici, tak to nebude konvergovat stejnoměrně na k[mathjax]\pi [/mathjax] kde k naleží celým číslům vyjma 0?

Offline

 

#4 07. 06. 2021 17:40

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4866
Reputace:   125 
 

Re: Fourierova řada - stejnoměrná konvergence

sinh je celkem "hezká" funkce (spojitá, hladká, dokonce diferencovatelná do libovolného řádu), takže není důvod, aby to někde nekonvergovalo spojitě. Nicméně pokud uděláš Fourierovu řadu jen z části té funkce (třeba v tom úseku -PI ... +PI), tak to vlastně říkáš, že jde o periodickou funkci, a že ta část sinh(x) se bude periodicky opakovat.

No a v tom bodě, kde jedna sinh končí a druhá začíná, tam vznikne nespojitost, skoková změna. A v takových bodech to konvergovat stejnoměrně nemůže. V nespojitostech to konvertuje "zboku" zatímco stejnoměrná konvergence znamená "shora".

Takže stejnoměrně to nekonverguje akorát v těch hraničních bodech. Všude jinde to stejnoměrně konvergovat nejspíš bude. Ale myslím, že nemůžeme říct, že to stejnoměrně konverguje na intervalu[mathjax](-\pi,+\pi)[/mathjax], ale musíme říct, že to stejnoměrně konverguje na intervalu [mathjax]<-a,+a>[/mathjax], kde [mathjax]a < \pi[/mathjax]. Protože na intervalu [mathjax](-\pi,+\pi)[/mathjax] vždycky najdeme nějaký bod, který nebude dostatečně blízko pro libovolný počet členů řady.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson